تا به حال چند بار با دقت به ناخن‌های خود نگاه كرده‌اید؟ آیا می‌دانید هر تغییر در وضع طبیعی ناخن می‌تواند نشانه یك بیماری حتی خطرناك باشد؟!
 
تا به حال چند بار با دقت به ناخن‌های خود نگاه كرده‌اید؟! آیا می‌دانید هر تغییر در وضع طبیعی ناخن می‌تواند نشانه یك بیماری حتی خطرناك باشد؟! بنابراین بهتر است از امروز توجه بیشتری به ناخن‌هایتان داشته باشید و عادات بد خود از قبیل جویدن ناخن را كنار گذاشته و به توصیه‌های پزشكی عمل كنید.

رنگ ناخن

تحقیقات نشان می‌دهند كه از رنگ و نشانه‌های ناخن می‌توان به میزان سلامتی پی برد مثلا ناخن «زرد» می‌تواند نشانه بیماری دیابت، عفونت‌های قارچی یا ناراحتی قلبی باشد و ناخن‌های سفید نشانه بیماری «كم‌خونی» باشد.

برخی از پزشكان معتقدند ناخن‌های سبز نشانگر عفونت قارچی یا باكتریایی‌اند و ناخن نیمه‌سفید و صورتی، علامت نارسایی كلیه است.

ظاهر شدن نقطه و لكه‌های سفید روی ناخن، گاهی به علت كمبود كلسیم است و در برخی مواقع در اثر فشار یا ضربه‌ای كه به ناخن وارد آمده است.

همچنین یكی از علائم كمبود ویتامین A در بدن پوسته پوسته شدن، ترك خوردن و به وجود آمدن خطوط عرضی بر ناخن‌هاست و پیدایش رگه و خطوط سیاه روی ناخن، گاهی در اثر لخته شدن خون در این نواحی است كه می‌تواند در اثر ضربه یا نوعی بیماری باشد كه با مشاهده هر یك از علائم مذكور باید هر چه سریع‌تر به پزشك مراجعه كرد.

گفتنی است، ناخن سالمی كه روی پوست سالم قرار داشته باشد، ته‌رنگی زیبا و صورتی دارد ولی وقتی چند تورفتگی یا گودی كوچك روی سطح معمولا صاف و صیقلی ناخن به وجود بیاید، می‌تواند به این معنا باشد كه در زیر ناخن اتفاقاتی در جریان است. در اكثر اوقات دلیل بروز این گودی‌ها بیماری «صدف» یا «پسوریازیس» است كه حالتی التهابی داشته و به صورت لكه‌های سرخ فلس مانند روی پوست ظاهر می‌شود و سلول‌های پوست ناخن را نیز درگیر می‌كند.


ناخن‌های قاشقی

ناخن‌های سالم دارای شكل بخصوصی هستند. آنها در بخش میانی كمی برآمده و به سمت كنار ناخن قوس برمی‌دارند و نوك ناخن هم كمی به سمت پایین مایل است. پس اگر متوجه شدید ناخن‌هایتان در موقعیتی كاملا معكوس قرار گرفته‌اند، باید متوجه شوید كه مشكلی پیش آمده است و از نشانه‌های آن كم‌خونی همراه با فقر آهن است كه طبعا پس از برطرف شدن فقر آهن، مدتی طول می‌كشد تا ناخن‌ها به حالت طبیعی بازگردند.


با پوسته پوسته شدن ناخن چه كنیم؟

ناخن از چندین لایه كراتین (نوعی پروتئین)‌ تشكیل شده است. بهترین حالت زمانی است كه این لایه‌ها برای شكل دادن به یك ناخن یكپارچه و محكم، كاملا به یكدیگر چسبیده باشند ولی وقتی از ناخن‌ها مراقبت نشود، این حالت نه تنها نشاندهنده عدم رسیدگی كافی به ناخن‌هاست، بلكه می‌تواند به این معنی باشد كه در رژیم غذایی شما اسید لاینولیك به اندازه كافی وجود ندارد. لاك ناخن به چسبندگی لایه‌ها كمك می‌كند و استفاده مكرر از كرم‌های مرطوب‌كننده برای ناخن بسیار مفید است.

كمبود اسید لاینولیك نیز با مصرف روغن‌های نباتی در غذا و سالاد برطرف خواهد شد.


شكنندگی ناخن

با توجه به برخی آمارها حدود 20 درصد زنان از حالتی كه به آن سندرم شكنندگی ناخن می‌گویند، رنج می‌برند. هر چند از نظر عده‌ای این نام تنها عنوانی تجملی برای ناخن‌هایی كه بسادگی می‌شكنند، به شمار می‌آید، اما دلیل این مشكل عمیق‌تر از اینهاست.

ناخن‌های شكننده، توان نگهداری رطوبت را در خود ندارند در نتیجه لایه‌های ناخن به كلی خشك شده و ترك می‌خورند و گاه ممكن است به علت كم‌كاری تیروئید این عارضه رخ دهد.

از نظر تغذیه نیز، رژیمی كه آهن آن كم باشد، می‌تواند موجب نازكی و شكنندگی ناخن شود كه با مصرف سبزیجات برگدار مانند اسفناج، گوشت قرمز و تخم‌مرغ می‌توان از آن جلوگیری كرد.

ویتامین ب كمپلكس نیز در بهبود بخشیدن وضعیت ناخن‌های شكننده مفید است؛ البته نباید فراموش كرد قرار دادن بیش از حد ناخن در معرض آب، یكی از دلایل مهم شكنندگی است. پس عدم استفاده از دستكش در انجام كارهای منزل می‌تواند شكنندگی را بیش از پیش كند.


نكته‌های ناخنكی

* اگر ناخن‌های سست و شكننده دارید، آنها را كوتاه و یكدست كنید.

* گاهی پاك كردن روده بزرگ از سموم، در درمان شكنندگی ناخن‌ها موثر است. این سموم كه معمولا در اثر یبوست به وجود می‌آیند، از جذب كانی‌هایی كه برای استخوان لازمند، جلوگیری می‌كند.

* تغذیه و رژیم غذایی صحیح در رشد و سلامت ناخن‌ها نقش مهمی دارد. مثلا غذاهای حاوی آهن، كلسیم و ویتامین B و پتاسیم برای ناخن‌ها مفیدند.

* آفتاب، كلر و پاك‌‌كننده‌های قوی از دشمنان ناخن به شمار می‌آیند، پس از آنها حتی‌المقدور اجتناب كنید.

* اگر ناخن‌های خشك و سختی دارید، هر دو روز یك بار، آنها را به مدت 20 دقیقه در روغن زیتون گرم قرار دهید.

* استفاده بیش از حد از لاك ناخن، سلامت ناخن‌ها را به خطر می‌اندازد و گاهی شما را از رنگ ناخن‌ها كه معیاری برای تشخیص سلامتی است، غافل می‌كند.

* اگر متوجه رشد كند ناخن‌هایتان شدید، بدانید كه رژیم غذایی نامناسب می‌تواند در این خصوص نقش مهمی داشته باشد، مثلا كمبود ویتامین‌های ‌A و B كمپلكس، D ،C ،E  همچنین آهن، كلسیم، سولفور و اسیدهای چرب در رژیم‌ غذایی در رشد ناخن‌ها بسیار حائز اهمیت هستند، پس آنها را نادیده نپندارید.

 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
نشانه‌های عفونت قارچی ناخن
چگونه ناخن‌هايتان را سالم و محكم نگه داريد
چرا ناخنهای دست ترک می‌خورند؟
میوه زیبایی!؟
مرطوب‌کننده‌ پوست چيست؟