کدام قهوه راحت تر هضم می شود؟ لایت light یا دارک dark؟
تحقیقات نشان داده اند که، اگر قهوه معده شما را ناراحت می کند، ممکن است در حال نوشیدن نوع اشتباهی از قهوه هستید. و احتمالا نیازی نیست دنبال خرید قهوه هایی که به نام  "کم اسید Low Asid" شناخته می شوند، باشید.

خوردن کدان نوع قهوه برای معده بی زحمت و بدون درد است؟

محققان پاسخ های شگفت آوری برای این سوال دارند. قهوه انرژیتان را افزایش داده و خطر بیماری های قلبی را کاهش داده و حاوی آنتی اکسیدان هایی است که سرطان را از شما دور می کنند. حتی می تواند یک مسکن ملایم باشد: نوشیدن آن قبل از ورزش می تواند جلوی درد عضلات بعد از ورزش را بگیرد. بنابراین اگر جزو جمعیت 40 میلیونی ای باشید که قهوه باعث تحریک معده شان می شود، این مزایا را از دست خواهید داد.

یک خبر خوب: تحقیقات نشان داده اند که، اگر قهوه معده شما را ناراحت می کند، ممکن است در حال نوشیدن نوع اشتباهی از قهوه هستید. و احتمالا نیازی نیست دنبال خرید قهوه هایی که به نام  "کم اسید Low Asid" شناخته می شوند، باشید. 

Low-Acid-Coffee.jpg

یک مطالعه نشان داد که، قهوه برشته شده تیره/سیاه/دارک dark-roasted coffees نسبت به قهوه برشته شده سبک/لایت light-roasted coffees یا قهوه برشته شده ملایم/سبک mild-roasts coffee برای معده ساده تر هستند، چون حاوی عناصر خاصی هستند که مانع از تولید اسید بیش از حد معده می شوند.(درجه بندی قهوه بر اساس میزان برشته شدن دانه های آن است که بر همین اساس به آنها light-medium-dark می گویند)

dark-light-mild- roasted coffees-2.jpeg

برای مطالعه، محققان سلول های انسانی که ترشح اسید معده را تنظیم می کنند در معرض انواع مختلف قهوه قرار دادند:
- رگولار کافی (قهوه معمولی که پایه همه قهوه ها)regular
- قهوه برشته شده تیره dark-roast
- قهوه ملایم/سبک mild
- قهوه بدون کافئین decaffeinated ( Decaf)
- قهوه کم اسید low-acid

Regular-Coffee.jpg

آن ها متوجه شدند که مقادیر ترکیبات متفاوت قهوه های بوداده یا برشته شده مختلف وجود دارد که باعث تولید مقادیر متفاوت اسید در معده می شوند. مجرمان اصلی این تفاوت، کافئین caffeine و دو ترکیب گیاهی متفاوت به نام کاتکول (catechols) و ان آلکانولی – پنج هیدروکسی تریپتامید (N-alkanoly-5-hydroxytryptamides) بوده اند. همچنین متوجه شدند، ترکیب دیگری به نام ان-متیل پیریدینیوم (N-methylpyridinium یا NMP)، تاثیر معکوس دارد. NMP زمانی تولید می شود که دانه های قهوه بوداده و برشته شوند، و هر چه زمان بودادن قهوه بیشتر شود، میزان NMP موجود در آن بیشتر خواهد شد.

decaf coffee.jpg

قهوه برشته شده تیره/سیاه dark-roasted coffees نسبت به قهوه برشته شده سبک light-roasted coffees میتواند تا دو برابر حاوی ترکیب دوست داشتنی NMP برای معده باشد. با این حال، میزان این ترکیب بستگی زیادی به نوع دانه قهوه دارد. همچنین این تحقیق نشان داد که، دلیل راحت تر بودن معده با مصرف قهوه هایی که با عنوان قهوه کم اسید به فروش می رسند، به این دلیل است که حاوی ترکیباتی هستند که باعث می شوند اسید معده کمتر ترشح شود، ولی شاید به دلایل دیگر مایل به مصرف آن ها نباشید زیرا تولیدکنندگان این قهوه ها معمولا لوبیای قهوه خام را قبل از بودادن تحت بخار یا سایر حلال های شیمیایی مانند اتیل استات (ethyl acetate) و دی کروم متان (dichloromethane) قرار می دهند.

