بعد از به پایان رسیدن مرحلۀ بحرانی جوش‌ها، جا و اثر این جوش‌ها بر روی صورت باقی می‌ماند. این آثار چه توی چشم بیایند، چه نیایند، چه زشت باشند و یا نباشند، ممکن است باعث ناراحتی و مشکل بشوند،...

بعد از به پایان رسیدن مرحلۀ بحرانی جوش‌ها، جا و اثر این جوش‌ها بر روی صورت باقی می‌ماند. این آثار چه توی چشم بیایند، چه نیایند، چه زشت باشند و یا نباشند، ممکن است باعث ناراحتی و مشکل بشوند، گاهی اوقات به اندازۀ خود جوش‌ها فرد را درگیر و ناراحت می‌کنند. خوشبختانه، امروزه راه حل‌های متعددی برای رهایی یافتن و محو کامل این آثار ناخوشایند وجود دارد.

انواع مختلف آثار جوش و آکنه
ترتیب، عمق و شدت آثار جوش بستگی دارد، به شدت بحران جوش‌ و شیوه‌ای که برای درمانش به کار گرفته شده است.

اثر باقی ماندۀ صاف و هموار که از آن با عنوان "دهانۀ آتشفشان" یاد می‌شود. شکل ظاهری آن کمابیش گرد است، و روی سطح پوست صورت حفره‌های کوچکی ایجاد می‌کند و مانند محلی می‌ماند که به آن تگرگ زده شده است. این آثار کم عمق که سطح صافی دارند، شبیه به دهانه های کوچک آتشفشان هستند.
آثاری که «نوک شیشه ای» گفته می‌شوند. این نوع از نوع قبلی بسیار عمیق تر و سخت تر هستند، و مثل جای فرورفتن سوزن روی پوست هستند.

آثار "متورم". این نوع اثر جوش گاهی اوقات ظاهر می‌شود و به جای اینکه گود و فرورفته باشد، برجسته است. التهاب بافت‌ها نوعی فیبروز کوچک بر روی سطح پوست ایجاد می‌کند که ترکیبی شبیه به کیست‌های کوچک به وجود می‌آورند. 

راه حل‌ها
امروزه، پزشکی زیبایی راه حل‌های متعددی برای صاف و هموار کردن پوست در اختیار دارد. روش ‌هایی که در درمان ضد پیری به کار می‌روند، می‌توانند برای کم کردن و یا حتی از بین بردن تمام آثار آکنه استفاده شوند.

محصولات پرکننده

پر کردن که روش بسیار مفیدی برای از بین بردن جوش‌هاست، می‌تواند برای آن دسته از آثار جوش‌ها که صاف و یا کم عمق هستند به کار بروند و مؤثر باشند. به طور مثال اسید هیالورونیک، باعث بالا آمدن پوست در ناحیه ای که جوش وجود داشته می‌شود و می‌تواند اثر آن را از بین ببرد.
تزریق، روشی سریع و بدون درد است که باید توسط متخصص پوست و زیبایی در مطب وی انجام شود، بعد از انجام تزریق فرد می‌تواند فوراً به سر کارش بازگردد. نتیجۀ این روش فوری و قابل مشاهده است.
فقط بمل: مانند درمان چروک‌ها، محصولات قابل جذبی وجود دارند که طول عمرشان کوتاه است. بنابراین، برای حفظ نتیجه، تزریق مجدد ضروری خواهد بود. 

لایه برداری
هدف از لایه برداری از بین بردن لایه‌های رویی از روی پوست به منظور روییدن مجدد پوستی صاف تر و روشن تر است. در این روش علاوه بر اینکه می‌توان رنگ پوست را روشن کرد و نقاط ریز قرمز را که از جوش‌ها به جا مانده اند از بین برد، می‌توان آثار عمیق جوش‌ها که بر روی سطح پوست حفره ایجاد کرده اند را نیز ناپدید کرد. مانند روش تزریق، این درمان هم باید در مطب پزشک انجام شود.
برای درمان آثار جوش‌ها می‌توان به لایه برداری سبُک متوسل شد. محصول را باید روی محل مورد درمان گذاشت. این محصولات غالباً بر پایۀ اسیدهای میوه ها (برای مثال اسید گلیکوز) هستند که سلول‌های پوستی را از بین خواهند برد و با رها ساختن نابه سامانی‌ها، سطح پوست را یکدست می‌کنند. لایه برداری شدیدتر با استفاده از اسید تریکلوراستیک انجام می‌شود.

میکرو درمابراسیون
کارکرد میکرودرمابراسیون بر اساس همان اصول لایه برداری است، در این روش عملیات مکانیکی است و نه شیمیایی. در این روش درمان، مانند لایه برداری، آن دسته از آثار جوش‌ها خوب به درمان پاسخ می‌دهند که کم عمق و به شکل دهانۀ آتشفشان هستند.

