سیستوسکوپی یک روش جدید و غیرتهاجمی برای تشخیص اختلالات ادرار است که در ادامه با این روش بیشتر آشنا می شوید

تشخیص اختلالات ادرار با سیستوسکوپی

یکی از راه‌های تشخیص قطعی اختلالات ادراری، انجام روشی به نام سیستوسکوپی است. در این روش که به‌صورت سرپایی در مطب انجام می‌شود و حدودا کمتر از نیم ساعت زمان می برد، بعد از استفاده از بی حسی موضعی و ایجاد بی‌دردی کامل، با دوربین کوچک، وارد مجرای ادراری می‌شویم و با دید مستقیم مجرای ادراری به‌صورت کامل بررسی می شود و وجود هر گونه التهاب ، زخم و تنگی و جسم خارجی بررسی می‌شود.

سیستوسکوپی زنان female cystoscopy

در ادامه با ورود به مثانه، وجود سنگ، تومور یا التهاب با دید مستقیم بررسی می شود. خروج سنگ و یا نمونه برداری از بافت غیر طبیعی در سیستم ادراری با کمک پنس مخصوص انجام می‌شود و به راحتی سنگ خارج و یا از تومور نمونه برداری می‌شود.در آقایان با استفاده از این روش، غده پروستات و بزرگی آن نیز ارزیابی می‌گردد و التهاب پروستات یا بزرگی بیش از حد آن مشخص می‌شود.

male cystoscopy سیستوسکوپی مردان

مزیت اصلی روش سیستوسکوپی

تشخیص قطعی و در عین حال سریع اختلالات مجرا، پروستات و مثانه مزیت این روش است که باعث جلوگیری از اتلاف وقت و به تعویق افتادن درمان می‌گردد تا از عوارض احتمالی جلوگیری شود. علاوه بر این مزیت دیگر، بی‌درد بودن این اقدام تشخیصی است که ناشی از کوچک بودن و انعطاف پذیر بودن دوربین تشخیصی است که باعث می‌شود برای انجام آن، نیازی به بیهوشی نباشد.

همچنین هزینه این روش در مقایسه با سایر روش‌های جراحی در بیمارستان بسیار کمتر است. این روش علاوه بر تشخیص مشکلات، در درمان برخی موارد نیز کمک می کند از جمله برطرف کردن تنگی‌های خفیف در مجرا و یا خروج سنگ و ضایعات غیر طبیعی مثانه. نکته آخر اینکه در صورت بروز علائم ادراری، خصوصا شدید و مداوم، صبر کردن جایز نیست و باید در اسرع وقت به پزشک اورولوژی مراجعه کنید.


بیشتر بدانید : چرا هنگام دفع ادرار احساس درد می کنم؟

بیشتر بدانید : اختلال کف لگن دارید, اگر احساسی بد در واژن یا دردناکی رابطه جنسی اذیتتان می کند

بیشتر بدانید : مثانه نوروژنیک و درمان آن

بیشتر بدانید : مثانه خود را بدعادت نکنید!


گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: jamejamonline.ir


 
 
 

X