دو گروه هستند كه بیشتر از دیگران به خوردن آلو، آلوچه و لواشك علاقه‌مندند: خانم‌ها و بچه‌ها. آنها گاهی بی رویه از این مواد غذایی استفاده می‌كنند و از بابت مصرف‌شان آسوده خیال‌اند چون...

دو گروه هستند كه بیشتر از دیگران به خوردن آلو، آلوچه و لواشك علاقه‌مندند: خانم‌ها و بچه‌ها. آنها گاهی بی رویه از این مواد غذایی استفاده می‌كنند و از بابت مصرف‌شان آسوده خیال‌اند.
اگر مساله كنترل بهداشت و نظارت بر تهیه این مواد غذایی را كنار بگذاریم و از بابت بهداشتی بودن و تاریخ مصرف ‌شان مطمئن باشیم، باز هم جای آن دارد كه توصیه كنیم خانم‌ها و كودكان حتما از مصرف بی‌رویه آنها خودداری كنند.
جالب است وقتی از خانم‌ها می‌پرسیم چرا این همه آلوی خشك شده را می‌خورید می‌گویند: چون كالری ندارد. آنها بر این باورند كه فقط شیرینی‌جات چاق‌كننده هستند و مواد غذایی ترش حتی باعث لاغری‌شان می‌شوند!
باید در پاسخ به آنها گفت مگر برنج، آجیل و حبوبات شیرینی‌‌اند؟ البته كه نه! ولی كالری بالایی دارند. میوه‌های خشك هم همین‌طور. اتفاقا به دلیل از دست دادن آب شان و این كه حجم زیادی از آنها را به راحتی می‌توان خورد (چون خشك هستند، به چشم شما نمی‌آید كه چقدر از آنها را خورده‌اید) نیازمند دقت بیشتری در هنگام مصرف هستند.
این مواد غذایی مقداری آهن و ویتامین‌های گروه B را دارا بوده و حتما باید در مصرف‌شان دقت شود، زیرا اولا مقداری كالری دارند(هرچند كم) و ثانیا به علت سیری كاذب، جانشین یك وعده غذای اصلی شده و باعث می‌شوند در درازمدت با سوءتغذیه مواجه شوید.
با توجه به افزایش شیوع چاقی در جامعه ما و به خصوص در میان بچه‌ها، به والدین تاكید و توصیه می‌كنیم كه مراقب مصرف كالری در فرزندان خود باشید.
همان‌طور كه می‌دانید چاقی مادر بسیاری از بیماری‌هاست. پس حتما خود و فرزندانتان، با دقت بیشتری از مواد غذایی مختلف استفاده كنید و هرگز به صرف ترش یا شیرین بودن ماده غذایی، به آن صفت پُركالری یا بی‌كالری بودن را نچسبانید.
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:e4persian.com
 
مطالب پیشنهادی:
چگونه از هوس كردن غذا‌های كم ارزش جلوگیری كنیم؟ 
میوه‌های تازه برای تناسب اندام! 
بهترین غذاهای رژیم گیاهی 
آیا می‌توان هم غذای فست فودی خورد و هم لاغر ماند؟ 
رژیم غذایی سوزان سامرز 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X