در حالی که مسابقات جام‌جهانی طرفداران زیادی را پای تلویزیون‌ها نشانده است، محققان متوجه شدند که به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون در روز خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی تا 7 درصد افزایش پیدا می‌کند...
 
 به گزارش خبرآن لاین، محققان هشدار دادند هر ساعت تماشای تلویزیون در یک روز خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
این محققان اعلام کردند اگر 4 ساعت تماشای تلویزیون در روز به یک ساعت تقلیل پیدا کند، می‌توان از 8 درصد از بیماری‌های قلبی پیشگیری کرد.
در حالی که مسابقات جام‌جهانی طرفداران زیادی را پای تلویزیون‌ها نشانده است، محققان متوجه شدند که به ازای هر ساعت تماشای تلویزیون در روز خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی تا 7 درصد افزایش پیدا می‌کند.
وجود رابطه بین این دو مورد حتی بعد از زمانی که دانشمندان فاکتورهای دیگری مانند کم‌تحرکی، چاقی، رژیم غذایی و سیگار کشیدن را نیز لحاظ کردند به قوت خود باقی ماند.
این نشان می‌دهد که تماشای تلویزیون به طور مستقل به بیماری‌های قلبی مربوط است.
این تحقیقات توسط شورای تحقیقات پزشکی و با مطالعه روی بیش از 13 هزار نفر زن و مرد میانسال انجام شده است.
در طول 10 سال مطالعه 373 نفر از مجموع 13 هزار و 197 نفر به دلیل ابتلا به بیماری‌های قلبی جان خود را از دست دادند که برابر با مرگ یک نفر در هر 35 نفر می‌شود.
دانشمندان متوجه شدند در صورتی که تماشای تلویزیون در این افراد از میانگین 4 ساعت به یک ساعت تقلیل پیدا می‌کرد می‌توانستند از مرگ 30 نفر از این تعداد پیشگیری کنند.
دکتر کاترین ویجندال یکی از شرکت کنندگان در این تحقیق در این باره گفت: بدن ما برای نشستن به مدت زمان طولانی طراحی نشده است و ما باید نسبت به این موضوع هوشیار باشیم. بنابراین باید بدانید که تماشای چندین ساعت مسابقات فوتبال روبه روی تلویزیون خطر مرگ بر اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد.
ما باید مطالعات دیگری نیز انجام دهیم تا دیگر فعالیت‌های ساکن مانند نشستن در پشت کامپیوتر یا رانندگی کردن را نیز بررسی کنیم. اما در مرحله اول ما تحقیقات خود را روی تلویزیون متمرکز کردیم، چرا که این موضوع بسیار در بین مردم جامعه گسترده است.
 
گردآوری:گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X