پرونده مسئولان این نمایشگاه کاسه صبر و طاقت دولت روسیه و کلیسای این کشور را لبریز کرده است...

به گزارش خبر آن لاین،  مسئولان نمایشگاهی در روسیه که تمثال‌های مذهبی را به همراه تصاویر موهن و عوامانه به نمایش گذاشته بودند به سه سال زندان محکوم می‌شوند.
پرونده مسئولان این نمایشگاه کاسه صبر و طاقت دولت روسیه و کلیسای این کشور را لبریز کرده است.
دادگاه مسکو قرار است روز دوشنبه در محاکمه یوری سامودوروف و آندری یروفه‌یو که متهم به تحقیر اعتقادات مذهبی و اشاعه نفرت از دین در نمایشگاه سال 2007 خود با نام «هنر ممنوعه» هستند، این حکم را صادر کند.
این دادگاه که ماه پیش دوباره کار خود را از سر گرفت تحت تاثیر فریادهای اعتراضی ملی‌گرایانی است که یروفه‌یو معتقد است اگر دادگاه او و سامودوروف را بیگناه اعلام کند حتما به دست آنها کشته می‌شوند.
این در حالی است که سازمان عفو بین‌الملل از دمیتری مدودف رئیس جمهور روسیه خواسته در این زمینه دخالت کند و از صادر شدن این رای جلوگیری کند.
این نمایشگاه در موزه ساخاروف در مسکو برگزار شد. این موزه به نام آندره ساخاروف نامگذاری شده که سال 1975 برنده جایزه صلح نوبل شد. در این موزه اغلب نمایشگاه‌هایی با موضوع نادیده گرفتن حقوق بشر در دوران اتحاد جماهیر شوروی برگزار می‌شود.
تمامی آثار نمایشگاه سال 2007 در پشت یک چادر قرار گرفته بود و تنها از طریق سوراخی در این چادر می‌شد تابلوها را تماشا کرد. عکاسی از تابلوها نیز ممنوع بود.
کلیسای ارتدوکس روسیه که رابطه خوبی با دولت این کشور دارد از دادگاهی شدن این دو نفر پشتیبانی می‌کند. در یکی از تابلوهای این نمایشگاه شمایل یکی از افراد مهم کلیسای ارتدوکس در حالی به تصویر کشیده شده که میکی ماوس، شخصیت دنیای کارتون والت دیزنی جلویش زانو زده است.
البته سخنگوی این کلیسا اعلام کرده با مجازات برگزارکنندگان نمایشگاه موافق است، اما حکم زندان کمی سختگیرانه است. رئیس جمهور روسیه در این زمینه صحبتی نکرده است.
حکم دادگاه دوشنبه این هفته اعلام می‌شود
 
گردآوری: گروه فرهنگ وهنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: khabaronline.ir
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X