در این گزارش چند نکته جالب که احتمالاً در مورد محل زندگی مایاها نمی‌دانید را برایتان بازگو کرده‌ایم،با ما همراه باشید تا از ناگفته‌های این غار عجیب باخبر شوید

نا گفته‌ های غار عجیب  آکتون‌ تونیچیل‌ موکنال Actun Tunichil Muknal

غار آکتون‌ تونیچیل‌ موکنال (Actun Tunichil Muknal) یکی از بهترین مکان‌ها برای ماجراجویی‌های جالب و تجربیات هیجان‌انگیز است که در کشور بلیز واقع در آمریکای مرکزی قرار داد. این غار در دامنه‌ی کوه‌های ماهیا در بلیز غربی واقع شده است. غارهای آهکی بلیز به دلیل راه‌های باریک، مرطوب و تاریک خود به طرز خاصی جالب توجه هستند. مردم این کشور بر این باور هستند که تشکیل غارها راهی بین جهان زندگان و جهان مردگان برای مایاهای باستانی بوده است. به این دنیای مردگان شیبالبا گفته می‌شود. این مکان به معنای واقعی کلمه جایی وحشتناک است ولی برخلاف دیگر عقاید مذهبی مکانی برای رفت‌ و آمد ارواح نبوده‌ است. ساکنان مایایی بلیز در این غارها با برپا کردن مراسم گوناگونی سعی بر آرام نگه‌داشتن خدایان زیر زمین داشتند.

بیشتر بدانید : آشنایی با بهترین اختراعات تمدن مایا: از تقویم تا داروهای توهم زا !!

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
غاری که محل زندگی اقوام مایا بود

حال اینجا ما چند نکته جالب که احتمالاً در مورد محل زندگی مایاها نمی‌دانید را برایتان بازگو کرده‌ایم، پس تا انتهای مطلب همراه ما باشید تا از ناگفته‌های این غار عجیب باخبر شوید.

این غار در سال 1989 کشف شد و در سال 1998 ورود عموم به آن آزاد شد. دکتر جیمی آیو نخستین کسی بود که غار را پیدا کرد. وی همچنین بین سال‌های 1993 تا 2000، طی تحقیقات خود در مورد غارهای ناحیه غربی بلیز، در این غار مشغول به کاوش بود. این غار بیش از 5 کیلومتر عمق دارد با این حال، گردشگران اجازه دارند فقط تا 3.5 کیلومتر از غار را طی کنند و از پیشروی بیشتر آنها به دلیل مسائل ایمنی جلوگیری می‌شود.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
غار عجیب آکتون‌ تونیچیل‌ موکنال

بیش از 1400 شئی دست ساز در غار پیدا و فهرست شده‌ است. این اشیاء شامل کوزه‌های سرامیکی ، مشک آب، ابزار و اسلحه می‌شدند که قدمت آن‌ها به سال‌های 250 تا 909 پس از میلاد برمی‌گردد. جدیدترین آن‌ها مربوط به 1108 سال پیش است. این غار امروزه یکی از جذاب‌ترین و غنی‌ترین مکان‌ها از نظر داشتن اشیاء دست ساز است. یکی از این اشیاء ویژه "گلدان میمون" است. در واقع نام آن از تصویر میمونی که در حاشیه آن قرار دارد گرفته‌ شده است. بد نیست بدانید که فقط 4 گلدان دیگر با این طراحی خاص در آمریکای مرکزی وجود دارد.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
اسکلت در غار اقوام مایا

شواهد حاکی از آن است که این غار مکان مقدسی برای مایاها بوده‌است و آن‌ها اعمال دینی خود مانند مراسم قربانی کردن را در آن‌جا انجام می‌دادند. مردم مایا بر این باور بودند که خدایان زیر زمین کسانی هستند که باران را می‌آورند و زمین‌ها را بارور می‌کنند و غارها راهی برای رسیدن به جهان زیر زمین هستند و خدایان را باید در آنجا عبادت کرد.

بقایای پیدا شده نشان می‌دهد که مردم مایا خود را شکنجه و زندانی می‌کردند. The stela chamber یکی از جاهای بزرگ در غار آکتون است که شامل 2 اتاق بزرگ بود که مایاها به صورت انفرادی وارد آن می‌شدند و طی مراسمی بدن خود را با چاقو می‌بریدند و خون خود را به خدایان تقدیم می‌کردند.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
آثار کشف شده از غار محل زندگی اقوام مایا

این غار خانه‌ی "کریستال مایدن" مشهور است. زن جوانی که (البته امروزه بعضی‌ها در مورد زن یا مرد بودن او اختلاف نظر دارند) طبق باور مردم به عنوان قربانی وارد غار شد و توسط آبی که حاوی پوشش کریستالی بود، ذوب شد.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
اسکلت پیدا شده از اجساد اقوام مایا

در آکتون، 14 اسکلت کشف شد. این اسکلت‌ها شامل 7 فرد بالغ و 7 کودک که همگی کمتر از 5 سال سن داشتند می‌شد. به نظر نمی‌رسید که آن‌ها دفن شده باشند بلکه بیشتر به قربانی شبیه بودند و اما علت این است که مایاها برای لذت خدایان کودکان و زنان را قربانی می‌کردند و از نظر آنها قربانی باید (zuhi) به معنای واقعی خالص و بی غل و غش باشد.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
غار اسرارآمیز تمدن مایا

از سال 2003 زمانی که طی حادثه‌ای دوربین گردشگری درون یکی از اسکلت‌ها افتاد، ورود چنین وسایلی به غار ممنوع شد و برای محکم‌کاری نیز افراد هنگام ورود باید فقط جوراب به پا داشته باشند تا محیط ظریف و شکننده غار از آسیب مصون بماند.

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
غار عجیب آکتون‌ تونیچیل‌ موکنال

غاری عجیبی که محل زندگی اقوام مایا بود
غار شگفت انگیز محل زندگی اقوام مایا

 

بیشتر بدانید : 10 حقیقت جالب در مورد تمدن اسرارآمیز مایا!! (+تصاویر)

بیشتر بدانید : مایاها، در خانه‌هایشان دفن می‌‌شدند

بیشتر بدانید : بر اساس تقویم مایاها جهان ۷ هزار سال دیگر ادامه دارد یا 2012 پایان دنیاست؟

بیشتر بدانید : راز مقبره خانوادگی مایا‌ها بعد از 12 سال فاش می‌شود + عکس

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: lastsecond.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
 
X