افزیش فشار خون در سیگاری ها چگونه رخ می دهد؟
 سیگار کشیدن علاوه بر اینکه بر فرد سیگاری تاثیر می گذارد، بر روی اطرافیان وی نیز تاثیرات ناخوشایندی دارد که یکی از این تاثیرات بالا رفتن فشار خون است که در ادامه به چگونگی این تاثیر اشاره می شود

2 مکانیسم افزایش فشار خون در افراد سیگاری

 مصرف دخانیات، شایع‌ترین، کشنده‌ترین و پرهزینه‌ترین اختلال مصرف مواد مخدر است. سازمان جهانی بهداشت در گزارشی به این نکته اشاره می کند که شیوع مصرف تنباکو در جهان بین  بیماران مبتلا به اختلالات روان پزشکی، اختلالات مصرف مواد، افراد با سطح درآمد پایین و تحصیلات پایین‌تر شیوع بیشتری دارد.

در گزارش سازمان جهانی بهداشت در 2015 شیوع مصرف فعلی روزانه تنباکوی کشیدنی در ایران 20 درصد گزارش شده است.


افزایش 13 درصدی فشارخون !

به غیر از فرد مصرف کننده سیگار یا قلیان، قرار گرفتن در معرض دود سیگار یا قلیان نیز خطر فشار خون را تا 13 درصد افزایش می‌دهد (که به این حالت مواجهه با دود دست دوم می‌گویند).

هرچه قدرطول مدت قرارگیری درمعرض دود دست دوم سیگار یا قلیان طولانی‌تر باشد خطر ابتلا به فشار خون نیز بیشتر می‌شود. درتحقیقی که در مرکز اطلاعات ملی بیوتکنولوژی در آمریکا صورت گرفته نشان می‌دهد که آثار سیگار کشیدن پدر بر فرزندان، علاوه بر بچه‌های متولد شده و در حال رشد، حتی قبل از تولد و درحم مادر نیز تأثیر منفی می‌گذارد.

بیشتر بدانید : 15 توصيه كليدی برای كاهش فشار خون

مکانیسم اول تاثیر دود سیگار بر فشار خون

مکانیسم افزایش فشار خون  ناشی از مصرف دخانیات به این صورت است که در ابتدا تحریک جداره عروق صورت گرفته و با تشکیل پلاک هایی در داخل عروق همراه می‌شود. به وجود آمدن این پلاک‌ها و چسبیدن سلول‌های خونی به این پلاک‌ها، عمق و فضای داخل رگ را کم کرده و موجب تنگی عروق می‌شود.

بیشتر بدانید : 41 خوراکی برای مقابله با فشار خون بالا

مکانیسم دوم تاثیر دود سیگار بر فشار خون
فشار خون

یکی دیگر از مکانیسم هایی که در افزایش فشار خون نقش دارد مربوط به مسمومیت با مونواکسید کربن ناشی از مصرف دخانیات است. زمانی که فرد دخانیات مصرف می‌کند اکسیژن خون کاهش می‌یابد و در نتیجه بدن تعداد گلبول‌های قرمز خود را افزایش می‌دهد. در اصطلاح به این حالت غلظت خون می‌گوییم. و این عامل دیگری برای تاثیر مصرف دخانیات در افزایش فشار خون است.


مشکل درمان پرفشاری افراد سیگاری

از طرفی مهم است که بدانیم مصرف دخانیات در پاسخ به درمان پرفشاری خون نیز تاثیر منفی دارد. بر این اساس،  مبتلایان به فشارخون که سیگار مصرف می‌کنند، ضعیف تر از سایر افراد به درمان جواب می دهند و به مصرف داروی بیشتری نیاز دارند.


بیشتر بدانید : عوارض سیگار کشیدن در دوران بارداری برای مادر و جنین

بیشتر بدانید : عوارض جبران ناپذیر دود دست دوم از جنینی تا بزرگسالی

بیشتر بدانید : آيا دميدن دود سيگار در گوش موجب كاهش درد آن می‌شود؟


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com