انار، میوه‌ای منحصر به فرد و با قدرت دارویی فراوان است. با مصرف آب و حتی در مواردی دانه و پوست این میوه می‌توان شاهد آثار مثبت آن برای بدن بود.


انار خلاصه خوبی‌هاست

 استفاده دارویی از این میوه به گذشته‌های دور برمی‌گردد به طوری که در همه اقوام، انار نماد حیات، طول عمر، سلامت و جاودانگی بوده است...

 در طب آیورودا، از انار به عنوان خون‌ساز، ضدآفت، ضدزخم، ضداسهال و ضدانگل استفاده می‌شده و در طب سنتی این میوه را یک ضدسرفه، ملین، صفراآور، خون‌ساز و تقویت‌كننده کبد و کلیه می‌شناسند. انار میوه‌ای مغذی است و این خواص به وجود ترکیبات پلی‌فنلی با خواص آنتی‌اکسیدانی مربوط می‌شود. جالب است بدانید که نه تنها انار و آب آن، بلکه عصاره‌های تهیه شده از پوست آن نیز سرشار از این ترکیب‌های آنتی‌اکسیدانی است. پوستر این هفته، شما را با 7 خاصیت از خواص درمانی این میوه آشنا می‌كند.

انار ضدكلسترول است: نوشیدن آب انار به كاهش سطح كلسترول بد و افزایش سطح كلسترول خوب كمك می‌كند و این به دلیل آنتی‌اكسیدان‌‌های فراوانی است كه در انار وجود دارد. عادت به خوردن آب این میوه از تشكیل پلاك‌‌هایی كه باعث گرفتگی عروق می‌شوند، جلوگیری می‌كند و حتی باعث شكستن پلاك‌‌های تشكیل شده می‌شود.

انار ضدفشارخون است: بررسی‌‌ها نشان داده‌اند آنتی‌اكسیدان‌‌های فراوانی كه در انار و آب این میوه وجود دارد، باعث می‌شود تا سطح فشارخون به میزان قابل‌ملاحظه‌ای كاهش پیدا كند. به این ترتیب، مصرف روزانه 45 گرم انار هیچ عارضه جانبی‌ای ندارد و می‌تواند فشارخون سیستولی را تا 5 درصد كاهش دهد.

انار ضدسرطان پروستات است: مطالعه روی موش‌ها نشان داده انار باعث توقف سرطان پروستات می‌شود. به علاوه، در بررسی‌ای كه در سال 2008 انجام شده است، دیده شده آب انار نه‌تنها اندازه تومورهای سرطانی را كوچك می‌كند، بلكه مانع رشد سلول‌‌های جدید خونی می‌شود كه به رشد سلول‌‌های سرطانی كمك می‌كنند. البته این خاصیت در مورد سرطان پستان و ریه نیز به اثبات رسیده است.

انار ضدآلزایمر است: بررسی‌‌ها روی موش نشان داده‌اند كه مصرف آب انار، سرعت پیشرفت آلزایمر را كند می‌كند بنابراین كسانی كه مستعد این بیماری هستند، بهتر است آب انار را در برنامه غذایی روزانه‌شان بگنجانند.

انار ضدپیری است:‌ آنتی‌اكسیدان‌‌های فراوانی كه در انار وجود دارد (تركیب‌های فنولیك و ویتامینC) باعث خنثی‌شدن رادیكال‌‌های آزاد در پوست می‌شوند و به این ترتیب روند پیری را به تاخیر می‌اندازند، بنابراین عادت به خوردن این میوه باعث حفظ شادابی پوست نیز خواهد شد.

انار ضداسهال است: انار از میوه‌‌هایی است كه خوردن آن به كسانی كه از اسهال رنج می‌برند، توصیه می‌شود البته زیاده‌روی در مصرف این میوه می‌تواند باعث یبوست شود.

انار ضدچاقی است: انار سرشار از تركیب‌هایی به نام فیتونوترینت‌‌ها و ویتامین C است اما كالری بسیار كمی دارد؛‌ با خوردن نصف لیوان انار، 80 كیلوكالری انرژی دریافت می‌شود بدون اینكه چربی وارد بدن شود بنابراین اگر اضافه وزن دارید، می‌توانید سهمی از میوه روزانه‌تان را به انار اختصاص دهید.

 بیشتر بدانید : خواص انار، آیا انار برای دیابت مفید است؟

گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : Salamat.ir

مطالب پیشنهادی :

خوراکی های انرژی زا
بهترین و بدترین روغن های خوراکی
خوراکی های مفید برای شفاف شدن مو،پوست،علیه شکنندگی ناخن
خوراکی علیه شکستگی
با این خوراکی به جنگ كبدچرب بروید