علایم یائسگی را با این چند قدم کنترل کنید
گرگرفتگی، کند شدن حافظه، دردهای مفاصل و اضطراب، از برخی از عوارضی است که این زنان از آن شکایت دارند خوشبختانه روش‌های بسیاری برای کنترل این عوارض وجود دارد و زنان یائسه با توجه به آنها می‌توانند این ناراحتی‌ها را کم کنند.

روش های کنترل علایم یائسگی

هر سال میلیون‌ها زن، یائسه می‌شوند و عوارض یائسگی گریبان برخی از آنها را می‌گیرد. در بررسی‌های جامع اخیر محققان بریتانیایی مشخص شده است که یک چهارم زنان بالای ۵۰ سال دچار عوارض ناتوان‌کننده یائسگی می‌شوند تا جایی‌که نمی‌توانند تمام ساعات کاری خود در روز را فعال باشند.

گرگرفتگی، کند شدن حافظه، دردهای مفاصل و اضطراب، از برخی از عوارضی است که این زنان از آن شکایت دارند.

خوشبختانه روش‌های بسیاری برای کنترل این عوارض وجود دارد و زنان یائسه با توجه به آنها می‌توانند این ناراحتی‌ها را کم کنند.

بیشتر بدانید : علایم یائسگی که می گوید شما در حال ورود به دوران یائسگی هستید

بیشتر بدانید : یائسگی یعنی پایان زنانگی؟


کنترل عوارض یائسگی با هورمون‌درمانی

اگر به هورمون‌درمانی تمایل داشته باشید، این درمان به سرعت مشکل‌تان را حل می‌کند. اوایل دهه ۲۰۰۰ محققان گفتند که این نوع درمان موجب ناراحتی‌های قلبی و سرطان سینه می‌شود. اما این نتاج در بررسی‌های بعدی مورد شک و تردید قرار گرفت. با استفاده از هورمون‌درمانی یا روش‌های طبیعی‌تر می‌توانید یائسگی را عقب بیندازید.


کنترل عوارض یائسگی با تمرین یوگا

اضطراب معمولا یکی از اولین علایمی است که هنگام یائسگی به وجود می‌آید. شرکت در کلاس‌های یوگا، روشی طبیعی برای دور کردن اضطراب است. البته بیشتر تمرین‌های ورزشی در کاهش اضطراب موثرند و با افزایش اندورفین (مسکن طبیعی بدن)، حال روحی‌ را بهبود می‌بخشند.


کنترل عوارض یائسگی با رژیم غذایی مناسب

در بررسی‌ها مشخص شده، زنان ژاپنی چندان به عوارض یائسگی مبتلا نمی‌شوند و این موضوع هیچ ربطی به ژنتیک آنها ندارد، بلکه به رژیم غذایی آنها مرتبط است. آنها معمولا از خوراکی‌هایی که عملکردی شبیه استروژن دارند و به اصطلاح به گیاهان هورمونی معروف‌اند، استفاده می‌کنند. از این خوراکی‌ها می‌توان به سویا، نخود فرنگی، عدس، سیب‌زمینی شیرین، انواع کلم‌ها و بروکلی، تخم کتان و مریم گلی اشاره کرد. این خوراکی‌ها نه تنها علایم یائسگی را کم کرده یا از بین می‌برند، بلکه می‌توانند جلوی بیماری قلبی یا پوکی استخوان را بگیرند.

بیشتر بدانید : 10 روش مقابله با علائم یائسگی

هوموس

کنترل عوارض یائسگی با  ویتامین C

این ویتامین، یکی از مهم‌ترین ویتامین‌هایی است که عوارض ضدپیری دارد. آنتی‌اکسیدان موجود در آن می‌تواند رادیکال‌های آزاد را خنثی کرده و خستگی و کمبود انرژی را از بین ببرد. ویتامین C  می‌تواند جلوی عوارض یائسگی را بگیرد.

بیشتر بدانید : درمان علائم یائسگی با مصرف این ویتامین ها


کنترل عوارض یائسگی با پرهیز از قهوه

رژیم غذایی و سبک زندگی، اثر بسیاری روی علایم یائسگی زنان دارد. پرهیز از قهوه و الکل می‌تواند در بهبود عوارض یائسگی در آنها موثر باشد. این نوشیدنی‌ها معمولا موجب واکنش‌های اضطرابی در فرد می‌شوند و عوارض یائسگی را شدت می‌بخشند.

 با پیروی از چند راهنمایی ساده فوق می‌توان دوران یائسگی بدون مشکلی را تجربه کرد.گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.comlhealth
منبع : tebna