پاسخی برای نگرانی‌های مربوط به واکسن کرونا
 امروزه که واکسینه شدن افراد در کشور ما آغاز شده است نگرانی‌هایی هم با خود دارد و آفراد راجع به آن سوالات زیادی دارند

 پاسخ به سوالاتی راجع به واکسن کرونا

  مدتی است که واکسیناسیون هموطنان بالای 80 سال آغاز شده این روند دلگرم کننده و امیدبخش علاوه بر موج مثبتی که در جامعه به جریان انداخته‌ است سوالات و نگرانی‌هایی را هم به‌وجود آورده که نیازمند اطلاع رسانی در رسانه‌های مختلف است. همان‌طور که می‌دانیم تزریق واکسن به منظور آشنایی بدن با ساختار ویروس بیماری‌زا برای آمادگی  در زمینه بروز واکنش سریع به آن است.ادامه مطلب را در این زمینه مطالعه کنید:

یک فوق تخصص بیماری‌های عفونی کودکان ضمن اشاره به انواع واکسن‌های قابل استفاده در جهان می‌گوید: 

واکسن‌هایی که هم اکنون در کشور استفاده می‌شود از کشورهای چین،  هند ، روسیه و کره جنوبی  است.

واکسن چینی «سینوفارم» و واکسن هندی کواکسین بر اساس روش «سنتی» ساخت واکسن تولید شده است که در آن از ویروس غیرفعال ‌شده یا ضعیف شده برای تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن(آنتی‌بادی) استفاده می‌شود.»او در پاسخ به این پرسش که «اگر با تزریق واکسن کرونا، ویروس ضعیف شده وارد بدنمان شود، آیا ما ناقل بیماری خواهیم بود؟» می‌گوید: «براساس  فناوری به‌کار رفته در واکسن‌هایی که هم اکنون در کشورمان مورد استفاده قرار گرفته قابلیت انتقال به دیگران را ندارند و فرد واکسینه شده ناقل بیماری نخواهد بود. 

احتمال لخته شدن خون برای ناقلان بی علامت وجود دارد؟

افراد 80 ساله ناقل و بدون علامت بالینی برای تزریق واکسن مشکلی ندارند و کسانی که در فاز نهفته بیماری، واکسن دریافت می‌کنند هم هیچ‌گونه عارضه‌ خاصی پیدا نخواهند کرد.

تاکنون عارضه ای درباره واکسن‌های مورد استفاده  گزارش نشده و آسترازنکا تنها واکسنی است که احتمال لختگی خون پس از تزریق برای آن ، به میزان ناچیز یک در چهار میلیون دوز تزریق شده، گزارش شده‌است. در این واکسن از یک ویروس بی‌ضرر برای انتقال ژن‌های سازنده پروتئین شاخکی ویروس کرونا به درون سلول‌های بدن انسان استفاده کرده اند که پس از تزریق، موجب تحریک سیستم ایمنی بدن و تولید پادتن(آنتی‌بادی) علیه ویروس کرونا می‌شود. شایان ذکر است خطر لختگی ناشی از تزریق واکسن آسترازنکا تنها برای افراد زیر 45 سال وجود دارد و در سنین بالای 45 سال بسیار نادر است  و هم اکنون در کشور ما برای واکسیناسیون کادر سلامت استفاده شده است .

واکسنی که هم اکنون در اختیار سالمندان قرار گرفته ویروس کشته شده است که هیچ گونه عارضه ای به همراه ندارد.

اگر مبتلا شدید پس از بهبودی کامل واکسن بزنید

 تنها به بیمارانی که به نوع حاد کرونا مبتلا شدند و مشکلاتی چون تنگی نفس و درگیری‌های ریوی را تجربه کردند توصیه می‌شود دو تا چهار هفته بعد از بهبود کامل واکسن دریافت کنند.

تا به امروز واکسیناسیون کودکان اجرا نشده است

هم اکنون  تحقیقاتی برای تزریق واکسن فایزر به کودکان(افراد زیر ۱۸ سال)  انجام شده اما در مرحله اجرا نیست .خانواده ها در صورت واکسینه شدن مراقبت از فرزندان را فراموش نکنند. هیچ کدام از واکسن‌ها در سطح جهان برای گروه زیر 18 سال تایید نشده است، بنابراین والدین باید همچنان  با شستن مکرر دست‌ها و حضور نیافتن در مجامع عمومی از فرزندانشان مراقبت کنند در صورت واکسینه شدن بیش از 70 درصد از جمعیت هر کشور شانس انتقال ویروس بسیار کاهش خواهد  یافت که رسیدن به این  وضعیت و دریافت حداکثر دو دوز واکسن برای هر یک از هموطنان زمان زیادی می‌طلبد و نیازمند صبوری است. 

بیشتر بدانید : پس از دریافت واکسن کرونا چه بخوریم و چه نخوریم؟

بیشتر بدانید : تمام سردردها نشانه کرونا نمی‌باشند

بیشتر بدانید : آیا واکسن کرونا عوارض نگران کننده‌ای دارد؟

بیشتر بدانید : ویژگی‌های کرونای هندی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com