افرادی که ساز موسیقی می نوازند، ذهن های تیزتری دارند...
تحقیقات جدید حاکی از آن است که خطر بروز زوال عقل ناشی از افزایش سن یا بیماری در افرادی که موسیقی می نوازند، کمتر است.

محققان دانشگاه «سنت اندروز» دریافته اند افرادی که ساز موسیقی می نوازند، ذهن های تیزتری دارند و سریع از دیگرانی که اهل موسیقی نیستند، متوجه اشتباهات شده و می توانند آنها را اصلاح کنند. دانشمندان در این مطالعه واکنش های مغزی و رفتاری موسیقیدان های آماتور را با افرادی که اهل موسیقی نبودند در زمان انجام کارهای ذهنی ساده مقایسه کردند.

این نتایج نشان داد نواختن ساز موسیقی حتی در متوسط ترین سطوح، توانایی فرد را برای تشخیص خطاها و تنظیم واکنش ها، موفقیت آمیزتر می کند.

«اینز جنتچ» روانشناس مجری این تحقیقات، گفت: این مطالعه نشان می دهد حتی متوسط ترین سطوح فعالیت موسیقیایی می تواند برای عملکرد مغز مفید باشد. وی اظهار کرد: این یافته ها می تواند معانی مهمی داشته باشد چرا که فرایندهای دخیل در بهبود عملکرد مغزی ناشی از موسیقی نوازی، در بین نخستین فرایندهایی است که تحت تاثیر پیری و همچنین تعدادی از بیماری های روحی مانند افسردگی قرار می گیرد. این پژوهشگر افزود: این مطالعات حاکی از آن است که فعالیت موسیقیایی می تواند به عنوان مداخله های موثری برای کند، متوقف و حتی معکوس سازی زوال عقلی ناشی از بیماری یا افزایش سن در عملکرد ذهنی باشد.

دانشمندان پیش از این تاثیرات داشتن یک رژیم غذایی مناسب، ورزش کردن، مطالعه و حل جدول کلمات متقاطع را در پیشگیری از زوال عقل موثر دانسته بودند.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : مهر


مطالب پیشنهادی:
7 روش موثر برای افزایش عملکرد مغز
"فقر" عملکرد مغز را تحت تاثیر قرار می دهد
میگرن و عملكرد مغز
کمبود این ویتامین عملکرد مغز را کاهش می دهد
تاثیر جویدن آدامس بر عملکرد مغز
 
 

X