داستان فیلم درباره‌ی جوانی است كه به دلیل قتل پدرخوانده‌اش محاكمه می‌شود؛ دوازده عضو هیات منصفه به تالار ورزشی دبیرستانی می‌روند و در را به روی خود می‌بندند تا ...
 
برنامه‌های «سینما اقتباس» و «سینما پنج» در روزهای آغازین این هفته دو فیلم از كارگردانان مطرح سینمای جهان را به روی آنتن می‌برند. این دو برنامه با پخش آثاری از ریدلی اسكات آمریكایی و میخالكوف روسی، برای شبكه‌های خود، یكشنبه شبی همراه با پخش فیلم‌های دلهره‌آور و حادثه‌یی را رقم می‌زنند.‌
سازندگان برنامه «سینما اقتباس» این هفته فیلمی روسی با نام «۱۲» را برای مخاطبان خود پخش خواهند كرد. این فیلم كه محصول سال ۲۰۰۷ سینمای این كشور است توسط نیكیتا میخالكوف كارگردانی شده‌است. «۱۲ » كه در ژانرهای جنایی، دلهره‌آور و جنگی قرار می‌گیرد، بر اساس نمایشنامه «دوازده مرد خشمگین» ساخته شده‌است. داستان فیلم درباره‌ی جوانی است كه به دلیل قتل پدرخوانده‌اش محاكمه می‌شود؛ دوازده عضو هیات منصفه به تالار ورزشی دبیرستانی می‌روند و در را به روی خود می‌بندند تا درباره این پسر حكم صادر كنند. در رای‌گیری اولیه یازده تن رای بر گناهكاری پسر می‌دهند، اما مقاومت یك تن از این افراد، در دیگران هم تردید ایجاد می‌كند.
و اما میخالكوف، كارگردان «۱۲ »، در زمره‌ی كارگردانان اسكار گرفته روسی است كه به اسپیلبرگ سینمای روس مشهور است؛ او در خلال بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر به ایران آمد و تعدادی از فیلم‌هایش هم برای علاقمندان سینما به نمایش درآمد. میخالكوف علاوه بر جایزه اسكار در جشنواره‌های معتبری چون ونیز و كن هم جایزه دریافت كرده‌است. سینمایی «۱۲» نامزد جایزه اسكار و خرس طلای ونیز بوده‌است.
شبكه‌ی تهران سیما برای یكشنبه این هفته(۲۲ دی ماه) فیلمی از ریدلی اسكات با نام «طوفان سفید» را در قالب «سینما پنج» پخش می‌كند. این فیلم كه یك درام حادثه‌ای است، محصول کشور آمریکا است و در سال ۱۹۹۶ ساخته شده‌است. در سینمایی «طوفان سفید» جف بریجز،کارولین گودال، اسکات ولف و جرمی سیستو بازی كرده‌اند. داستان فیلم درباره مردی به نام «چاگ‌گیگ» است كه پس از خداحافظی از خانواده‌اش عازم مدرسه دریا نوردی می‌شود؛ کاپیتان کشتی، مردی بداخلاق، خشن، سنگدل و معتقد به رعایت نظم شدید است. چاک با هم دوره‌ای‌هایش آشنا می‌شود كه هرکدام از آنها دارای مشکلات درونی و بیرونی خاص خودشان هستند؛ اما مشکلات آنها وقتی حاد می‌شود که یك سیاستمدار پرنفوذ،فرزندش را برای آموزش به کشتی می‌فرستد.
ریدلی اسكات، كارگردان «طوفان سفید» نامزد سه جایزه اسكار بوده‌است؛ او كه علاوه بر سینما در عرصه ساخت فیلمهای تلویزیونی نیز فعالیت دارد، مدتی است كه ساخت «مجموعه دروغ‌ها» با بازی گلشیفته فراهانی و لئوناردو دی كاپریو را به پایان رسانده‌است. ریدلی اسكات سازنده برخی فیلم‌هایی چون بیگانه تلما و لوییز، گلادیاتور، هانیبال، سقوط شاهین سیاه، سرباز جین، یک سال خوب و گنگستر آمریکایی است.
 
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:aftab.ir
 
 
 
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X