از چندین قرن قبل بر قفل در حضرت زهرا(سلام‌الله علیها)شعری به عربی نوشته شده كه متن آن چنین است: «هو الحبیب الذی ترجی شفاعته لكل هولٍ من الأهوال مقتحم»، اما كسی نمی‌دانست که...

تصویر قفل در خانه حضرت زهرا ص 

در كنار مرقد شریف پیامبر اكرم (ص) خانهٔ حضرت زهرا (ص) قرار دارد كه در این خانه رازهای ناگفته فراوانی پنهان است. شیعیان با حضور در حرم نبوی به زیارت این خانه می‌روند تا در جوار بیت ام ابیها دعا و نماز خوانده و با درس های تاریخ صدر اسلام بیشتر آشنا شوند.

گرچه خانه حضرت زهرا (سلام‌الله علیها) را در مدینه منوره قفل زده‌اند، اما همان «قفل» در بسته هم این رازها را در دل خود نگهداشته است و با خواندن شعری كه بر روی آن قفل نوشته‌اند، می‌توان گوشه‌ای از این رازها را دریافت.

خانه حضرت فاطمه ص
خانه حضرت فاطمه ص

یكی از مدیران كاروان ‌های زائران ایرانی به نام آقای «محسن شهرابی» موفق شده بود كه از پشت قفل در خانه حضرت زهرا تصویر بردار كه این تصویر رازها پشت قفل در را نیز بازگو می‌كند. در پشت این قفل این مصرع «حاشاه أن یحرم الراجی مكارمه ... أو یرجع الجار منه غیر محترم» حك شده است. كه ترجمه آن می‌شود «از او(پیامبراكرم) به دور است كه محروم كند كسی را كه به كرامات و بزرگواری‌های او امید بسته است.»

این نوشته و تصویر بسیاری را به تعجب واداشته است ، حتی در كتاب‌های تاریخی مطلبی در این خصوص به میان نیامده است و تنها در كتاب آقای رسول جعفریان نوشته شده بود كه روی و پشت قفل در نوشته شده است«هو الحبیب الذی ترجی شفاعته لكل هولٍ من الأهوال مقتحم» «او (پیامبر اكرم)حبیب خدا است كه شفاعت او مورد امید است برای هر هول و وحشتی كه انسان به سختی در آن واقع شود.» اما اكنون مشخص شد كه مطلب پشت این قفل با روی آن متفاوت است.

این تصویر كه به ثبت رسیده است برای نخستین بار از سوی پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری منتشر ‌شد تا در دهه فاطمه و ایام شهادت حضرت زهرای اطهر گوشه ‌ای از رازهای نهفته در خانه آن حضرت را بیشتر بدانیم.

حجت‌الاسلام امیرمسعود حاجی ابراهیمی، دبیر جشنواره دیدار نیز در سال 92 اعلام كرد كه این اثر به عنوان تصویر ویژه این جشنواره انتخاب خواهد شد.

بیشتر بدانید : هنوز جنازه پیامبر بر زمین بود که اینها به آل محمد تجاوز و تعدی کردند

بیشتر بدانید : نگاهی به معروف‌ترین كتاب‌ها درباره حضرت فاطمه (س)

بیشتر بدانید : حضرت ام البنين (س) مادر علمدار کربلا

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ  
seemorgh.com/culture
منبع : vista.ir


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X