خواص سیب خشک که تا کنون نمی‌دانستید!
سیب یک میوه مغذی است که در مورد خواص ان مطالب زیادی تاکنون نوشته شده است در این مطلب به خواص سیب خشک اشاره می شود

بهترین خواص سیب خشک شده

مصرف میوه‌های خشک یک روش مناسب برای دریافت میزان میوه مورد نیاز بدن در طول روز می‌باشد.سیب خشک یک گزینه مناسب و محبوبی است که روزانه می‌توانید آن را مصرف کنید.

اما سوالی که اینجا برای ما مطرح می‌شود این است که آیا واقعا خوردن سیب خشک سالم است؟و خواص سیب خشک برای سلامت بدن ما چیست؟

بیشتر بدانید : سیب را پوست نکنید!

بیشتر بدانید : خوردن یک عدد سیب ناشتا چه فوایدی دارد

سیب خشک شده چیست؟

تقریبا همه سیب را به عنوان یک میوه خوش طعم و آبدار می‌شناسند؛اما اگر تمام آب موجود در این میوه از بین برود چطور؟آیا مانند سیب خشک شده یک میان وعده مفید و محبوب به حساب می‌آید؟

سیب های خشک شبیه سیب تازه با رنگ قهوه ای کم‌رنگ اما با برش‌های نازک می‌باشد. سیب‌های خشک را بیشتر در مغازه‌ها میبینید اما تهیه آن در منزل نیز امکان پذیر است.

سیب‌های خشک به خاطر طعم شیرینی که دارند جایگزین خوبی به جای سیب تازه در میان وعده شما می‌باشند.از آنها به عنوان چیپس میوه در میان وعده‌های خود استفاده کنید.

خشک کردن میوه یک روش ساده و قدیمی برای نگهداری میوه‌ها می‌باشد.در واقع خشک کردن میوه آبی را که آنزیم‌ها و میکروارگانیسم‌ها برای فاسد شدن میوه استفاده می‌کنند از بین می‌برد.چند روش برای خشک کردن سیب:

  • خشک کردن به کمک نور آفتاب
  • قرار دادن سیب در خشک کن‌های تونل‌ باد برای تهیه حجم زیادی از سیب خشک
  • قرار دادن سیب در دستگاه آبگیری
  • خشک کردن از طریق کوره

با توجه به اینکه یافتن میوه تازه در فصل زمستان کار دشواری است،خشک کردن سیب روشی مناسب برای استفاده از این میوه در فصل زمستان می‌باشد.

بیشتر بدانید : میوه‌های خشك شده مغذی‌ترند یا میوه‌های تازه؟

خواص سیب خشک شده برای سلامتی چیست؟
سیب خشک

باور غلظی میان برخی از افراد وجود دارد که می‌گویند میوه‌های خشک به اندازه میوه‌های تازه سالم نیستند. این باور باید از بین برود چون واقعا سیب خشک مانند سیب تازه فواید زیادی برای سلامتی به همراه دارد. سیب‌های خشک،ترد و خوشمزه دارای انبوهی از خواص هستند که می‌توانند به بدن شما بدهند.در ادامه خواص سیب خشک را برای شما بازگو کرده‌ایم:

پیشگیری از بروز یبوست و ایجاد احساس سیری

معمولا در روش‌های دیگر نگهداری میوه فیبر آنها ازبین می‌رود،اما با خشک کردن میوه‌ها این اتفاق رخ نمی‌دهد. 

درواقع یکی از خواص سیب خشک شده وجود مقدار زیاد فیبرهای محلول و نامحلول در آن می‌باشد. نصف فنجان سیب خشک حاوی 3 تا 4 گرم فیبر می‌باشد یعنی می‌نواند 13 تا 20 درصد نیاز قیبر روزانه بدن را تامین کند.

فییبر بعد از غذا خوردن از افزایش سطح قند خون بدن پیشگیری می‌کند و موجب سیر نگهداشتن شما می‌شود .قادر است به دفع سموم و باکتری‌های مضر روده شما کمک کند. فیبر مدفوع را نرم می‌کند و از بروز یبوست پیشگیری می‌کند. فیبر محلول مسئول کنترل سطح قند خون شما می‌باشد،در حالی که فیبر نامحلول به پاکسازی روده شما نیز کمک می‌کند.

سیب‌های خشکی را انتخاب کنید که پوست دارند زیرا بیشترین مقدار فیر در پوست این میوه می‌باشد.

بیشتر بدانید : علت یبوست چیست؟+ درمان سریع یبوست با چند مکمل

بیشتر بدانید : فیبر چیست؟ شناخت انواع فیبر غذایی

سرشار از ویتامین B

یکی دیگر از خواص سیب خشک ویتامین B موجود در آن می‌باشد. سیب خشک حاوی دو نوع از ویتامین های ضروری گروه B می‌باشد که قادر به افزایش انرژی، حفظ تعادل هورمونی و کمک به تغریه مغز می‌باشند. این دو ویتامین در واقع B5  و B6  می‌باشند.

