در حال حاضر محصولات تقویت کننده،تغذیه کننده،درخشان کننده،حجم دهنده،اکسیژن رساننده و.... در بازار موجود است که به منظور آشنا کردن شما با آنها برای داشتن انتخابی صحیح به بررسی هر یک خواهیم پرداخت.

 

آشنایی با فراورده‌های مختلفی که برای مراقبت و بهداشت موها در بازار موجود است، می‌تواند به استفاده مناسب از آنها کمک کند.
از نظر اغلب افراد مراقبت از موها مترادف است با شست‌ و شوی موها با یک شامپوی مناسب و ملایم،خشک کردن و حالت دادن به موها با روشی که حداقل آسیب را به آنها برساند و استفاده از رنگ‌ موهایی که کمتر موجب آسیب‌دیدگی‌ موها شوند.
 اگر چه اصول مراقبت از مو به طور مختصر همین است ولی امروزه به کمک پیشرفت‌هایی که در زمینه تکنولوژی و علم شناخت نیازمندی‌های پوست و مو فراهم شده است،متخصصان توانسته‌اند دامنه مراقبت‌های مو را از آنچه ما می‌شناسیم فراتر ببرند.
می‌دانیم که همراه با شست ‌و شوی روزانه موها می‌توانیم مواد مورد نیازشان را به آنها رسانده،کیفیت موها را بهبود ببخشیم و پیاز مو را محکم‌تر و قوی‌تر کنیم.می‌توانیم حالت،رنگ ضخامت و قوام موها را بدون آنکه آسیبی به آنها برسانیم،تغییر دهیم و سرانجام می‌توانیم با صرف وقت و هزینه اندک،از ریزش‌ موها جلوگیری کنیم.وقت و هزینه‌ای که به مراتب کمتر از آن چیزی است که برای کاشتن دوباره و یا پیوند لازم است. 

نگرش جدید به پدیده مراقبت از مو،ما را نیازمند به  محصولاتی می‌کند که ویژگی‌های زیر را همزمان دارا باشند:

* برای شست ‌و شوی مکرر و روزانه مناسب باشند و در اثر تکرار مصرف،به موها یا پوست سر آسیب نرسانند.

* با هر بار شست‌وشو یا استفاده،کیفیت‌ موها را بهتر ساخته و شانه کردن و مرتب کردن آنها را آسان‌تر کند. 
* موجب تقویت موها و ریشه‌ آنها شده و ایرادهای احتمالی پوست ‌سر و موها را برطرف کنند.
در حال حاضر محصولات تقویت کننده،تغذیه کننده،درخشان کننده،حجم دهنده،اکسیژن رساننده و .... در بازار موجود است که به منظور آشنا کردن شما با آنها برای داشتن انتخابی صحیح به بررسی هر یک خواهیم پرداخت:

تقویت کننده ها و تغذیه کننده های مو
ریزش موها گاهی ناشی از کاهش خون‌رسانی و تغذیه نامناسب پیاز مو است.شامپوهای ضد ریزش مو معمولا حاوی ویتامین‌هایی مانند B6 و B5 هستند که پیاز مو را تقویت می‌کنند و در نتیجه ریزش موها کمتر می‌شود.گاهی ریزش مو مربوط به ناحیه‌ای از سر است که علت آن می‌تواند عوامل خارجی مثل آلودگی،استرس،خستگی و .... باشد ولی ریزش مو اغلب تدریجی است و علت آن وجود بیش از حد چربی یا عوامل وارثتی است.سرم‌های ضد ریزش ‌مو حاوی ویتامین‌ها و عناصر کمیابی چون روی،پتاسیم و کلسیم هستند که از ریزش مو جلوگیری می‌کند و سبب تقویت رشد موها می‌شود.

 درخشان کننده‌ها
موهای رنگ شده اغلب شکننده و ضعیف‌اند و بعد از مدتی درخشش خود را از دست می‌دهند و کدر می‌شوند.شامپوهای درخشان کننده موهای رنگ شده و موهای ضعیف را تغذیه کرده و برای مدتی طولانی درخشندگی رنگ آنها را حفظ می‌کنند.
 به علاوه این نوع شامپوها با دارا بودن مواد آنتی‌اکسیدان،‌از موها در برابر اشعه زیان‌آور خورشید و آلودگی محافظت می‌کنند.ماسک‌های درخشان کننده موهای رنگ شده نیز دارای ویتامین E هستند و در زمان کوتاهی موهای آسیب دیده را ترمیم کرده و آنها را نرم و درخشان می‌کنند.ویتامین E با محافظت از موها به آنها استحکام بخشیده و شفافیت رنگ آنها را برای مدت طولانی حفظ می‌کند. اگر می‌خواهید به موهای رنگ شده خود به سرعت حالت داده و آنها را براق و درخشان کنید،از اسپری‌های درخشان کننده مو استفاده کنید.این اسپری‌ها حاوی مواد آنتی‌اکسیدان هستند که موها را در برابر اشعه مضر آفتاب و آلودگی محافظت می‌کنند.
 
