آیا زدن ماسک سلامت دهان و دندان را به خطر می اندازد؟
 امروزه ماسک عضو جدانشدنی افراد شده است اما بعضی افراد می گویند که یکی از عوارض ماسک زدن آسیب دیدن دندان هاست اما دندانپزشکان آن را تایید نکرده اند

 ماسک زدن می تواند باعث آسیب به دندان ها شود؟

از زمان آغاز همه‌گیری کووید ۱۹ و توصیه به استفاده از پوشش ماسک، مطالبی در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده مبنی بر این که ماسک موجب بوی بد دهان یا عفونت می‌شود.

این ادعا در باره تاثیر استفاده از ماسک بر ایجاد بوی بد دهان یا ابتلا به عفونت‌های دهان و دندان درحالی مطرح شده است که دندان‌پزشکان این موضوع را درست نمی‌دانند. دکتر «استیون بارفوت» از دندان‌پزشکان آمریکایی درباره تاثیر استفاده از ماسک بر سلامت دهان و دندان گفت: «دلایل کافی برای نگرانی در این باره وجود ندارد. هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان دهد استفاده از ماسک باعث ایجاد یا تشدید بیماری دندان می‌شود.
درصورتی‌که این نگرانی حقیقت داشت دندان پزشکان و سایر ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی که دائم در حرفه خود از ماسک استفاده می‌کنند باید با افزایش موارد بیماری و مشکلات دهان و دندان مواجه می‌شدند که تاکنون مواردی از این قبیل گزارش نشده است.»

در واقع ماسک باعث بوی بد دهان نمی‌شود بلکه فقط باعث می‌شود شما بیشتر از این موضوع آگاه شوید. به گفته دندان‌پزشکان بهتر است این‌طور گفته شود که ماسک وضعیت نامطلوب عادت های بهداشتی دهان و دندان ما را نشان می‌دهد و ما را از آن چه دندان‌پزشکان پیش از این بر آن تاکید داشتند، آگاه می سازد. ما باید هر روز به مراقبت‌ از دهان و دندان خود توجه کافی داشته باشیم.

بیشتر بدانید : مشکلی که با ماسک زدن برای ما به وجود می آید

بیشتر بدانید : آیا ماسک ها می توانند در روزهای بارانی از کرونا پیشگیری کنند؟

بیشتر بدانید : چرا قبل از دور انداختن ماسک باید آن را قیچی کنیم؟

بیشتر بدانید : مشکلات پوستی ناشی استفاده از ماسک

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:borna.news