تمام كودكان نیاز به تغذیه‌ای كامل و حاوی مواد مغذی دارند ولی اگر فرزند شما ورزش می‌كند، نیاز به رژیم غذایی دقیق‌تری دارد و شامل غذاهای مفیدتر برای بدن می‌باشد.

تمام كودكان نیاز به تغذیه‌ای كامل و حاوی مواد مغذی دارند ولی اگر فرزند شما ورزش می‌كند، نیاز به رژیم غذایی دقیق‌تری دارد. تغذیه كودك در هنگام ورزش مغایرتی با تغذیه كلی ندارد، ولی شامل غذاهای مفیدتر برای بدن می‌باشد. داشتن رژیم غذایی خاص برای كودكان توصیه نمی‌شود، مگر این كه مربی كودك شما نیاز به كم كردن وزن كودك را عنوان نماید، در این صورت قبل از هر چیز با پزشك فرزند خود مشورت نمایید. پزشك می‌تواند وزن فرزند شما را بررسی كند و یك برنامه رژیم غذایی مفید برای كم كردن یا افزایش وزن فرزند شما با توجه به سلامتی او ارائه دهد.

بیشتر بدانید : 7 غذای مضر برای کودکان و جایگزین آنها

 - نیاز كودكان ورزشكار شما چیست؟

    اگر فرزند شما تغذیه مناسبی داشته باشد، انرژی كافی را جهت فعالیت‌های ورزشی دریافت می‌كند، اما در ورزش‌های كه طولانی مدت‌تر هستند (۵/۱ تا ۲ ساعت) مانند شنا و ورزش‌های دو و میدانی شما باید وسواس بیشتری در انتخاب غذا جهت بالا بردن انرژی كودك خود به خرج دهید. بیشتر مردم به اندازه نیاز بدنشان غذا مصرف می‌كنند ولی اگر میزان غذای فرزند شما افزایش یا كاهش قابل توجه پیدا كرد در این مورد با پزشك فرزندتان مشورت كنید.

   از آنجا كه غذاها دارای تركیبات و مواد متفاوتی هستند، باید سعی نمایید كه غذای كودكانتان دارای تنوع كافی از لحاظ تركیبات مختلف باشد. بنابراین سعی كنید برنامه غذایی فرزندتان دارای موادی كه ذكر می‌شود، باشد.

• ویتامین‌ها و مواد معدنی

   كودك شما نیاز به انواع مختلفی از ویتامین‌ها و مواد معدنی دارد. میوه‌ها و سبزیجات دارای انواع مختلفی از ویتامین‌ها هستند. مركبات مانند پرتقال، لیمو، نارنگی سرشار از ویتامین ث هستند. ویتامین ث در افزایش مقاومت بدن نسبت به بیماری‌ها و شادابی كودك نقش بسزایی دارد. دانه‌های روغنی مانند بادام زمینی، فندق، گردو و بادام سرشار از ویتامین‌های A و E می‌باشند. همچنین هویج میزان بسیار زیادی ویتامین A دارد. ویتامین A و E باعث تقویت قوه بینایی می‌شود و در محافظت از پوست كودكان بسیار ارزشمند است. گوجه فرنگی، هلو، توت فرنگی دارای انواع ویتامین‌های گروه B هستند كه باعث رشد و سلامتی كودك می‌شود.

 كلسیم باعث استحكام استخوان‌ها و دندان‌های كودك می‌شود. با مصرف روزانه شیر، ماست، پنیر و سایر لبنیات نیاز روزانه كودك به كلسم برآورده شده و رشد استخوان‌ها به خوبی صورت می‌گیرد. آهن یكی از اجزای اصلی گلبول‌های قرمز خون می‌باشد كه در نقل و انتقال اكسیژن در بافتها به خصوص ماهیچه‌ها نقش بسزایی دارد. بنابراین اگر میزان آهن رژیم غذایی كودك كم باشد كودك مبتلا به كم خونی شده و از لحاظ قوای بدنی دچار ضعف خواهد شد و در طول فعالیت ورزشی از توان كافی برخوردار نخواهد بود. بنابراین غذاهای حاوی آهن مانند گوشت قرمز، گوست سفید، اسفناج، عدس و تخم‌مرغ حتما باید در رژیم غذایی كودك گنجانده شود.

