چگونگی مصرف سبزیجات در برنامه غذایی نوزادان
سبزیجات در برنامه غذایی نوزادان باید جای داده شود تا بتوانند از خواص آن بهره مند شوند

نوزادان چه میزان سبزی باید بخورند

در برنامه غذایی کودک تان حتما از سبزیجات استفاده کنید. این سبزیجات به رشد او کمک بسیاری می کند. قبل از یک سالگی روزانه حدود 200 گرم و در یک تا دو سالگی روزانه حدود 300 گرم سبزیجات به نوزاد خود بدهید.

شیوه مصرف سبزیجات برای نوزادان

مصرف سبزیجات توسط نوزاد و کودک علاوه بر دریافت مواد مغذی و ویتامین ها، به رشد او کمک بسیاری می کند. از هفته دوم ماه هفتم باید سوپ به برنامه غذایی کودک اضافه شود. در ابتدا سوپ باید شامل برنج و گوشت و غلظت آن مانند ماست باشد. بعد از یکی دو روز پیاز و هویج و به تدریج یکی از انواع سبزی ها را اضافه کنید. در ابتدا سبزی ها را تک تک به سوپ نوزاد خود اضافه کنید تا با ذائقه اوآشنا شوید.این سبزی ها شامل  گشنیز، جعفری، شوید، کرفس، کدو حلوایی، کدو خورشتی، لوبیا سبز و سیب زمینی است.در هفته سوم ماه دوم می توانید پوره سبزیجات را به نوزاد خود بدهید. در اصل باید در هفته سوم ماه هفتم نوزاد شما سه وعده غذا بخورد،صبح و ظهر و عصر. 

بهتر است پوره سبزیجات را در وعده عصر به او بدهید.پوره سبزیجات شامل  پوره سیب زمینی، هویج، کدوحلوایی، سیب زمینی شیرین، زردک، کدو مسما و نخود سبز  است.در هشت  ماهگی می توانید از کلم بروکلی و گل کلم هم استفاده کنید. قبل از 12 ماهگی به نوزاد خود اسفناج، چغندر و  دیگر سبزیجات حاوی نیترات ندهید. سبزیجات و مواد غذایی که حاوی مقادیر زیادی نیترات هستند، اگر به طور منظم مصرف شود، می تواند بر میزان اکسیژن خون کودک شما تأثیر منفی بگذارد.در 15 تا 18 ماهگی می توانید برای نوزاد خود اسموتی سبز درست کنید.

بیشتر بدانید : تغذیه میوه برای نوزاد را از چه میوه هایی باید آغاز کرد؟

بیشتر بدانید :  آب دادن به نوزاد تا قبل از 6 ماهگی ممنوع

بیشتر بدانید :  نحوه شروع و ادامه غذای كمكی در نوزادان

بیشتر بدانید :  تغذیه کودکان بعد از یک‌سالگی

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com