قرار گرفتن در معرض اشعه‌ خورشید باعث می‌شود پوست، سال‌ها قبل از زمانی كه باید، پیر و سالخورده به نظر برسد.


آفتاب شما را پیر می‌كند

قرار گرفتن در معرض اشعه‌ خورشید باعث می‌شود پوست، سال‌ها قبل از زمانی كه باید، پیر و سالخورده به نظر برسد. طبق نظر متخصصان بیش از 80 درصد اثرات پیری پوست بزرگسالان، مربوط به آفتاب گرفتن‌های دوران نوجوانی و قبل از 18 سالگی است. در حقیقت، در طول زمان، نور آفتاب قدرت كششی پوست را از بین می‌برد و باعث شل شدن آن می‌شود.

دراز كشیدن در گرمای ملایم آفتاب تابستان بسیار لذت‌بخش است و باعث می‌شود حس بهتری داشته باشیم. علاوه بر این حس خوب، نور آفتاب باعث تغییر رنگ پوست هم می‌شود، اما اثرات منفی ناشی از نور آفتاب چطور؟ تا به حال با خود فكر كرده‌اید برای زیباتر شدن رنگ پوست یا استراحت زیر نور آفتاب چه بلایی سر پوست‌تان می‌آورید؟

متخصصان بارها هشدار داده‌اند قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور آفتاب می‌تواند احتمال بروز آسیب‌های سلولی، ایجاد چین و چروك‌های زودرس، لكه‌های پوستی و سرطان پوست را افزایش دهد، اما آیا می‌دانید نشانه‌ها و عوارض قرار گرفتن در معرض نور آفتاب چیست؟

 
می‌خواهید برنزه شوید، اما به چه قیمتی؟
شاید اگر شما هم پوستی تیره‌تر و برنزه داشته باشید، احساس زیبایی كنید، اما این رنگ زیبای طلایی كه می‌بینید، در حقیقت در اثر آسیب رسیدن به اپیدرم ـ خارجی‌ترین لایه پوست ـ ایجاد شده است. علاوه بر این، قرار گرفتن در معرض اشعه ماورای بنفش خورشید (UV)، روند پیر شدن پوست را تسریع می‌كند و احتمال ابتلا به سرطان پوست را نیز افزیش می‌دهد؛ بنابراین برای پیشگیری از بروز تخریب‌های پوستی، ساعاتی كه بیرون از خانه هستید، استفاده از كرم‌های ضدآفتاب مناسب را فراموش نكنید.

آفتاب‌سوختگی
آفتاب‌سوختگی نتیجه اثرات تخریبی اشعه UV خورشید است. اغلب آفتاب‌سوختگی‌ها با قرمز شدن پوست، حساسیت به تماس‌های پوستی و دردی خفیف نمایان می‌شود و فقط لایه خارجی پوست را تحت‌تاثیر قرار می‌دهد (آفتاب‌سوختگی درجه اول)‌. معمولا علائم آفتاب‌سوختگی چند ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور ظاهر می‌شود، ولی ممكن است چند روز تا چند هفته زمان نیاز باشد تا علائم برطرف شود. استفاده از كمپرس آب سرد و كرم‌های مرطوب‌كننده نیز می‌تواند در كاهش اثرات آفتاب‌سوختگی موثر باشد.
اما بر خلاف این نوع، آفتاب‌سوختگی درجه دوم به لایه‌های عمیق‌تری از پوست آسیب می‌زند و در نتیجه دردناك‌تر است و درمانش، زمان بیشتری نیاز دارد. قرمزی، تورم و ایجاد تاول از جمله علائم این نوع آفتاب‌سوختگی است، البته حواستان باشد اگر پوست‌تان تاول زد، خودتان آن را از بین نبرید، چون این كار می‌تواند منجر به بروز عفونت شود، حتما به پزشك مراجعه كنید و از او مشورت بخواهید.

حواستان باشد نور آفتاب، سن‌تان را زیاد نكند
قرار گرفتن در معرض اشعه‌ خورشید باعث می‌شود پوست، سال‌ها قبل از زمانی كه باید، پیر و سالخورده به نظر برسد. طبق نظر متخصصان بیش از 80 درصد اثرات پیری پوست بزرگسالان، مربوط به آفتاب گرفتن‌های دوران نوجوانی و قبل از 18 سالگی است. در حقیقت، در طول زمان، نور آفتاب قدرت كششی پوست را از بین می‌برد و باعث شل شدن آن می‌شود.

نور آفتاب همچنین می‌تواند سبب تغییر رنگ نامناسب و ایجاد لكه‌های پوستی شود. در این وضعیت قسمت‌هایی از پوست تیره‌تر است و بخش‌هایی روشن‌تر.

در ضمن اگر روی دست‌هایتان لكه‌های قهوه‌ای یا خاكستری می‌بینید فكر نكنید پیر شده‌اید. در واقع این لكه‌های مزاحم در نتیجه قرار گرفتن در معرض نور آفتاب ظاهر شده‌اند و به همین دلیل هم بیشتر روی دست‌ها و صورت، آنها را می‌بینیم. در نهایت به خاطر داشته باشید علاوه بر پوست، از چشم‌ها هم باید در مقابل نور آفتاب محافظت كرد. بنابراین با استفاده از عینك‌های آفتابی و كلاه مناسب، از بروز عوارض چشمی و ایجاد مشكلات بینایی پیشگیری كنید.

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی :
6 راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
فواید آلوئه ورا برای پوست
علامت های هشدار دهنده سرطان پوست
حساسیت پوستی چیست؟
این سه اتفاق پوست زنان را زشت می کند!