 شاداب کننده ها
شامپوهای اکسیژن‌ رسان برای موهای اشخاصی که در معرض آلودگی‌های محیطی و استرس‌های روزانه قرار دارند،بسیار مناسب است.ژل‌های حالت دهنده و اکسیژن رساننده برای حفظ شادابی موها مناسب‌اند.این ژل‌ها مخصوص موهای کوتاه‌اند و بدون ایجاد حالت چسبندگی،به موها حالت می‌دهند. علاوه بر این به مدت طولانی موها را تمیز و براق و سبک می‌کنند.یکی از مشکلات موهای بلند نیز نداشتن حالت‌ پذیری مناسب است.برای آنکه موهایی خوش حالت داشته باشید می‌توانید از اسپری‌های اکسیژن‌رسان استفاده کنید.این نوع اسپری‌ها به صورت طبیعی و بدون ایجاد چسبندگی به موها حالت می‌دهند و در عین حال با کسیژن ‌رسانی مناسب به موها و پوست سر موجب پاکیزگی طولانی‌تر و طراوت بیشتر آنها می‌شوند.

حجم دهنده ها
از جمله محصولات حجم دهنده می‌توان به شامپوهای پرپشت کننده موهای معمولی و موهای رنگ شده اشاره کرد.در صورتی که احساس می‌کنید موهای شما کم‌ پشت شده و یا دچار ریزش مو شده‌اید،در هر بار استحمام یا به صورت روزانه می‌توانید از این شامپوها استفاده کنید.استفاده مکرر از رنگ‌ مو سبب کاهش شفافیت و حجم و افزایش ریزش موها می‌شود.
این محصولات نه تنها سبب افزایش استحکام مو می‌شوند بلکه به موهای رنگ شده قدرتی دوباره بخشیده و آنها را براق و پر پشت می‌کنند.استفاده روزانه از این نوع شامپوها به ویژه با آب‌سرد،موجب افزایش تاثیر آنها می‌شود.ماسک‌های حجم دهنده مو در عرض دو دقیقه به موها حالت داده و بعد از پنج بار مصرف سبب افزایش قابل توجه ضخامت موها می‌شود.از کف‌های حجم دهنده نیز می‌توانید در هنگامی استفاده کنید که می‌خواهید به موهای خود حجم دهید ولی فرصت استحمام ندارید.این محصولات در عین حال که موها را براق‌تر و حالت‌پذیر می‌کنند،تقریبا 20 تا 40 درصد حجم موها را افزایش می‌دهند.
سرم‌های حجم دهنده نیز به مو حالت داده و توانی دوباره به آنها می‌بخشند.بعد از شست‌ و شوی سر با شامپو، یک بسته از سرم را روی مو پخش کرده و همه موها را به آن آغشته کنید.سپس موها را به خوبی آبکشی کنید.
 
 ترمیم کننده ها
کرم‌های ترمیم کننده مو سبب خنثی شدن الکتریسته ساکن موهای آسیب دیده شده و در نتیجه موها راحت‌تر شانه می‌شوند و درخشندگی‌ طبیعی خود را به دست می‌آورند.از سوی دیگر،این کرم‌ها یک لایه محافظ روی مو ایجاد می‌کنند و نرمی و لطافت مو را افزایش می‌دهند.
 
نرم کننده ها و حالت دهنده ها
موهای فرفری،وزوزی و خشک به سختی شانه می‌شوند و به دشواری حالت می‌گیرند.همین مسأله موجب کشیدگی مو می‌شود و در نهایت به ساختار مو آسیب می‌رسانند.شامپوهای نرم کننده، موها را نرم،انعطاف‌پذیر و خوش‌حالت می‌کنند. ماسک‌های جوان کننده مو نیز برای موهایی که مجعد هستند و بعد از حمام نیاز به یک حالت دهنده دارند،مناسب است.این ماسک‌ها نه تنها سبب تقویت و درخشندگی موها می‌شود بلکه گره‌های مو را باز کرده و به موها حالت می‌دهند.

ضدشوره و برطرف کننده چربی سر
داشتن موهای چرب و شوره سر یکی از مشکلات عمده اغلب اشخاص است.برای حل این مشکل می‌توانید از شامپوهای ضدشوره استفاده کنید.این شامپوها موجب برطرف شدن شوره و تنظیم چربی و کاهش التهاب پوست‌سر می‌شوند.افرادی که موهایی بسیار چرب دارند و تمایل دارند هر روز حمام کنند،می‌توانند از شامپوهای مخصوص موهای چرب استفاده کنند.این نوع شامپوها علاوه بر رفع چربی پوست‌سر،تولید چربی را نیز به تاخیر می‌اندازند و موها را شفاف‌تر و درخشنده‌تر می‌کنند.
 
گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع:salamat.ir
 
مطالب پیشنهادی:
با موهای کم پشت چه کار کنیم ؟
ماساژ پوست سر جلوی ریزش مو را میگیرد؟
نرم كننده های مو؛ خوب یا بد؟!
مو و روشهای مراقبت از آن
مدام از یک رنگ مو استفاده نکنید!!