ویتامین B5  به بدن شما کمک می‌کند تا از غذایی که میل می‌کنید انرژی تولید کند. همچنین در تولید هورمون نقشی کلیدی دارد که سیب خشک تقریبا 3 درصد از نیاز روزانه بدن شما به ویتامین  B5را تامین می‌کند.

ویتامین B6 به سوخت ساز پروتئین ها و تشکیل انتقال دهنده‌های عصبی کمک می‌کند. انتقال دهنده‌های عصبی همان فرستنده‌های شیمیایی موجود در مغز هستند که عملکرد مغز را بهبود می‌بخشند. سیب خشک شده تقریبا 6 درصد از نیاز روزانه بدن شما به ویتامین B6 تامین می کند.

بیشتر بدانید : ویتامین b در چه چیزهایی وجود دارد؟ منابع انواع ویتامین b

بهبود سلامت سلولی از خواص سیب خشک
سیب خشک

سیب خشک منبع غنی از آنتی اکسیدان‌ها به خصوص پلی فنول‌ها می‌باشد. آنتی اکسیدان‌ها موادی هستند که به بهبود آسیب‌های سلولی شما تحت تاثیر رادیکال‌های آزاد کمک می‌کنند.

رادیکال‌های آزاد مولکول‌ها و اتم‌هایی هستند که توسط آلاینده‌های هوا، آفت کش‌ها، الکل و موادغذایی سرخ شده وارد بدن می‌شوند. رادیکال‌های آزاد الکترون‌های موجود در سلول را می‌گیرند و پروتئین‌ها، غشاها و DNA آسیب‌ دیده را در سلول باقی می‌گذارند.

این سلول‌های آسیب دیده می‌توانند در هر قسمت بدن شما ایجاد شوند. برخی از علائم آسیب سلولی عبارتند از: خستگی، پوست خشک و بی ثباتی ذهنی باشد.

پلی فنول ها آنتی اکسیدان‌هایی هستند که به بازسازی سلول های آسیب دیده کمک می کنند. همچنین به کاهش رادیکال‌های آزادی که وارد بدن می‌شوند کمک می‌کند.

یکی از خواص سیب خشک افزایش پلی فنول در بدن می‌باشد. با کمک پلی فنول‌ها سلول‌های آسیب دیده زودتر بازسازی می‌شوند که موجب افزایش انرژی، درخشندگی پوست، بهبود خلق و خو و عملکرد ذهنی شما می‌شود.

بیشتر بدانید :  آنتی اکسیدان چیست؟ و منابع آنتی اکسیدان و مکمل های ضدپیری کدامند؟

افزایش دریافت مواد معدنی با مصرف سیب خشک

مواد معدنی یک فاکتور حیاتی برای حفظ سلامت بدن شما به حساب می‌آیند. شاید برخی تعجب کنند که یکی از خواص سیب خشک مواد معدنی موجود در آن می‌باشد؛ اما سیب های خشک حاوی مواد معدنی کلیدی هستند که می توانند به سلامت و تندرستی کلی شما کمک کنند:

  • پتاسیم؛ نصف فنجان سیب خشک شده تقریبا حاوی 4 درصد از نیاز روزانه شما به پتاسیم می‌باشد. پتاسیم ماده ای حیاتی برای کنترل سطح آب بدن به شمار می‌رود. و روی بهبود عملکرد مغز و سیستم عصبی تاثیر گذار می‌باشد.

  • سدیم؛ سدیم مانند پتاسیم برای کنترل سطح آب بدن ضروری است. به تنظیم حجم خون و فشار خون کمک می‌کند. 40 گرم سیب خشک 8 درصد از نیاز روزانه شما به سدیم را تامین می‌کند.

  • آهن؛ این ماده به تشکیل گلبول‌های قرمز جدید کمک می‌کند و سپس اکسیژن را از طریق خون به قسمت‌های مختلف بدن انتقال می‌دهد. آهن موجود در سیب خشک قادر است 3 تا 8 درصد از نیاز روزانه شما به این ماده را پوشش دهد.

  • سیب خشک همچنین حاوی مواد معدنی کمیاب مانند سلنیوم، مس و منگنز است.

کنترل وزن به کمک سیب خشک شده

کنترل وزن جز آخرین خواص سیب خشک می‌باشد. سیب‌های خشک دارای صفر درصد چربی هستند به همین دلیل گزینه خوبی برای افرادی می‌باشد که در حال حاضر مراقب وزن خود هستند. آنها همچنین به طور طبیعی شیرین هستند و می‌توانند مکمل غذایی سالمی مانند سالاد و سبزیجات باشند.

اما بازهم باید مراقب میزان مصرف سیب خشک در یک وعده باشید زیرا به دلیل حجم کمی که دارد راحت می‌توانید در مصرف آن زیاده روی کنید.

بیشتر بدانید : با خوردن سیب و چای از بروز سرطان و بیماری قلبی جلوگیری کنید

بیشتر بدانید :  تغذیه مناسب در فصل سرما با توجه به مزاج شما

تهیه و ترجمه: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