در روزهای کرونایی یک ماسک بزنم یا دو ماسک؟
 ماسک زدن در این روزها یکی از واجبات زندگی به حساب می آید اما سوال اینجاست که آیا واقعا زدن دو عدد می تواند از ما بیشتر محافظت کند

 دو عدد ماسک بزنیم یا یک ماسک هم کفایت می کند

 اگر شما از ماسک N95   یا ماسک‌های جراحی واقعی و سه ‌لایه استفاده کنید، قرار دادن یک لایه ماسک دیگر روی آن احتمالا چندان مفید نیست. این ماسک‌ها با مواد بهداشتی و منسوجات کاملا بافته شده‌ای ساخته شده‌اند که به طور ویژه از نفوذ ذرات ویروسی جلوگیری می‌کنند بنابراین به احتمال زیاد، نیازی به کمک اضافی ندارند.اما اگر از ماسک‌های با پایه پنبه‌ای و پارچه‌ای استفاده می‌کنید ممکن است ماسک دوم،‌ هنگام بازدم ذرات ویروسی بیشتری را به خود جذب و محافظت بهتری در برابر ورود ویروس به دستگاه تنفسی شما ایجاد ‌کند. تحقیقات اخیر انجام شده روی ماسک‌های تک نشان می‌دهد عملکرد یک ماسک صورت دو لایه پارچه‌ای بهتر از یک ماسک تک لایه است. البته هنوز تحقیقات علمی اثبات شده و شواهد مستدل در این باره نداریم اما تا زمانی که این کارهای تحقیقاتی و علمی انجام شود،  احتمالاً استفاده دوبرابری از ماسک  مضر نیست، به خصوص اگر در موقعیتی با ریسک بالا قرار دارید مانند زندگی با کسی که مبتلا به کووید 19 است.

نکته مهمی که باید به آن توجه داشت این است که نباید با استفاده از دو ماسک احساس امنیت کاذب به شما دست دهد و تصور کنید حالا که دو ماسک دارید می‌توانید بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی، از ابتلا به کرونا در امان باشید. باید در کنار استفاده از دو ماسک، حتما تمام تدابیر بهداشتی و احتیاطی مانند فاصله‌گذاری اجتماعی و شست‌وشو و ضدعفونی کردن مکرر دست‌ها را هم رعایت کنید. همچنین باید توجه داشته باشید که فارغ از این که ماسک شما چند لایه است  یا چند ماسک به صورت زده‌اید، ماسک‌ها باید به خوبی روی صورت شما قرار گرفته باشد، کوچک‌تر یا خیلی بزرگ‌تر از صورت‌تان نباشد و بدون شکاف، سوراخ یا پارگی باشد. در انتها به یاد داشته باشید که بهترین ماسک،‌ ماسکی است که شما به طور مداوم به صورت می‌زنید و در خارج از منزل، ‌همواره دهان و بینی شما را پوشانده است. اگر احساس می‌کنید که استفاده از دو ماسک  روی  صورت باعث آزردگی شما می شود و وادارتان می‌کند ماسک‌ها را زیر چانه بزنید هرگز این کار را نکنید. 

بیشتر بدانید : آیا موقع ورزش کردن می توان از ماسک استفاده کرد؟

بیشتر بدانید : پیشگیری از کرونا در روزهای کرونایی با چند نکته خیلی مهم

بیشتر بدانید : نکاتی برای استفاده از ماسک در روزهای برفی و بارانی

بیشتر بدانید : مشکلات پوستی ناشی استفاده از ماسک

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:behdasht.news