در این روش پزشک از دستگاهی برای جارو کردن بسیار دقیق بر سطح پوست استفاده می‌کند. این دستگاه که شبیه خودکار است، با استفاده از کریستال‌های کوچک، پوست را تا عمقش ورقه ورقه می‌کند. هر چه بر روی یک قسمت خاص تأکید بیشتری شود، پزشک می‌تواند عیوب بیشتری را پاک کند و پوست ظاهر صاف تری پیدا می‌کند. این درمان توسط متخصص زیبایی انجام می‌گیرد. گفتنی است انجام این تکنیک همراه با درد خواهد بود.

لیزر

لیزر بسیار توانمند است و حوزۀ عملکردی بسیار وسیع تری دارد. برای مثال یک لیزر ساینده، هم آثار صاف و هم برجسته را می‌تواند از بین ببرد. ضمناً لیزر می‌تواند به برخی آثار باقی ماندۀ جوش‌ها که به خاطر فرم کوچک و عمیق شان، دسترسی به شان مشکل است را مورد حمله قرار دهد.
با گرم شدن، پوست برای تولید کُلاژن تحریک شده و اثر جوش را هم تحریک می‌کند. لیزر فقط آثار جوش‌ها را از بین نمی‌برد، بلکه برای از میان بردن "حاشیه‌ها و خطوط" نیز مؤثر است، لیزر آنها را کم عمق تر و در دسترسی برای لایه برداری و میکرودرمابراسیون را ممکن می‌سازد. لیزر انواع مختلفی دارد: CO2، اربیوم و تجزیه شده.

بهبودی
روزهای بعد از لایه برداری، روی پوست، پوست پوست می‌شود. این واکنش عادی است. یک کرم مرطوب کننده برای برطرف کردن این دردسر کوچک کفایت می‌کند.
پس از یک جلسه میکرودرمابراسیون، ممکن است بر روی صورت لکه‌های سرخ رنگ دیده شود. عموماً، این قرمزی‌ها به سرعت محو می‌شوند، ولی ممکن است سرخی برخی نقاط، که پزشک بیشتر روی آن تأکید داشته، تا چند روز باقی بماند. برای رفع این مشکل، یک کرم مسکن برای حدود 10 روز تجویز می‌شود.
در عوض، عوارض جانبی درمان توسط لیزر کمی شدیدتر هستند. پوست برای التیام یافتن به زمان نیاز دارد؛ که این زمان هم بستگی به شدت درمان دارد (حداقل یک هفته)، طی این مدت استفاده از یک کرم التیام بخش ضروری است.
در تمام موارد، قرار گرفتن در معرض اشعۀ آفتاب به شدت ممنوع و استفاده از کرم ضد آفتاب ضروری است. استفاده از ضد آفتاب پس از شیوۀ لایه برداری یا میکرودرمابراسیون حداقل یک ماه و برای لیزر شش ماه توصیه می‌شود.

توصیه‌ها و اقدامات احتیاطی
قبل از هر گونه ای اقدامی برای درمان آثار آکنه (هر نوع درمانی)، باید صبر کنید تا جوش‌ها خودشان بهبود یابند و آثار باقی ماندۀ شان کامل التیام یابند.
این مرحله ممکن است چندین ماه طول بکشد، زیرا نمی‌توان درمان را بر روی یک پوست ملتهب شروع کرد. همچنین، درمان‌هایی که بر پایۀ ویتامین A قرار دارند، حداقل باید طی شش ماه تمام شوند تا بتوان درمان آثار جوش‌ها را شروع کرد.

و در نهایت، برای جلوگیری از هر گونه حساسیت پوستی بر اثر تابش نور آفتاب و کاهش رنگ دانه‌های پوست، بهتر است این نوع درمان‌ها را در فصل زمستان انجام دهید.

توصیه‌های ما
اگر چه راه حل معجزه آسایی برای پیشگیری از بروز آکنه وجود ندارد، اما امروزه می‌توانیم از درمان‌های بسیار مؤثری برای درمان آثار ناخوشایند آکنه‌ها بهره ببریم.
متخصصان زیبایی همیشه می‌گویند: نباید جوش‌ها را دستکاری کرد! اگر به شدت دچار حملۀ جوش‌ها قرار گرفته اید و نمی‌توانید در برابر تمایل به ور رفتن با جوش‌ها مقاومت کنید، مدام برای خود تکرار کنید که اگر جلوی خودم را نگیرم، آثار جوش‌ها باقی می‌ماند، شک نکنید که این کار کمکتان می‌کند...
از قرار گرفتن در معرض نور خورشید، خودداری کنید! اگر در معرض تابش آفتاب باشید و نتوانید جلوی خودتان را بگیرید و جوش‌هایتان را دستکاری کنید، اشعه‌های خورشید ممکن است رنگ دانه‌های متفاوتی را تحریک کنند. لکه‌های قرمز (یا قهوه‌ای) در صورتتان ظاهر می‌شوند و چند ماهی طول می‌کشد تا محو شوند.
 
تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ - مترجم : زهرا علی دوست
www.seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ
 
مطالب پیشنهادی :
6 راز طبیعی طب چینی برای زیبایی پوست
علامت های هشدار دهنده سرطان پوست
مشکلات شایع پوست و درمان
فواید ویتامین E بر پوست
خوراکی های جهت شفافیت پوست!