سیمرغسیمرغ

شهردار رم در بیانیه‌ای اعلام كرد: «ایتالیا پدر فرهنگ و سینمای خود و یك شخصیت برجسته را از دست داد. او عاشق...

«دینو ریسی»، كارگردان سرشناس ایتالیایی و از پیشگامان سینمای كمدی این كشور روز گذشته در سن 91 سالگی در رم درگذشت. 
«دینو ریسی» كه در سال 1974 برای فیلم «رایحه‌ یك زن» نامزد دو جایزه‌ی اسكار شده بود، در طول فعالیت سینمایی خود بیش از 50 فیلم ساخت كه محوریت بیشتر آن‌ها رشد اقتصادی ایتالیا و شكوفایی این كشور پس از جنگ جهانی دوم بوده است.
پس از اعلام خبر درگذشت «ریسی»، «جیانی آله‌مانو»، شهردار رم در بیانیه‌ای اعلام كرد: «ایتالیا پدر فرهنگ و سینمای خود و یك شخصیت برجسته را از دست داد. او عاشق كشورش بود. ما یكی از بزرگان سینمای كمدی ایتالیا كه خدمت بسیاری به جهان كرد را از دست دادیم.»
به گزارش خبرگزاری رویترز، «ریسی» متولد 1916 در میلان بود كه فیلم‌های معروفی در كارنامه سینمایی خود دارد كه از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به «زندگی آسان» و «دختر فقیر، دختر زیبا» اشاره كرد.
نسخه اصلی فیلم «رایحه‌ یك زن» در سال 1974 نامزد بهترین فیلم غیرانگلیسی و بهترین فیلم‌نامه‌ی اقتباسی از جوایز اسكار شد و در نسخه‌ی بازسازی‌شده‌ی آن، «آل‌پاچینو» در سال 1993 موفق به دریافت اسكار بهترین بازیگر مرد شد.
«ریسی» در سال 2002 در جشنواره‌ فیلم ونیز جایزه‌ی شیر طلایی یك عمر دستاورد سینمایی را دریافت كرده بود.
گردآوری : گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع : ایسنا

 

 

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
جولیا رابرتز: به خاطر صحنه های ناجور بازی تاج و تخت را ندیدم!جولیا رابرتز: به خاطر صحنه های ناجور بازی تاج و تخت را ندیدم!

جولیا رابرتس بازیگر سرشناس آمریکایی و برنده جایزه اسکار فاش کرده که تا به حال حتی یک قسمت از «بازی تاج و تخت» را ندیده است. او در گفت‌وگو با پاتریشیا آرکت دیگر بازیگر برنده اسکار درباره دلایلش صحبت کرده است

ads-culture-left-2
 
X