بنابراین اگر می خواهید از نوشیدن قهوه لذت ببرید، ولی نمی خواهید خودتان را در معرض حلال های شیمیایی قرار دهید، بهترین روش این است که اول قهوه تیره/سیاه dark-roasted coffees را امتحان کنید.

ولی کدام نوع را باید بخرید؟ در ادامه مقاله چند نکته برای خواندن برچسب روی قهوه ها در اختیارتان می گذاریم.

دنبال نام جغرافیایی تولید کننده قهوه باشید

دنبال نام جغرافیایی تولید کننده قهوه باشید

برخی شرکت های تولیدکننده قهوه صریح هستند و محصولات شان را با برچسب قهوه تیره/سیاه dark-roasted coffees و یا قهوه ملایم medium-roasted coffees عرضه می کنند. دیگر شرکت ها از اصطلاحاتی برای توصیف میزان برشته /بوداده شدن قهوه استفاده می کنند و اغلب شرکت ها بدون نام و مکان جغرافیایی هستند. 

قهوه های نسبتا برشته شده ملایم Medium-dark roasts شامل:

- قهوه وینی (شهر وین، پایتخت اتریش) Viennese Coffee
- قهوه شهر کامل Full City Coffee
- قهوه فرانسوی سبک   Light French Coffee
- قهوه قاره ای  Conditional Coffee
- قهوه بعد از شام after-dinner Coffee
-قهوه اروپایی European Coffee
می باشد


سطح بعدی شامل:

- فرانسوی French
- اسپرسو Espresso
- ایتالیایی Italian
- ترک Turkish
- نئو پولیتن Neopolitan
- اسپانیایی Spanish 

قرار دارند. این دو مورد آخر مدت زمانی طولانی با دمای بالا بوداده شده اند که اغلب مزه سوختگی یا نیمسوز می دهند.یکی دیگر از مزایای نوشیدن قهوه هایی که بیشتر بوداده شده اند این است که کافئین کمتری دارند که می تواند باعث تحریک معده شود. ولی اگر کافئین معده شما را تحریک می کند دنبال قهوه های خیلی بوداده شده بدون کافئین dark-roasted decaf باشید.


به رنگ قهوه توجه کنید

color of coffee.jpg

رنگ دانه های قهوه سبز است و زمانی که بوداده یا برشته شوند به رنگ قهوه ای در می آیند و هر چه بیشتر بوداده شوند تیره تر می شوند تا در آخرین حد به رنگ سیاه در می آیند. اگر از جایی خرید می کنید که قبل از خرید به شما اجازه می دهد دانه های قهوه را ببینید می توانید با دیدن تشخیص دهید که کدام یک در حد متوسط بوداده شده medium و کدام یک زیاد بو داده شده است dark


بهترین ها را انتخاب کنید

وقتی در حال خرید قهوه بی ضرر برای معده تان هستید به خاطر داشته باشید که گواهی ارگانیک certified-organic coffee (پرورش بدون آفت کش) ، گواهی Fair Trade Certified coffee ( تولید شده توسط کشاورزان کشورهای در حال توسعه که هزینه های بالاتری برای محصولاتشان پرداخت می کنند) داشته باشند. قهوه هایی که در سایه رشد کرده اند shade-grown یا قهوه هایی که از جنگل برداشت شده اند و کاملا ارگانیک هستند و به عنوان زیستگاه پرندگان بومی شناخته می شوند، که دارای گواهی Bird Friendly coffees می باشند. نه تنها این گواهی نامه ها برای سیاره ما بهتر است بلکه نشان دهنده میزان بالاتر آنتی اکسیدان های موجود در قهوه می باشند.


بیشتر بدانید : فواید قهوه تلخ برای سلامتی و همچنین لاغری

تهیه و ترجمه:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
اختصاصی سیمرغ