دایی می‌گوید تا پایان این راه را خواهد رفت...

  

 قرارداد علی دایی با تیم ملی فوتبال، بیشتر از ناکامی تیم ملی در صعود به جام جهانی برای فدراسیون فوتبال دردسر داشته است. علی دایی که مدتی سکوت کرده و حرفی در مورد قراردادش با فدراسیون فوتبال نمی‌زد، پس از آن‌که مسئولان فدراسیون فوتبال مدعی شدند مالیات او را پرداخت کرده‌اند به حرف آمد و شکایتش از فدراسیون را به طور جدی دنبال کرد.

او آن‌قدر جدی این قضیه را پی‌گیری کرد که برای مدتی طولانی همه فکر می‌کردند دایی دنبال پول است. همه در همین افکار بودند تا این‌که دایی در برنامه نود پنجشنبه شب حاضر شد و جمله عجیبی را به زبان آورد: «در شغلی که من دارم و در کارهایی که من می‌کنم، 800 میلیون تومان پولی نیست. من هم به خاطر پول از فدراسیون شکایت نکرده‌ام.»

او ناراحت بود که چرا تا حالا هیچ کسی نپرسیده چرا از فدراسیون شکایت کرده. در همان برنامه بود که دایی چند بار تاکید کرد دنبال پول نیست و فقط می‌خواهد حقانیتش را به همه ثابت کند. اتفاقا پس از این برنامه، علی پروین هم در گفت‌وگویی تایید کرد که دایی از این شکایت دنبال پول نیست.

دایی همچنین دلایل زیادی را مطرح کرد تا فدراسیون فوتبال را در این ماجرا مقصر اعلام کند. اما علیرضا صالحی رئیس کمیته استیناف فدراسیون که با برنامه نود ارتباط تلفنی برقرار کرده بود، حرف‌های دایی را قبول نداشت. با توجه به اتفاقات برنامه نود، اصلا بعید نیست که علی دایی برای گرفتن حق خود به فیفا شکایت کند، گرچه عبدالرحمان شاه‌حسینی رئیس سابق کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال معتقد است در لحن صحبت کردن دایی، دیده که او دوست دارد این ماجرا در فدراسیون فوتبال ایران حل شود و او مجبور نشود به فیفا شکایت کند.

علی پروین هم که زمانی مربی علی دایی بوده معتقد است دایی به فیفا شکایت نمی‌کند. اما ماجرای دایی اگر در ایران حل نشود، قطعا شکایت دایی به خارج از مرزها می‌رسد. البته ظاهرا مسئولان فدراسیون فوتبال هم ترسی از این موضوع ندارند. صالحی رئیس کمیته استیناف فدراسیون فوتبال می‌گوید: «مطابق ماده 64 اساسنامه فدراسیون فوتبال درصورتیکه هریک از طرفین دعوی نسبت به رای صادره از سوی رکن قضایی فدراسیون های ملی معترض باشند ، می توانند جهت قضاوت نهایی به فیفا مراجعه کنند. قضاوت درمورد اینکه پرونده های ارجاعی تا چه اندازه قابلیت رسیدگی دارد برعهده خود فیفاست و کمیته قضایی این مجموعه صلاحیت دخالت در چنین پرونده هایی را تعیین می‌کند.»

اگر علی دایی در مورد قراردادش با فدراسیون فوتبال به فیفا شکایت کند، او اولین مربی ایرانی خواهد بود که شکایت خود از فدراسیون فوتبال ایران را به خارج از مرزها می‌برد. تا حالا هیچ مربی ایرانی از فدراسیون فوتبال ایران به فیفا شکایت نکرده است. صالحی در مورد این موضوع می‌گوید: «پیش از این پرونده‌های ارجاعی به فیفا بین فدراسیون‌ها یا باشگاه‌های داخلی با مربیانی بوده که تابعیت ایرانی نداشته‌اند ولی طرح چنین شکایتی که طرفین آن متعلق به ایران باشند درسطح فیفا بی‌سابقه است و باید دید فدراسیون بین المللی فوتبال به اینگونه پرونده‌ها رسیدگی خواهد کرد یا نه. البته کمیته استیناف با توجه به مستندات و قراردادهای مورد توافق در مورد پرونده علی دایی و فدراسیون فوتبال به اعلام رای پرداخته و با قدرت و قوت از رای خود دفاع می‌کند و این مجال برای دایی وجود دارد که در صورتیکه احساس می‌کند حقش در این پرونده اعاده نشده می‌تواند آن را به قضاوت فیفا بگذارد.»

با توجه به صحبت‌های رئیس کمیته استیناف، بعید است که دایی بتواند در ایران به آن چیزی که می‌خواهد برسد. با توجه به صحبت‌های قبلی دایی، اصلا بعید نیست که دایی شکایت خود را به فیفا ببرد. او در برنامه نود هم به همین موضوع اشاره کرد و گفت: «در یکی از روزهای تمرین آقای ابراهیمی قرارداد را پیش من آورد و سر تمرین امضایش کردم اما چند وقت بعد متوجه شدم که فدراسیون فوتبال نمی‌خواهد مالیات را پرداخت کند. این در حالی بود که در مورد مربیان قبلی این اتفاق افتاده بود و مالیات همه مربیان را فدراسیون فوتبال پرداخت می‌کرد. اگر همین حالا آقای کفاشیان دست روی قرآن بگذارد و بگوید که چنین حرفی را به من نزده و قول پرداخت مالیات بنده را نداده است، از تمام اهالی فدراسیون حتی از آبدارچی این فدراسیون عذرخواهی می‌کنم. اما در غیر این صورت دنبال حقم می‌روم و این راه را تا آخرش می‌روم، حتی اگر مجبور شوم به فیفا شکایت کنم.»

دایی پیش از این مصاحبه‌هایی را از قول مسئولان فدراسیون فوتبال خوانده بود که در آن گفته شده بود دایی نمی‌تواند به فیفا شکایت کند و اگر این کار را انجام بدهد، فیفا اصلا وارد این ماجرا نمی‌شود. اما سرمربی پرسپولیس از این حرف‌ها هم ناراحت شده و می‌گوید: «برخلاف ادعای آقایان اگر شکایتی به فیفا ارسال شود که یک طرف آن فدراسیون فوتبال باشد قطعا فیفا وارد آن می‌شود و این پرونده را مورد بررسی قرار خواهد داد.»

 
 
 
 
گردآوری : گروه ورزش سیمرغ
www.seemorgh.com/sport 
منبع:khabaronline.ir