تابلوهای پیكاسو در اسپانیا (گزارش تصویری)
پابلو پیكاسو یكی از پركارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق كرده است

آثار پیکاسو در اسپانیا

موزه «رینا سوفیا» در مادرید پایتخت اسپانیا چندی پیش مجموعه‌ای از آثار «پابلو پیكاسو» را كه در موزه ملی پیكاسو در پاریس نگهداری می‌شود، به نمایش گذاشته است. پابلو پیكاسو یكی از پركارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق كرده است. او مكتب كوبیسم را به همراه جرجیس براك در میان نقاشان جا انداخت و فن اختلاط رنگ بر پردة نقاشی را به عالم هنر معرفی كرد.

بیشتر بدانید : سالروز درگذشت نقاش بزرگ پابلو پیکاسو + بیوگرافی

پیكاسو در بیست‌وپنجم اكتبر سال 1881 در مالاگا، شهری در جنوب اسپانیا به دنیا آمد. او فرزند یك نقاش تحصیل كرده به نام خوسه روئیس بلانكو (پدر) و ماریا پیكاسو (مادرش) بود كه از سال 1901 نام خود را به نام خانوادگی مادرش تغییر می‌دهد. پابلو از همان دوران كودكی به نقاشی علاقه پیدا می‌كند و از ده سالگی نزد پدرش كه معلم یك آموزشگاه هنری بود. اصول اولیه نقاشی را فراگرفت و دوستانش را با كشیدن نقاشی بدون بلند كردن قلم یا نگاه كردن به كاغذ سرگرم می‌ساخت.

تابلوی «نی زن» در سال 1923
تابلوی «نی زن» در سال 1923

او به همراه خانواده در سال 1895 به همراه خانواده به بارسلونا تغییر مكان داد و در آنجا در آكادمی ‌هنرهای عالی به نام لالنجا به تحصیل مشغول شد. در اوایل كار، دیدار او از مكانها و گروه‌های مختلف هنری تا سال 1899 در پیشرفت هنری اش بسیار تأثیرگذار بود. در سال 1900 میلادی اولین نمایشگاه پیكاسو در بارسلونای اسپانیا تشكیل شد. در پاییز همان سال، او به پاریس رفت تا در آنجا مطالعاتی در ابتدای قرن جدید داشته باشد. پیكاسو در آوریل 1904 در پاریس اقامت كرد و در آنجا به وسیله آثار امپرسیونیست خود به شهرت رسید.

پرتره پيكاسو
پرتره پيكاسو

اين تصوير در سالهای 1901 تا 1904 كشيده شده است كه به آن، «دوره آبی» نقاشی پيكاسو گفته می‌شود.

مردی با ماندولين
مردی با ماندولين

تابلوی بالا با عنوان مردی با ماندولين (يكی از ابزارهای موسيقی) مربوط به آغاز دوران نقاشی كوبيسم از سوی پيكاسو در سال 1911 است.

ويولن اثر پیکاسو
ويولن اثر پیکاسو

نقاشی ويولن در سال 1912 با استفاده از كاغذهای رنگی، نقاشی شده و تكه های روزنامه روی كارتن خلق شد. در اين سالها پيكاسو عناصر ويژه نقاشی خود را تجربه می‌كند.

پرتره اولگا در صندلی
پرتره اولگا در صندلی

پرتره اولگا در صندلی در سال 1917 پيكاسو هنگام اقامت در رم با «اولگا كوكلواف»، رقاص روسی آشنا و عاشق او می‌شود.

پائولو
پائولو

پائولو فرزند پيكاسو و اولگا بود كه سه سال پس از ازدواجشان يعنی در سال 1924 ديده به جهان گشود. پائولو زينت بخش بسياری از تابلوهای پيكاسو بود.

زن در حال مطالعه سال 1935
زن در حال مطالعه سال 1935

پيكاسو طی سالهای 1934 تا 1937 يكسری نقاشی از زنان در حال مطالعه، در حال نقاشی يا در حال درس خواندن در درون يك اتاق كشيد كه آنها را پشت يك ميز، پنجره يا كنار تابلو نشان می‌دهد.

بیشتر بدانید : دخترانی که پیکاسو به گریه انداخته بود + تصاویر

پرتره دورا مار 1937
پرتره دورا مار 1937

دورا مار يك عكاس جوان بود كه چند روزی را در ساحل آبی با پيكاسو گذراند و به معشوق او تبديل گشت.

زنی كه گريه می‌كند 1937
زنی كه گريه می‌كند 1937

تصوير زنی را با صورتی بهم ريخته، قطره های اشك و چشمهای كوچك نشان می‌دهد كه تحت تاثير تابلوی معروف پيكاسو موسوم به «گرونيكا» در سال 1937 و متاثر از درگيريهای جنگ داخلی اسپانيا كشيده شده است.

بیشتر بدانید : 10 حقیقت جالب در مورد پیکاسو! (+عکس)

بیشتر بدانید : جاودانه ترین نقاشی پیکاسو چیست؟ + عکس و نقد اثر

 

گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir