تتت

 گرفتگی صدا به خاطر سرماخوردگی یا آلرژی مشکلی است که اکثر ما تقریبا در هر زمانی به آن دچار می شویم. در ادامه به روش طب سنتی برای درمان گرفتگی صدا اشاره می شود

درمان گرفتگی صدا با طب سنتی

افرادی که بر اثر سرماخوردگی یا آلرژی به گرفتگی صدا دچار شده‌اند، باید از نوشیدن آب یخ و نوشیدنی‌های خیلی سرد و همچنین مصرف انواع ترشی‌ها پرهیز کنند؛ مواد غذایی رطوبت بخش که دارای لعاب و روغن باشد هم به رفع خشکی حنجره و گرفتگی صدا کمک می‌کند.

از مواد غذایی مفید برای رفع گرفتگی صدا می‌توان به باقلا، اسفناج، کلم، گشنیز و شنبلیله اشاره کرد، بنابراین مصرف غذا‌هایی که حاوی این مواد است به مبتلایان گرفتگی صدا پیشنهاد می‌شود.


ترکیبات بادام برای درمان گرفتگی صدا

مصرف روغن بادام شیرین، شیره بادام، گرفتگی صدا را تسکین می‌دهد؛ بادام را می‌توان به شکل شیره بادام درآورد و آن را به سوپ یا آش اضافه یا با آن حریره درست کرد؛ برای تهیه شیره بادام باید ۱۰ عدد بادام شیرین درختی را بشکنید سپس بادام‌ها را به مدت 5 دقیقه درون آب جوش قرار دهید و بلافاصله روی آن ها آب سرد بریزید سپس آن ها را پوست بکنید و بادام‌های پوست کنده شده را درون یک لیوان آب به مدت نصف روز خیس کنید، در انتها باید محتویات لیوان را درون مخلوط ‌کن بریزید و این ترکیب را آن قدر هم بزنید تا همه بادام‌ها لِه و آبی شیری رنگ از این ترکیب حاصل شود؛ بادام‌جوش هم ترکیبی است که از پودر بادام و آب جوش درست و در برخی شهر‌ها مصرف می‌شود.

گیاه پنیرک ، قدومه شیرازی از دیگر دانه‌های لعاب دار است که از آن می‌توان برای رفع گرفتگی صدا استفاده کرد؛ تخم کتان هم دانه روغنی و لعاب دار ی است که مصرف آن به مبتلایان به گرفتگی صدا پیشنهاد می‌شود.

برای این منظور باید تخم کتان را درون ظرفی دربسته محتوی آب جوش بریزید و ۱۰ دقیقه صبر کنید تا مخلوط حاصل ولرم شود، پس از ولرم شدن ترکیب، لعاب آن را به همراه دانه‌های کتان میل کنید یا تخم کتان را در ظرفی فلزی محتوی آب بریزید و چند دقیقه آن را حرارت دهید پس از ولرم شدن آن را مصرف کنید.  


بیشتر بدانید : گرفتگی صدا و تغییر صدا را جدی بگیرید

بیشتر بدانید : علت گرفتگی صدا, وقتی که سرما می خوریم

بیشتر بدانید : خشن شدن صدا را باید جدی بگیرید


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X