هشدارهایی برای استفاده از سبزیجات بسته بندی شده
چرا نباید از سبزیجات بسته بندی با اینکه استفاده راحتی دارند استفاده نکرد؟سبزیجات بسته بندی شیوع مسمومیت ها و ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش میدهد باعث رشد زیاد باکتری های خطرناک می شود.

چرا نباید از سبزیجات بسته بندی شده استفاده کنید؟

مشکل است که از سبزیجات شسته شده و بسته بندی شده چشم پوشی کنید. در واقع درست است که شما با بازکردن کیسه و ریختن سبزیجات داخل ظرف یک بشقاب پر از ویتامین ها و فیبر در اختیار دارید اما با توجه به گزارشهای رسیده از آمار مرگ و میر به دلیل بیماریهای پنهان در لابه لای برگها و این حقیقت که فرض بر این است که به هر صورت شما باید این سبزیجات را یکبار بشویید ( که البته استفاده از آنها را کمی سخت می کند) بهتر است به جای سبزیجات بسته بندی شده  از انواع تازه آنها استفاده کنید.

 

طبق گزارش مرکز کنترل بیماریهای امریکا  افراد زیادی در طول سال به باکتری لیستریا (باکتریListeria monocytogenes یکی از خطرناک‌ترین باکتری‌ها در محصولات غذایی است که موجب 20 تا %30 مرگ و میر در مبتلایان می‌گردد. از جمله غذاهایی که عامل لیستریوزیز است، غذاهای آماده مصرف (RTE) هستند. بنابراین روش‌های مناسب حرارت‌دهی برای حذف این عامل بیماری زا در فرآیند تولیدمحصول نیاز است) آلوده شدند که یک ویروسی مرگبار است که منجر به بیماری 1600 نفر و مرگ 260 نفر در سال می شود.

طبق تحقیق مرکز کنترل و پیشگیری از بیماریها و سازمان غذا و داروی امریکا عامل شیوع این ویروس در سالادهای بسته بندی شده است.

 

 

سبزیجات بسته بندی معمولاً کاملاً شسته می شوند!!!

 

این سبزیهای بسته بندی شده معمولاً کاملاً شسته می شوند ( برخی بسته بندیها ادعا دارند که محتویات آنها سه بار شسته شده ) و کمی هم مایع ضدعفونی کننده استفاده شده است. اما اگر محصول آلوده به باکتریهای بیماریزا باشد این شستشو تاثیر چندانی ندارد.جری باراک Jeri Barak دستیار استاد پاتولوژی گیاهی و عضو اجرایی انستیتو تحقیقات غذا در دانشگاه ویسکانسین- مدیسون می گوید:. لیستریا معمولاً در خاک وجود دارد و اسفناج معمولاً در تماس با خاک رشد می کند."  لیستریا مانند سالمونلا Salmonella (سالمونلا عامل یکی از شایع‌ترین مسمومیت‌های غذایی می‌باشد و با پختن غذا از بین می‌رود) و E. coli  ( نوعی باسیل گرم منفی است که موجب مسمویت غذایی و اسهال می‌شوند) با شسته شدن از بین نمی ورد حتی اگر تمام گل و لای سبریجاب نیز شسته شود.

 

دلیل اینکه این موضوع خصوصاً در مورد سبزیجات بسته بندی مورد توجه است  این است که معمولاً این بسته بندی ها شامل سبزیجات خیلی جوان و یا میکرو گرینها (میكروگرین ها microgreens اَشكال كوچكی از انواع گیاهان خوراكی شامل سبزیجات ، گیاهان دارویی (herb) و نظایر آنها می باشند. میكروگرین ها را به عنوان تقویت كنندۀ طعم غذاها در رستوران های سطح بالا بكار می گیرند تا علاوه بر لذیذ ساختن غذاها به آنان ظاهری مطلوب و دلپذیر ببخشند. میكروگرین ها مازاد بر اینكه دارای طعم مطبوع و ظاهر دلنشین هستند، غالباً سرشار از عناصر غذایی گوناگون می باشند) هستند که خطر بیشتری برای آلودگی دارند.

 

او می گوید: آمار نشان داده که باکتری ها (مثل سالمونلا و ای کولای) می تواند از طریق خراشهایی که در هنگام خورد کردن سبزیجات برای بسته بندی ایجاد می شود داخل آنها شده و حتی مسافتی را نیز در طول گیاه طی کرده و به برگها برسند. اما سبزیجاتی را که خودتان می خرید، معمولا در هنگام مصرف قسمتی از گیاه را که نزدیک به محل برداشت می باشد را جدا می کنید و در واقع میکروب های محل برداشت را حذف می کنید.

 

علاوه بر حضور میکروب ها بر روی برگهای جوان مراحل بین برداشت، شستشو ، آماده سازی و ارسال بسته بندی ها به فروشگاهها وجود دارد که فرصت بیشتری را برای آلودگی در طی این مسیر فراهم می آورد. بسیاری از بسته ها محتوی بیش از یک نوع سبزیجات هستند بعنوان مثال یک دسته اسفناج آلوده می تواند باکتری را به بسته سبزیجات مخلوط منتقل کند و همچنین بسته ای را هم که حاوی اسنفاج خالی است نیز آلوده کند. محققان همچنین فضای داخلی بسته ها را نیز مورد بررسی قرار داده اند که می تواند به پرورش و رشد باکتری کمک کند.

 

باراک می گوید: علاوه براین بعید نیست که  سبزیجات ارگانیک نیز سبب بیماری شما شود. " ممکن است یک تصور غلط وجود داشته باشد که سبزیجات ارگانیک به احتمال کمتری موجب بیماری خواهند شد اما هیچ اطلاعاتی این نتایج را که محصولات ارگانیک با احتمال کمتر یا بیشتر پاتوژن(عامل بیماری زا) ای کولای را دارند وجود ندارد."

شواهد نشان میدهد که خطرات بهداشتی ناشی از صنعت چند میلیارد دلاری سبزیجات بسته بندی در حال رشد و افزایش است. چرا که مردم بیش از گذشته سبزیجات و بخصوص سبزیجات خام مصرف می کنند. اما بسیاری از کارشناسان و متخصصین هنوز هم به طور قطع، استفاده نکردن از سبزیجات بسته بندی شده را به شما پیشنهاد نمی دهند.اگر خوردن این سبزیجات بسته بندی شما را بیمار نمی کند، پس شما خوش شانس هستید خصوصاً اگر شما جزء زنان باردار؛ نوزادان، افراد بالای 65 سال و کسانی که نقص سیستم ایمنی دارند نباشید.

پس بهترین گزینه این است که از سبزیجات کاملاً رسیده ، غیر بسته بندی استفاده کرده و برگهای آنها را کاملاً بشویید.

 

تهیه و ترجمه : گروه سلامت سیمرغ
اختصاصی سیمرغ

 

 

Save