آلاینده های شیمیایی چه تاثیری بر باروری مردان دارند؟
به گفته محققان آلاینده های شیمیایی تاثیر زیادی روی کیفیت اسپرم مردان دارد

ارتباط میان باروری مردان با آلاینده های شیمیایی

تازه‌ترین پژوهش در مجله این‌وایرومنت اینترنشنال منتشر شده و  دانشمندان در بررسی نمونه‌های ادرار حدود ۱۰۰ مرد داوطلب متوجه شدند که مختل‌کننده‌های غدد درون ریز مردان به سطح هشدار‌ رسیده است. مشکلی که قدرت باروری در انسان را کاهش می‌دهد.در بررسی این نمونه‌ها مشخص شد که آلاینده‌هایی از مواد شیمیایی مانند بیسفنول‌ها و دیوکسین‌ها که کیفیت اسپرم را تحت تاثیر قرار می‌دهد تا ۱۰۰ برابر بیشتر از میزان عادی است.وجود این مواد شیمیایی بر سلامت باروری مردان اثر منفی قابل توجهی می‌گذارد.

 تحقیقات چطور بود؟

این مطالعه روی نمونه ادرار ۹۸ مرد دانمارکی بین سنین ۱۸ تا ۳۰ سال صورت گرفته است. علاوه بر این، از داده‌های موجود در آژانس استانداردهای غذایی اروپا EFSA  هم برای تخمین میزان احتمالی ۲۰ ماده شیمیایی دیگر استفاده شده است.

با این حال محققان تاکید کردند که تحقیقات آن‌ها ممکن است خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض این ترکیب‌های شیمیایی خطرناک برای اسپرم را دست کم بگیرد،زیرا  همه مواد شیمیایی در این پژوهش مورد بررسی قرار نگرفته‌اند.

 کاهش میزان اسپرم و سبک زندگی نادرست

کمیت و کیفیت اسپرم در دهه‌های اخیر در کشورهای غربی به طور چشمگیری کاهش یافته است، به طوری که تحقیقات نشان می‌دهد تعداد اسپرم‌ها در بدن مردان در فاصله ۴۰ سال، بیشتر از نصف شده است. ضمن این که اختلالات سلامت باروری مانند سرطان بیضه در حال افزایش است.دانشمندان در سراسر جهان علل احتمالی دیگر را برای کاهش تعداد اسپرم در نظر گرفته‌اند، از آن جمله می‌توان به سبک زندگی، مصرف دخانیات و آلودگی هوا اشاره کرد.

 تحقیقات بیشتری باید انجام شود

دانشمندان می‌‌گویند: «این مطالعه هر چند نگرانی‌ها درخصوص سلامت اسپرم‌ها را افزایش می‌دهد اما در عین حال باید مطالعات بیشتری در جوامع مختلف در این خصوص صورت گیرد تا احتمالات موثر دیگری که قدرت باروری مردان را تهدید می‌کند،مورد بررسی قرار دهد.»

بیشتر بدانید : تاثیر خواب بر قدرت باروری مردان

بیشتر بدانید : قاتلان باروری مردان را می شناسید؟

بیشتر بدانید : قدرت اسپرم مردان با افزایش سن چه تغییری می کند؟+ سن باروری مردان

بیشتر بدانید : افزایش باروری مردان با چند نکته اصولی و مهم

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع :khorasannews.com