تاثیر سوء تغذیه بر سلامت جسمی و روانی کودکان
 تغذیه یکی از مهم ترین فاکتورهای سلامتی به حساب می آید به خصوص در کودکی که سلامت جسم و روان فرد در آینده را هم تضمین می کند

 سوء تغذیه و تاثیرات مخرب آن بر رشد جسمی و روانی کودک

سوء تغذیه یکی از مهمترین دلایل رشد نامناسب جسمی و روانی کودکان است، از هر پنج کودک در کشورهای در حال توسعه یک نفر دچار سوء تغذیه است و تغذیه نامناسب با نیمی از مرگ کودکان در سراسر جهان مرتبط است. سوء تغذیه در کودکان باعث افزایش مرگ و میر و تاثیرات نامطلوب بر توانایی فکری می‌شود.

در سطح جهانی، سوء تغذیه حاد باعث بیش از 50 درصد مرگ و میر کودکان زیر 5 سال می شود که بیانگر آن است که سالانه 5 .3 میلیون کودک در اثر سوء تغذیه می‌میرند.

 عوامل موثر در ایجاد سوء تغذیه

 دانش تغذیه‌ای نامناسب مادران، بی سوادی، تغذیه نامناسب کودک، درآمد کم خانوار، کمبود مواد غذایی و اقدامات بهداشتی ضعیف که کودکان را درگیر یک چرخه معیوب عفونت و سوء تغذیه می‌کند،در ایجاد سوتغذیه موثر است.

 از سوی دیگر مصرف بیش از حد نیاز موادغذایی سبب چاقی می شود. چاقی کودکان یک مشکل بهداشت عمومی در سراسر جهان تبدیل شده است. چاقی از 2 .4 درصد در سال 1990 به 7 .6 درصد در سال 2010 در سراسر جهان افزایش یافته است و انتظار می رود در سال 2020 به 1 . 9 درصد برسد. در ایران، مانند بسیاری از کشورهای در حال توسعه، شیوع چاقی در کودکان رو به پیشرفت است.

 چاقی، به ویژه چاقی مرکزی، نقش تعیین کننده‌ای در ایجاد سندرم متابولیک دارد، علاوه بر این، چاقی در دوران کودکی قدرت چاقی را در بزرگسالی افزایش می‌دهد و با عوارض قلبی عروقی، دیابت، فشارخون، مرگ و میر و بزرگسالی همراه است. با توجه به گستره جغرافیای ایران و تفاوت در رفاه اقتصادی سوء تغذیه و چاقی به صورت همزمان در ایران وجود دارد و در برخی موارد مصرف بیش از حد مواد غذایی پر انرژی که فاقد موادغذایی کافی می‌باشند مانند تنقلات و نوشیدنی های گاز دار علاوه بر اینکه سبب چاقی می‌شود سبب کمبود مواد مغذی در کودکان همانند سوء تغذیه می شود.

 از این رو به کارگیری راهکار مناسب جهت تصحیح و بهبود تغذیه در کودکان به پیشگیری از بسیاری بیماری‌ها در آینده کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید : 5 غذايی كه باعث افزايش هوش كودكان می‌شود

بیشتر بدانید : تاثیر تغذیه بر رشد کودک

بیشتر بدانید : اعتیاد فرزندان و سوء تغذیه مادران

بیشتر بدانید : سو تغذیه چه علائمی دارد و چطور درمان می شود؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:isna.ir