برخلاف معده که توانایی تحمل اسید را دارد، مری با ورود این اسید دچار آسیب می شود.
نتایج یک تحقیق جدید نشان می دهد که پوشیدن کمربند تنگ به ویژه برای افراد دارای اضافه وزن می تواند خطر ابتلا به سرطان گلو را افزایش دهد.

کارشناسان اسکاتلندی مدعی شدند که محدود کردن کمر به ویژه برای افراد دارای اضافه وزن موجب می شود که اسید معده بالا رفته و وارد مری شود، این امر می تواند خطر ابتلا به سرطان حلق و گلو را افزایش دهد.

پزشکان دانشگاه های «گلاسکو» و «استرثکلاید» با 24 داوطلب سالم که هیچ سابقه ریفلاکس اسید نداشتند تحقیقات خود را انجام دادند. نیمی از این داوطلبان دارای اندازه کمر عادی و نیم دیگر دارای اضافه وزن بودند. از این افراد خواسته شد که دستگاه بررسی کننده که برای هدف خاص این تحقیق طراحی شده بود را فرو بدهند تا قبل و پس از هر وعده غذایی که داوطلب مصرف می کند، برخی شاخص ها را اندازه گیری نماید. این اندازه گیری ها همچنین هنگامی که داوطلب کمربند تنگ پوشیده بود و زمانی که بدون کمربند بود نیز صورت گرفت.

محققان به این نتیجه رسیدند که داوطلبان سلامت که یک کمربند تنگ می پوشند و اضافه وزن دارند دچار ریفلاکس اسید معده می شوند. «کنت مک کول» از موسسه علوم پزشکی و قلبی عروقی به عنوان محقق اصلی این تحقیق اظهار کرد: پوشیدن کمربند تنگ به ویژه برای افراد دارای اضافه وزن کششی بین دریچه معده و مری ایجاد می کند. این امر موجب می شود اسید معده بالا رفته و به مری برسد.

وی افزود: برخلاف معده که توانایی تحمل این اسید را دارد، مری با ورود این اسید دچار آسیب می شود، این امر سوزشی ایجاد کرده و احتمال ابتلا به سرطان گلو را افزایش می دهد.


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : مهر


مطالب پیشنهادی:
چگونه با سرطان دهان مبارزه کنیم؟
چهار سئوال دربارۀ آنژین (گلو درد)
خوراکی مفید برای گلو درد
آنچه درباره خطرات این نوع رابطه جنسی نمی دانید
سوزش سر دل چیست؟
 
 

X