آیا می دانید چه مواد غذایی هستند که نمی توان از خوردنشان سر باز زد؟


قهوه :
قهوه غنی از کافیین بوده و واقعا اعتیادآور است. در واقع کافیین محرک مغز بوده و چون ترکیبی از خانواده آلکالوییدها (همانند تیین و نیکوتین) است سبب آزاد شدن دوپامین در مغز می‌شود. این مولکول مسبب بروز حس لذت است. نتیجه اینکه هر چه بیشتر قهوه بخورید، تمایل به مصرف بالاتری پیدا می‌کنید.بیسکوییت و آب‌نباتبیسکوییت و شکلات‌ها غنی از شکر هستند. بررسی‌های محققان موسسه CNRS فرانسه نشان داده شکر وقند حتی از کوکایین هم اعتیادآورتر است. در بررسی‌هایی که روی 100 موش انجام داد، 94 موش قند را بر مواد مخدر ترجیح دادند و جالب‌تر اینکه حتی افزایش دوز مصرف کوکایین و مصرف چند هفته‌ای آن هم مانع از بازگشت موش‌ها به سمت قند نمی‌شود. در حقیقت قند منطقه‌ای از مغز که مربوط به لذت است را تحریک کرده و سبب افزایش تمایل فرد به مصرف شیرین‌جات می‌شود.

شکلات :
بسیاری از ما علاقه بسیاری به مصرف شکلات داریم چون حس می‌کنیم به ما آرامش می‌دهد و نگرانی‌ها را از ما دور می‌کند. حقیقت این است که وقتی شکلات زیادی می‌خوریم، میزان بتا آندورفین که هورمون محرک لذت است، در مغز افزایش یافته و از آنجا که منبع غنی قند و چربی است، مزه آن پررنگ‌تر شده و قدرت چشایی را بیشتر تحریک می‌کند. از سوی دیگر شکلات حاوی دوز بسیار پایینی از کانابینوییدها، یعنی ترکیبی شیمیایی است که در حشیش موجود است و اعتیاد می‌آورد.
بیسکوییت شور:
آیا می‌دانستید که 95 درصد فرانسویان از روی عادت 2 کیلوگرم بیسکوییت شور در سال مصرف می‌کنند؟ دلیل این عادت به مصرف وجود نمک و چربی در بیسکوییت شور است. نمک اشتها را افزایش می‌دهد و چربی، بو و طعم غذا را پررنگ‌تر می‌کند که همین امر سبب تشدید حس لذت و تمایل به خرید و خوردن بیسکوییت می‌شود.
آب‌میوه‌های آماده:
آب‌میوه‌های آماده غنی از فروکتوز بوده و می‌توانند ما را به خود معتاد کنند. این نوع قند منطقه‌ای از مغز که مربوط به لذت است را به شدت تحریک می‌کنند. میزان شیرین‌کنندگی فورکتوز بسیار بیشتر از ساکاروزی است که در سودا موجود می‌باشد. مزه این دو قند همانند هم نیست اما هر دو اعتیادآورند.
غذاهای آماده و فست‌فود:
پیتزاها، همبرگر، سیب‌زمینی سرخ شده، مرغ‌سوخاری و... این غذاهای آماده حاوی مقادیر بالایی چربی، نمک و قند هستند که می‌تواند هر سه شما را معتاد کند. مصرف این‌گونه غذاها سیستم دوپامنیرژیک را تحریک کرده که وظیفه این سیستم برانگیختن حس لذت است. به عبارت دیگر هر چه این نوع موادغذایی را بیشتر مصرف کنید، بیشتر تمایل به خوردن‌ آنها خواهید داشت.

چه باید بکنیم؟
تنها راه معتاد نشدن مقاومت نکردن در برابر خواسته‌های خود است درست خواندید
. تعجب نکنید. برای آنکه به یک ماده غذایی معتاد نشوید، باید مصرف آن را برای خود برنامه‌ریزی کنید. مثلا اگر به شکلات علاقه دارید و حس می‌کنید نمی‌توانید از آن بگذرید، بهترین کار این است که هر روز 30 گرم حتی اگر میل نداشتید شکلات بخورید. مصرف این ماده به‌ویژه در مواقعی که میل ندارید، سبب کاهش تمایل به شما به آن به مرور زمان می‌شود.
 
گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
www.seemorgh.com/health
منبع : salamatiran.com
 
مطالب پیشنهادی :
با خوردن این غذا به آرامش روانی برسید!!
با این غذا چربیهای خود را کاهش دهید!!
6 عادت مضر، قبل و بعد از غذا
ماست را همراه این غذا نخورید
8 غذا که مغز را جوان و سالم نگه میدارد