پس از آنکه طی اعتراض‏ انجمن‏های میراث فرهنگی و همچنین باستان‏شناسان پیشکسوت ساخت هتل لاله منتفی شد، قرار بود...
 
گورستان اشکانی و ساسانی شهر باستانی شوش که پیش از این به دستور رئیس سازمان میراث فرهنگی استان خوزستان به منظور ساخت هتل لاله گودبرداری شده بود، اکنون به صورت زباله دانی و محل تخلیه نخاله های شهری شوش درآمده است. این گودبرداری گودالی به وسعت یک زمین فوتبال به وجود آورده است.

شهرداری و اهالی شهر باستانی شوش طی اقدام تازه‏ای محوطه‏ای باستانی متعلق به دوره اشکانی و ساسانی که پیش از این به منظور ساخت هتل گودبرداری شده بود را به زباله دانی و محل تخلیه نخاله‏های شهری بدل کردند.

 

محوطه باستانی متعلق به دوره اشکانی و ساسانی در نزدیکی تپه‏های باستانی شوش که پیش از این به منظور احداث هتل لاله شوش گودبرداری شده بود، تبدیل به زباله دانی شده است.

 

بر اساس مشاهدات عینی خبرنگار، گودالی به وسعت 100 در 100 متر، در شهر باستانی شوش که به گفته باستان‏ناسان متعلق به گورستانی اشکانی و ساسانی است، محل تخلیه نخاله‏های ساختمانی و انواع زباله‏های شهری شده است.

 

این گودال برای ساخت هتل لاله ایجاد شده بود. پس از آنکه طی اعتراض‏ انجمن‏های میراث فرهنگی و همچنین باستان‏شناسان پیشکسوت ساخت این هتل منتفی شد، قرار بود تا این گودال دوباره با ملاحظات باستان‏شناسی پر شود اما گویا شهرداری شهر شوش و مردم آن قصد دارند با ریختن نخاله‏های ساختمانی این گودال باستانی را پر کنند.

 

در حال حاضر از سه جهت این گودال که وسعتی به بزرگی زمین فوتبال دارد و عمق آن نیز بیش از 6 متر است، نخاله‏ها و زباله‏های شهری در آن سرریز شده است.

 

به گفته باستان شناسان این گودال باستانی در 200 متری هسته اصلی تپه­های باستانی شوش قرار دارد و در جنوب آن کارگاه‌های پخت سفال از سده‌های نخستین اسلامی دیده می­شود.

 

همچنین در شمال شرق آن معبد معروف "آیه­دانه" از دوره هخامنشی وجود دارد که در سده گذشته توسط باستان­شناسان فرانسوی مورد کاوش قرار گرفته است.

 

 در جنوب شرقی آن نیز امامزاده و گورستان معروف امامزاده عباس قرار دارد که از زمان کنت لفتوس در سال 1850 م وجود آنها گزارش شده است.

 

افزون بر آن، در دیواره محدوده خاکبرداری شده برای ساخت هتل لاله آثار مشخصی از خمره­های تدفینی دوره ساسانی و اشکانی و لایه­های باستانی وجود دارد که تصاویر آنها هم در رسانه­ها انتشار یافته است.

 

شنیده‏ها حاکی از آن است که دوباره زمزمه‏هایی از سوی رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان مبنی بر ادامه ساخت هتل لاله به گوش می‏رسد.

 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
 منبع:chn.ir
 
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X