یکی از مهم ترین علائم بیماران مبتلا به کرونا از دست دادن حس بویایی است، اما آیا از دست دادن حس بویایی بر اثر کرونا خطرناک است؟

خطر از دست دادن حس بویایی در کرونا تا چه اندازه است؟

آنوسمی یکی از نخستین و رایج‌ترین نشانه‌های کووید ۱۹ است. در حقیقت، مطالعات نشان می‌دهند آنوسمی حتی از تب و سرفه نیز برای تعیین بیماریِ کووید ۱۹ قابل اعتمادتر است.

بیشتر بدانید : چرا کرونا باعث کاهش حس بویایی می شود؟

بیشتر بدانید : مهم ترین و مطمئن ترین نشانه کرونا چیست؟

دانشمندان علت از دست دادن حس بویایی در بسیاری از بیماران کووید ۱۹ را کشف کردند. خبر خوب این است که از دست دادن حس بویایی موقتی است، آن هم به این دلیل که به سلول های عصب بویایی که در بینی مسئول تشخیص بو هستند، صدمه‌ای وارد نمی‌شود.

دانشمندان نمی‌دانستند بیماران دقیقاً به چه علت حس بویایی خود را از دست می‌دهند و گمان می‌رفت آسیب واردشده به سلول‌های عصب بویایی که مسئول انتقال بو به مغز هستند، این مشکل را ایجاد می‌کند. اما مشخص شد این تصور غلط است.

محققان متوجه شدند سارس-کووی-۲، ویروسی که عامل بیماری کووید ۱۹ است، به سلول‌های عصب بویایی که بو را تشخیص می‌دهند حمله نمی‌کند بلکه به سلول‌هایی حمله می‌کند که از سلول‌های عصب بویایی حمایت می‌کنند.

رابرت داتا، استاد عصب‌شناسی در مدرسه پزشکی هاروارد که یکی از نویسندگان این مقاله بود، می‌گوید: «ویروس جدید کرونا حس بویایی در بیماران را نه از طریق حمله مستقیم به سلول‌های عصبی بلکه از طریق اثرگذاری بر عملکرد سلول‌های حمایت‌کننده مختل می‌کند.» این خبر خوبی است، زیرا به این معنی است که احتمالاً عفونت ویروسی برای همیشه به مدار‌های سیستم عصبی بویایی بیماران کووید ۱۹ صدمه وارد نمی‌کند.

وی می افزاید: "با تمام شدن دوره عفونت لازم نیست که سلول‌های عصب بویایی جایگزین شوند یا از ابتدا به وجود بیایند. اما نیاز به داده‌های بیشتری است تا سازوکار‌های زیر تعیین و این نتیجه تأیید شود." بیماران کووید ۱۹ حس بویایی خود را طی هفته‌ها به دست می‌آورند.

بیشتر بدانید : حس بویایی فرد مبتلا به کرونا در روز چندم از بین می رود؟

بیشتر بدانید : آیا حس بویایی بیماران کرونایی برمی گردد؟

بیشتر بدانید : برای بهبود حس بویایی بعد از عفونت ویروسی مانند کرونا چه کنیم؟

گردآورِی: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: khorasannews.com

 
 
 

 
X