این مراسم در سالن اجتماعات انجمن قلم ایران برگزار شد كه در آن اهالی قلم، اعضای انجمن قلم ایران، نویسندگان و اصحاب رسانه حضور داشتند...

به گزارش فارس، مراسم اختتامیه هفتمین جشنواره قلم زرین دقایقی پیش با معرفی آثار برگزیده به كار خود پایان داد.
این مراسم در سالن اجتماعات انجمن قلم ایران برگزار شد كه در آن اهالی قلم، اعضای انجمن قلم ایران، نویسندگان و اصحاب رسانه حضور داشتند.
در ابتدای این مراسم احمد شاكری گزارشی از برگزاری هفتمین دوره جشنواره قلم زرین و داوری‌ها ارائه كرد و گفت:‌ خداوند را سپاس كه با شریعت محمدی (ص)‌ بر ما منت نهاد و ما را از تیرگی‌های جهل به نور دانایی و هدایت رهنمون شد و ستایش خداوند را كه مرجع هر ستایش و مظهر هر زیبایی است.
شاكری ادامه داد: جشنواره قلم زرین در صعودش از نردبان معماری ادبیات به پله هفتم رسید استمرار چنین جشنواره‌ای از تنها تشكل فراگیر ادبی در كشور مرهون تلاش‌های خالصانه و مجاهدت‌های بی‌شائبه جمعی از اهالی قلم متعهد است. شخصیت‌هایی كه با صبوری بسیار، انجمن قلم را با اتفاق و همدلی مجموعه شناخته‌ شده از فرهیختگان هنری كشور به عنوان یكی از نهادهای تأثیرگذار ادبی كشور به سامان رساندند.
دبیر این جشنواره گفت:‌ جشنواره قلم زرین نتیجه این تلاش‌های صادقانه در طول هفت دوره برگزاری آن است داعیه این جشنواره در غوغای جشنواره‌های متعدد ادبی در كشور، شناسایی، معرفی و حمایت از هنرمندان، داستان‌نویس، شاهد و منتقد و پژوهشگری كه با هدف پاسخگویی به نیازهای حقیقی جامعه امروزی و براساس تفكر برآمده از اندیشه وحی و حكمت اسلامی و هنر ناب به خلق آثار ارزشمند می‌پردازند.
شاكری در ادامه تصریح كرد: جشنواره قلم زرین در طول ادوار هفت گانه خود در معرفی یا عدم معرفی برگزیده‌ای در یك یا چند بخش خود پیامی روشن، صادقانه و كارشناسانه را به اهالی فرهنگ و ادب اعلام داشته است. توجه به واقعیت‌‌های موجود ادبیات داستانی كشور و پرهیز از جزم‌ اندیشی مخرب و سهل‌انگاری مهلك راه را برای هنر ناب می‌گشاید.
وی متذكر شد: جشنواره قلم زرین براساس سیاست‌های راهبردی انجمن قلم در كمك به ترویج و رشد و تعالی هنر ناب و متعهد طی بالغ بر 30 ساعت جلسه حضوری داوران در بخش‌های سه‌گانه، نقد و پژوهش ادبی، داستان و شعر كتاب‌های منتخب خود را شناخت.
كتاب‌های منتخب از بین قریب به 2 هزار عنوان شعر، 1200 عنوان داستان و نقد و پژوهش ادبی پس از دقت‌های كارشناسانه معرفی می‌شوند.
شاكری تأكید كرد: در بخش پژوهش ادبی هیئت داوران در راستای معرفی پژوهش‌های هدفمند و روش‌مند كه به موضوعات تازه از دریچه نیازهای امروز جامعه ادبی بپردازد به كارشناسی آثار پرداخت. در این بخش 4 اثر به عنوان نامزد جشنواره معرفی شدند. از جمله «از پاژ تا دروازه رزان» نوشته محمدجعفر یاحقی، كتاب «جستاری در ادبیات معاصر ایران» نوشته شهریار زرشناس، كتاب «تاریخ تحلیلی ادبیات داستانی افغانستان»‌ نوشته محمدحسین محمدی و كتاب «‌آینه‌های كیهانی» نوشته حسینعلی قبادی.
وی افزود: با رأی هیئت داوران بخش نقد و پژوهش ادبی هفتمین جشنواره قلم زرین هیچ‌یك از آثار راه یافته به مرحله نهایی امتیاز لازم برای رتبه كتاب سال قلم زرین را به خود اختصاص ندادند.
به گفته شاكری هیئت داوران این بخش با توجه به ساختار علمی و ارائه پژوهشی هدفمند و منسجم به اتفاق آراء از كتاب «از پاژ تا دروازه رزان» نوشته محمدجعفر یاحقی تقدیر می‌كند.
وی با اشاره به بخش داستان افزود: هیئت داوران بخش داستان با بررسی بیش از هزار اثر داستانی منتشره در سال 1388 سه اثر را به عنوان نامزد این بخش اعلام كرد. از آن جمله می‌توان به: رمان «مأمور» نوشته علی مؤذنی، رمان «روز گراز» نوشته مرحوم محمد ایوبی و رمان «سفر كرده‌ها» نوشته حسین نوش‌آذر كه با رأی هیئت داوران بخش داستان و براساس میانگین امتیازات داوران و طی بررسی‌های كارشناسانه در جلسات متمادی هیچ اثر امتیاز لازم برای كسب رتبه كتاب سال قلم زرین را به دست نیاورد.
دبیر جشنواره قلم زرین ‌گفت: هیئت داوران هفتمین جشنواره قلم زرین به واسطه توجه به موضوعی ژرف و بیان هنرمندانه آن در رمان «مأمور» نوشته علی مؤذنی از این رمان تقدیر به عمل آورد.
وی اظهار داشت: هیئت داوران بخش شعر پس از بررسی 200 عنوان مجموع شعر منتشر شده در سال 88 از میان بالغ بر 2 هزار عنوان كتاب و طی جلسات متعدد داوری و بحث و تبادل‌نظر به خاطر نوآوری‌های زبانی مبنی بر سنت، تخیل و تصویرپردازی درخشان و كاربرد هنرمندانه آرایه‌‌های كلامی و همچنین استحكام ساختار، به اتفاق دو مجموعه شعر را به صورت مشترك به عنوان كتاب سال جشنواره قلم زرین با نام‌های كتاب «روزی كبوتر» سروده عباس قربانی از زابل و كتاب «شالی از شكوفه» سروده الهام امین از مشهد معرفی كردند.
شاكری در پایان متذكر شد: هفتمین جشنواره قلم زرین بر خود فرض می‌داند از تمامی هنرمندان و اصحاب قلم كه از چشمه جوشان تجربه غنی دینی و احساسات ناب انسانی جان‌های تشنه را سیراب می‌سازند قدردانی كرده و توفیقات روزافزون آنان را مسئلت نمایم.
در ادامه از زحمات محسن پرویز معاون اسبق فرهنگی وزیر ارشاد قدردانی شد.
در پایان علی‌اكبر ولایتی رئیس هیئت مدیره انجمن قلم و طالبیان قائم مقام وزیر فرهنگ در رشته شعر از زحمات اعضای انجمن قلم به خصوص احمد شاكری و محمدرضا سرشار تشكر كردند.
در این مراسم رضا اسماعیلی از داوران بخش شعر، راضیه تجار بخش داستان و كامران پارسی‌نژاد بخش پژوهش و نقد ادبی گزارشی از روند داوری ارائه كردند.
 
 گردآوری:گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: farsnews.com
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X