اگر شام نخورید چه بلایی سرتان می آید
 حذف کردن وعده شام نه تنها مفید نیست بلکه عوارض و مضرات زیادی برای سلامت افراد دارد

با شام نخوردن چه اتفاقی برایمان می افتد

وعده شام هم مانند صبحانه از اهمیت خاصی برخوردار است اما بعضی از ما به اشتباه آن را از برنامه غذایی حذف می‌کنیم و دلایل زیادی برای آن می آوریم از جمله این که رژیم غذایی دارم یا حتی  در مواقعی کودکان هم سرگرم بازی شده اند و از شام  دادن به آن‌ها غافل می‌شویم و گرسنه سر بر بالین می‌گذارند اما باید توجه داشته باشید که در هیچ منبع علمی حذف وعده شام توصیه نشده ، بلکه توصیه به خوردن شام به فاصله 2 تا 3 ساعت قبل از ساعت خواب شده است. در ادامه به نکاتی درباره این که اگرگرسنه بخوابید می پردازیم:

 خواب باکیفیت پایین

وقتی شب‌ها گرسنه می‌خوابید، افت فشار خون، شما را خیلی زود از حالت بیداری خارج می‌کند، اما مغزتان به همین سادگی به خواب فرو نمی‌رود.

پیری زودرس

غذای شب سودمندتر از غذای روز است. در شب حرارت به داخل بدن می رود و هضم قوی تر می شود برخلاف روز و اگر شام نخورید دچار پیری زودرس می شوید.

چاقی

گرسنگی بیش از حد بدن شما را در کنترل سطح قند خون ناتوان می‌کند. این اتفاق از یک طرف میل شما را به پرخوری افزایش می دهد و از طرف دیگر سوخت‌ و ساز بدن تان را کم می کند و باعث جذب بیشتر مواد غذایی در وعده‌های بعدی می‌شود.

بروز افسردگی

اگر هر شب گرسنه به رختخواب بروید و شام را از برنامه غذایی تان حذف کنید نه تنها به جسم تان ضرر زده اید بلکه آسیب جدیدی به روح تان هم  وارد کرده اید. گرسنه به خواب رفتن باعث کمبود مواد مغذی در بدن و تغییرات هورمونی می‌شود و این تغییرات در دراز مدت ممکن است باعث افسردگی شود.

نابودی عضلات

گرسنگی طولانی‌ مدت، زمینه را برای تخریب عضلات تان فراهم می‌کند.

خستگی

کمبود انرژی و خستگی مداوم، یکی از مشکلات افرادی است که از ابتدای شب تا صبح روز بعد با گرسنگی می‌جنگند.

بد اخلاقی

گرسنگی طولانی‌ مدت و وارد کردن ناگهانی حجم زیادی از غذا به بدن،حتی بر خلق ‌و‌ خوی شما هم تاثیر می‌گذارد.

بیشتر بدانید : پنیر برای صبحانه بهتر است یا شام؟

بیشتر بدانید : بهترین ساعت خوردن صبحانه و شام و نهار و جلوگیری از افزایش وزن

بیشتر بدانید : دیر شام خوردن چه عوارضی دارد؟

بیشتر بدانید : بخور نخور های وعده شام

گردآوری:گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:khorasannews.com