جوش سر سیاه را چگونه از بین ببریم
جوش های سر سیاه و جوش های زیر پوستی یکی از دغدغه های همیشگی افرادی است که با این مشکل روبرو هستند، روش های از بین بردن و درمان جوش های زیر پوستی را در این مطلب برای شما بیان می کنیم

جوش سر سیاه را چگونه از بین ببریم؟

جوش های سر سیاه و زیر پوستی که شما را از چهره ی رویایی تان دور میکند. شاید حس کنید این جوشها یکی از واقعیت های زندگیست ولی با یک سری راهکار های هوشمندانه، ممکن است بتوانید برای همیشه از شرشان خلاص شوید. سه متخصص پوست، حقایقی در مورد درمان منافذ بسته پوست شما و جلوگیری از ایجاد جوشهای جدید بیان می کنند.

 چگونه جوش سر سیاه ایجاد می شود

لایه برداری اصولی برای خلاصی از جوش های سر سیاه

پوسته برداری و زدودن سلولهای مرده پوست، ظاهرا راهی عالی برای جلوگیری از مخلوط شدن سلول های مرده با سلولهای باقیمانده پوست و سبوم ( چربی اطراف ریشه مو ) و گرفتگی منافذ است. مشکل این است که اسکراب می تواند باعث تحریک پوست و ایجاد جوش های بیشتر شود.  دکتر لسلی بومان متخصص پوست و عضو هیئت مدیره محصولات زیبایی و آرایشی بیان می کند " فرایندی که در ان سلول های پوست ( کراتینوسیت ها keratinocytes ) از لایه زیرین متولد شده و به سمت لایه بالایی حرکت می کنند، می میرند، شاخی شده و می ریزند ، كراتینیزاسیون  Keratinization گفته می شود . اگر این فرایند کراتینیزه تغییر کند منافذ پوست بسته می شود . " 

 از کرم شب های حاوی رتینول retinol، اسید سالیسیک و نیاسینامید niacinamide استفاده کنید

به توصیه دکتر جول ای کوهن مدیربخش پوست AboutSkin  گرین وود، به جای این که به دنبال لایه بردارهای شیمیایی از قبیل اسید گلیکولیک glycolic acid ، رتینوئید ها retinoids و اسید سالیسیلیک salicylic acid باشید، از کرم شب هایی مانند CA SKIN's Intensive Clarity Treatment 0.5% Pure Retinol Night استفاده کنید که حاوی رتینول retinol، اسید سالیسیک و نیاسینامید niacinamide است و می تواند قرمزی و تغییر رنگ ناشی از بیرون آوردن جوش را از بین ببرد .

 

استفاده از این مواد را متوقف کنید 

 از محصولات غیر کمودون زا non-comedogenic استفاده کنید

احتمالا از قبل میدانید که باید به دنبال کلمه " غیر کمودون زا  non-comedogenic " روی تمام محصولات مراقبت از پوست باشد ( به این معنی که این محصولات از مسدود شدن منافذ پوست جلوگیری میکنند ) ولی بومن می گوید بدترین عوامل بسته شدن منافذ پوستی در دسته ایو پروپیل میریستات isopropyl myristate ، ایزو پروپیل پالمیتات isopropyl palmitate و روغن نارگیل هستند. پس اگر این مواد را روی کرم ها دیدید، آنها را از لیست خریدتان حذف کنید.

 

برای خاج کردن جوش های زیر پوستی، به دنبال یک حرفه ای باشید 

برای خاج کردن جوش های زیر پوستی، به دنبال یک حرفه ای باشید

می توانید جلوی خود را، از فشار دادن و خارج کردن دانه های سرسیاه بگیرید، ولی تمام کسانی که با آنها صحبت کردیم با هم در این زمینه توافق دارند  که: بهتر است برای خارج کردن جوش های زیر پوستی، به سراغ یک متخصص بروید. به گفته دکترای پزشکی، کلی پاپ آنتونیو  " هدف از این کار حذف جوش ها، بدون آسیب رساندن به پوست اطراف آن است که باعث عفونت نشده و جای اسکار باقی نگذارد

 

از کرم های مرطوب کننده سبک استفاده کنید

از کرم های مرطوب کننده سبک استفاده کنید

کرم های سنگین می توانند منجر به ایجاد جوش های سرسیاه شوند. به گفته کوهن " محصولاتی که برای پوستهای خیلی خشک طراحی شده اند اغلب حاوی روغن هایی هستند که با تسریع افزایش رسوبات پوستی و مسدود کردن منافذ می توانند باعث تشدید آکنه و جوش های سرسیاه شوند. پس بهتر است از فرمول های سبک تر که بدون احساس سنگینی به پوست آبرسانی میکنند استفاده کنید

 

ماسک ها را هم مد نظر داشته باشید ( ولی با دقت ) 

 ماسک ها را هم مد نظر داشته باشید ( ولی با دقت )

ممکن است اخیرا با تبلیغات ماسک های سیاه کره ای برای برداشتن جوش های سرسیاه، در شبکه های اجتماعی برخورد داشته باشید، متخصصین به دو دسته برای موثر یا بی تاثیر بودن آن ها تقسیم شده اند. این ماسک ها مانند یک حفره بزرگ برای صورت عمل کرده و باا برداشتن آن از روی پوست جوش های سرسیاه را از پوست بیرون میکشد. دکتر پاپ آنتونیو پیشنهاد میدهد که ممکن است این ماسک برای مراقبت بین جلسات درمانی گزینه خوبی باشد. ولی دکتر کوهن و دکتر بومان نگران این هستند که حرکت کششی و پاره کردن روی سطح جوش ها ممکن است باعث ایجاد سوزش شود. بنابراین اگر می خواهید این ماسک ها را امتحان کنید، اول در یک بخش کوچک تستشان کنید.

 

با جوش های سر سیاه و زیر پوستی تان، صبور باشد 

با جوش های سر سیاه و زیر پوستی تان، صبور باشد

اگر تمام موارد بالا را هم رعایت کنید یک شبه به نتیجه نخواهید رسید پس آرام و صبور باشید. دکتر پاپ آنتونیو میگوید:  " به یاد داشته باشید که هیچ چیز یک شبه روی پوست تاثیر نمی گذارد و گاهی 2 – 3 ماه طول میکشد تا بهبود چشمگیری حاصل شود ". این بدان معناست که احتمالا فصل آینده پوست تمیز تری خواهید داشت نه هفته آینده. ناامید کننده است ولی حقیقت دارد.

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ


Save