این تابوت که هنوز درب آن گشوه نشده است، توسط اسکنرهای قوی اشعه ایکس و سیستم ایجاد تصاویر سه بعدی پردازش شده است که گمان می‌رود این جسد مومیایی شده...
    
محققان موفق به دیدن درون تابوت تزیین شده زنی مومیایی، که گمان می‌رود مربوط به ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح باشد شدند. این تابوت که هنوز درب آن گشوه نشده است، توسط اسکنرهای قوی اشعه ایکس و سیستم ایجاد تصاویر سه بعدی پردازش شده است که گمان می‌رود این جسد مومیایی شده متعلق به یک زن کاهن و همچنین ترانه سرا در شهر تبس در مصر بوده است.
همانگونه که مشاهده می‌شود، در چشمان این جسد قطعه سنگهایی کوچک کار گذاشته شده است (بر اساس سنت مصریان قدیم) و همچنین با توجه به کتیبه‌ای که بهمراه تابوت بوده، نام او مرسامون است و علاوه بر نام نوشته شده است : “او به خاطر آمون (خدای مصریان) زندگی می‌کرده است”. ضمنا نوشته شده، او یکی از چندین خواننده معبد آمون بوده که در مراسمات تشریفاتی می‌خوانده و منتسب به دربار بوده است.
تصاویر اسکن شده نشان می‌دهد که او قدی حدود ۵ فوت و ۵ اینچ داشته و در سنین بین ۲۰ تا ۲۹ سالگی مرده است. همچنین نشان می‌دهد که او خانمی ‌زیبا با چشمانی درشت و صورتی متقارن بوده و همچنین از مفاصل او بر می‌آید که از رژیم غذایی بسیار خوبی بهره مند بوده است و هیچ مشکلی در دندانهایش نداشته و در بین آنها تکه‌های نان مصری مشاهده شده است. همچنین او زایمانی نداشته است.
این تابوت در سال ۱۹۲۰ توسط جیمز هنری بریستد باستان شناس معروف خریداری شده است. تابوت از جنس نوعی پارچه می‌باشد که با چسبی مخصوص نیز مخلوط شده و طراحی‌هایی مربوط به خدایات مصر و عالم پس از مرگ بر روی آن نقش بسته است.
این تابوت قبلا در سالهای ۱۹۸۹ و ۱۹۹۱ اسکن شده که در ان زمان تصاویری مبهم دریافت شده است. اما این اسکن آخر که منجر به انتشار این تصاویر و اخبار شده است توسط دستگاه آی سی تی اسکن هوشمند فیلیپس (ارائه دهنده تصاویر سه بعدی واقعی از بدن انسان) که گفته می‌شود اطلاعاتی در حدود ۱۰۰۰ برابر بیشتر از اسکنی که در سال ۱۹۹۱ انجام شده فراهم شده است.
 

 
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: pourali.net
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X