گاهی فضایی واقعی با حضور شیء یا فردی خصلت فانتاستیك پیدا می‌كند و گاه...
 
نقی سلیمانی از نویسندگانی است كه به تناسب آثارش نه قدر دیده است و نه شهرت یافته است. ارزش آثار او بسی بیشتر از شهرت او است. تنها نقی سلیمانی نیست كه چنین اتفاقی درباره‌اش افتاده است. بخشی از ماجرا به مطبوعات و نحوه اطلا‌ع‌رسانی درباره كتاب و ادبیات برمی‌گردد، اما بخش دیگر به خود نویسندگان و شاعران مربوط است.
تعداد زیادی از نویسندگان پس از انقلا‌ب اسلا‌می كه آثارشان را توسط ناشران دولتی یا ناشران بهره‌مند از امكانات عمومی منتشر كرده‌اند، با چنین پدیده‌ای روبه‌رو شده‌اند. ناشران دولتی و ناشران غیردولتی بهره‌مند از امكانات عمومی به‌دلیل اینكه نیازی به حضور در بازار عرضه و تقاضا ندارند عملا‌ كتاب‌های این گروه از نویسندگان را در فضایی كوچك حبس كرده‌اند و به دست عموم علا‌قه‌مندان ادبیات نرسانده‌اند و از سوی دیگر مطبوعات نیز به دلیل تلقی‌های كلیشه‌ای و بدبینانه‌ای كه نسبت به آثار این گروه از نویسندگان داشته‌اند، هیچ‌گاه سراغشان نرفته‌اند.
این ماجرا اگرچه در سال‌های پس از دوم خرداد اندكی بهبود یافت و این گروه از نویسندگان نیز راهی به مطبوعات مستقل یافتند، اما كتاب‌هایشان همچنان از حضور در فضای عمومی مستقل محروم ماند و نویسنده‌ای چون نقی سلیمانی كه كتاب‌های با ارزشی به‌خصوص در حوزه ادبیات كودك و نوجوان منتشر كرده است، چنان كه باید و شاید در عرصه عمومی قدر ندیده است.
او اكنون با كتاب <همه نوع تغییرات دماغ پذیرفته می‌شود> در عرصه عمومی مستقل گام نهاده است. این كتاب را نشر نیلوفر اخیرا به بازار كتاب عرضه كرده است.
بیشتر این داستان‌ها اگرچه برای نوجوانان نوشته و برخی از آنها این طرف و آن طرف چاپ شده است، اما برای بزرگسالا‌ن نیز جذاب و خواندنی‌اند. ‌
فضای داستان‌های طنزآمیز نقی سلیمانی بین واقعیت و فانتزی قرار داد. گاهی فضایی واقعی با حضور شیء یا فردی خصلت فانتاستیك پیدا می‌كند و گاه برعكس. فضای قدیم و جدید در این داستان‌ها به هم می‌آمیزد و خیال و واقعیت، تا به موضوع‌هایی اشاره كند كه اگرچه از دل واقعیت‌های روزمره استخراج می‌شوند، اما اغلب حكایت از نگاهی عمیق به مسائل انسانی دارند.
نقی سلیمانی اگرچه پیش از این نیز به عرصه عمومی كم و بیش راه یافته بود، اما این كتاب گام جدی‌تر او برای ورود به عرصه عمومی مستقل است. به او خوشامد می‌گوییم و خواندن این كتاب را به خوانندگان توصیه می‌كنیم.
 
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سيمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع:aftab.ir
 
 
 
 

ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

پربیننده های این بخش

 
X