• پروتئین‌ها

   پروتئین‌ها برای ساخت و ساز بافت‌های مختلف بدن بخصوص ماهیچه‌های كودك شما نقش بسیار اساسی دارند. اما مصرف بسیار زیاد آن برای كودكان توصیه نمی‌شود زیرا اضافه آن می‌سوزد و باعث از بین رفتن كلسیم می‌شود. پروتئین‌ها در تخم‌مرغ، شیر، گوشت ماهی و ماكیان وجود دارد. همچنین حبوبات و سبزیجات نیز دارای پروتئین می‌باشند مانند لوبیا و سویا.

 نكته قابل توجه این كه كودكان و خردسالان بیشتر از بزرگسالان جهت تامین انرژی به پروتئین نیاز دارند. عموماً پسران به دلیل بافت‌های عضلانی بیشتر، نسبت به دختران نیاز بیشتری به پروتئین دارند.

• مواد نشاسته‌ای

   كربوهیدرات‌ها انرژی لازم را برای بدن فراهم می‌كنند. در افراد بزرگسال در صورت نبودن كربوهیدرات‌ها، بدن اقدام به سوزاندن بافت‌های چربی می‌كند ولی در كودكان به دلیل كم بودن بافت چربی، كربوهیدرات‌ها منیع اصلی تولید انرژی هستند اما این بدین معنی نیست كه كودكان شما به میزان زیادی غذاهای حاوی كربوهیدرات‌ها بخورند، ولی پس از یك فعالیت طولانی، یك لیوان نوشیدنی شیرین و یا یك تكه كوچك شیرینی انرژی لازم رابه كودك باز می‌گرداند. از غذاهای حاوی كربوهیدرات می‌توان انواع نان، سیب زمینی، آب میوه‌های طبیعی و انواع كیك و شیرینی را نام برد.

• آب

   نوشیدن آب و مایعات برای ورزشكاران بسیار مهم است. چرا كه باعث می‌شود مواد حاصل از سوخت و ساز بدن در طی ورزش و همچنین حرارت تولید شده در بدن دفع و تعدیل شود. همچنین در طی ورزش حجم مایعات بدن در اثر تعریق كاهش می‌یابد كه با مصرف آب تعادل مایعات در بدن مجدداً به حالت عادی باز می‌گردد.

   در طی ورزش یا قبل از آن به ازای هر ۲۰ الی ۳۰ دقیقه فعالیت فیزیكی یك لیوان آب بنوشید. كودكان اغلب متوجه تشنگی خود نمی‌شوند. بنابراین به آنها توصیه كنید كه آب بنوشند. همچنین نوشیدنی‌های ورزشی زیادی موجود است كه علاوه بر تامین آب و انرژی حاوی الكترولیت‌های لازم مانند سدیم و پتاسیم می‌باشند.

   - روز مسابقه

   در روز مسابقه خیلی مهم است كه فرزند شما خوب غذا بخورد، ولی باید حداقل دو ساعت قبل از مسابقه باشد و این برنامه باید شامل مواد كم حجم ولی انرژی‌زا مانند كربوهیدرات‌ها و مقداری پروتئین باشد. اما از مصرف چربی در رژیم كودك خودداری كنید، زیرا به علت دیر هضم بودن چربی‌ها، كودك احساس سنگینی می‌نماید. بعد از مسابقه كودك ما باید غذای كافی مصرف نماید تا به ساخت ماهیچه‌ها و ذخیره انرژی و آب در آنها كمك نماید.

   حتماً در كیف كودك خود بطری آب را فراموش ننماید. در روز مسابقه بهتر است برنامه غذایی زیر را برای فرزند خود در نظر بگیرید. همراه صبحانه موز یا نارگیل، همراه با ناهار گوجه و هلو، همراه عصرانه میوه و ساندویچ مرغ و همراه شام كمی‌ گوشت كباب شده و سبزیجات به او بدهید.
 
گردآوری: گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع: gymtaksport.com