مسمومیت غذایی اغلب بدنبال عدم رعایت نکاتی ساده اما مهم در حین تهیه، طبخ و یا ذخیره نمودن مواد غذایی اتفاق میافتد. با مطالعه این مقاله از آن پیشگیری نمایید.
  

مسمومیت غذایی اغلب بدنبال عدم رعایت نکاتی ساده اما مهم در حین تهیه، طبخ و یا ذخیره نمودن مواد غذایی اتفاق میافتد. با مطالعه مقاله ذیل از آن پیشگیری نمایید.

1- همیشه دستها و وسائل آشپزخانه و سطوحی که بر روی آن کار میکنید را بشویید :

قبل از شروع کار با وسائل آشپزخانه آنها را کاملا شسته و تمیزنمایید، دستهای خود را با صابون و آب گرم (حداقل به مدت 20 ثانیه ) بشویید و سطوحی همانند تخته خرد‌کن گوشت و سبزیجات بسیار مهم است که کاملاً تمیز شوند به خصوص در مواقعی که برای خردکردن گوشت گوسفند، مرغ، ماهی و میگو استفاده می‌گردد زیرا باکتریهای موجود در آنها بسیار سریع رشد‌کرده و سبب آلودگی‌های متقاطع می‌گردند(انتقال آلودگی از یک ماده به ماده غذایی دیگر)

2- موادغذایی خام را از مواد غذایی پخته دور نگه دارید :

* وقتی که به خرید میروید مراقب باشید که مواد گوشتی را ازسبزیجات و میوه‌ها جدا نمایید، تا از انتقال آلودگی به یکدیگر پیشگیری گردد.

* گوشت و ماهی خام را داخل پلاستیک‌های فشرده قرار دهید تا از ریخته شدن آب آنها به داخل دیگر مواد و آلوده نمودن آنها جلوگیری شود.

* تخته خرد‌کنی که برای گوشتها استفاده می‌کنید باید از تخته خرد‌کنی که برای سبزیجات و میوه‌ها و نان استفاده می‌شود مجزا باشد.

* همیشه گوشتهای پخته‌شده را در یک ظرف و گوشتهای خام را در ظرف دیگر قرار دهید.

3- غذا‌ها را در دمای مناسب و کافی بپزید :

غذای خود را در دمای مناسب و زمان کافی بپزید. بخاطر داشته‌باشید که غذا بوی نامطبوع و یا شکل غیر طبیعی نداشته باشد و در صورت امکان و داشتن اطمینان می‌توانید از ترمومتر (دماسنج ) استفاده نمایید. دمای غذای مورد طبخ باید بین 70 الی 90 درجه ساتیگراد باشد. چرا که تقریباً تمامی‌ میکروبها در این دما از بین میروند.

4- مواد غذایی که فاسد‌شدنی هستند سریعاً در یخچال یا فریزر قراردهید :

باکتری‌های خطرناک بسیار سریع در این مواد غذایی رشد و تکثیر نموده و موجب مسمومیتهای خطرناک و جدی میگردند لذا توجه داشته باشید که حداکثر تا یک ساعت بعد از پخت و یا پس از خرید آنها را در یخچال یا فریزر قراردهید. گوشتها را بیشتر از دو روز در یخچال نگهداری نکنید و در صورتیکه مدت بیشتری را پیش بینی می‌کنید آنها رابه فریزر منتقل کنید. گوشتهای خرد شده یا چرخ کرده را نیز تا زمانیکه تصمیم به پخت ندارید از فریزر بیرون نیاورید .

ادامه دارد.........
  
تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ ـ دکتر سمیرا سرخوش
اختصاصی سیمرغ   www.seemorgh.com/health
   
هشت روش برای پیشگیری از مسمومیت غذایی(2)
 
 
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
 
X