بوی نامطبوع پا می تواند باعث افت شدید اعتماد بنفس افراد شود و کارشناسان علم شیمی به تازگی شیوه ای برای مقابله با این بوهای نامطبوع پیدا کرده اند.

علت بوی پاها

کارشناسان به تازگی مواد آلی که باعث بروز بوی نامطبوع پا می شود را شناسایی کرده و آنها را برحسب بوی ایجاد شده دسته بندی کرده اند.
گفتنی است، بر این اساس شش دسته ترکیب شیمیایی آلی فرار در بروز بوی نامطبوع پا اثر گذار است.


توصیه کارشناسان به افرادی که مشکل بوی پا دارند

بررسی ها نشان می دهند،در برخی افراد  بوی نامطبوع پا و تعریق بدن به نحوی است که حتی با شستشو با آب سرد نیز این بو از بین نمی رود. کارشناسان به افرادی که دچار چنین مشکلی هستند و به این دلیل در اجتماع دچار ناراحتی و دردسرهای فراوان هستند توصیه می کنند:

  • - شستشوی پا به صورت روزانه
  • - از کفش های روباز که مبادله با هوا دارد استفاده کنند
  • - جوراب از جنس الیاف پارچه ای بپوشند و هنگام شستشوی جوراب ها از حرارت بالا و مواد شوینده معطر استفاده کنند.


محققان انگلیسی اعتقاد دارند بوی نامطبوع البسه ناشی از تعریق بدن در اثر وجود مواد آلی به نام VOCs به وجود می آید. هنگامی که بدن دچار تعریق می شود ابتدا کاملاً بی بو است اما در اثر تماس با باکتری های موجود در سطح بدن از جمله باکتری اورئوس دچار بوی نامطبوع می شود و نکته جالب توجه منحصربفرد بودن بوی تعریق هر فرد نسبت به سایر افراد است.


دسته بندی بوهای نامطبوع

  • - بوی اسید بوتیریک:بویی بسیار قوی است و شبیه به کره فاسد
  • - دی سولفید دی متیل:بویی شبیه به پیاز
  • - دیمتیل تریسولفید: بویی قدرتمند است
  • - هپتانون: بویی شبیه به موز فاسد
  • - nonanone و octanone :بوی سیب و علف


کارشناسان دو تیم شش نفره زن و مرد را مورد تحقیق قرارداده و از آنها خواسته اند به مدت 10 ساعت جوراب های خود را تعویض نکنند و در نهایت دریافتد هریک از آن ها بوی تعرق متفاوتی با سایرین دارد و پاهای مردان بیشتر از زنان بو متصاعد می کند.

کارشناسان در عین حال اعلام کرده اند با توجه به تفکیک بوی بد ناشی از تعریق در نظر دارند نسل جدیدی از پودرهای شوینده را طراحی کنند که می تواند حتی قدرتمند ترین بوهای نامطبوع را نیز از بین ببرد و در عین حال دوست دار و محافظ محیط زیست باشد.گردآوری:گزوه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:salamatnews.com 
 

 
X