سیمرغسیمرغ
تازه ترین های هنرهای تجسمی

پابلو پیكاسو یكی از پركارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق كرده است. او...

موزه «رینا سوفیا» در مادرید پایتخت اسپانیا چندی پیش مجموعه‌ای از آثار «پابلو پیكاسو» را كه در موزه ملی پیكاسو در پاریس نگهداری می‌شود، به نمایش گذاشته است. پابلو پیكاسو یكی از پركارترین و بانفوذترین هنرمندان قرن بیستم است. او در نقاشی، مجسمه‌سازی، قلم‌زنی، طراحی و سفال‌گری هزاران اثر خلق كرده است. او مكتب كوبیسم را به همراه جرجیس براك در میان نقاشان جا انداخت و فن اختلاط رنگ بر پردة نقاشی را به عالم هنر معرفی كرد. پیكاسو در بیست‌وپنجم اكتبر سال 1881 در مالاگا، شهری در جنوب اسپانیا به دنیا آمد. او فرزند یك نقاش تحصیل كرده به نام خوسه روئیس بلانكو (پدر) و ماریا پیكاسو (مادرش) بود كه از سال 1901 نام خود را به نام خانوادگی مادرش تغییر می‌دهد. پابلو از همان دوران كودكی به نقاشی علاقه پیدا می‌كند و از ده سالگی نزد پدرش كه معلم یك آموزشگاه هنری بود. اصول اولیه نقاشی را فراگرفت و دوستانش را با كشیدن نقاشی بدون بلند كردن قلم یا نگاه كردن به كاغذ سرگرم می‌ساخت. او به همراه خانواده در سال 1895 به همراه خانواده به بارسلونا تغییر مكان داد و در آنجا در آكادمی ‌هنرهای عالی به نام لالنجا به تحصیل مشغول شد. در اوایل كار، دیدار او از مكانها و گروه‌های مختلف هنری تا سال 1899 در پیشرفت هنری اش بسیار تأثیرگذار بود. در سال 1900 میلادی اولین نمایشگاه پیكاسو در بارسلونای اسپانیا تشكیل شد. در پاییز همان سال، او به پاریس رفت تا در آنجا مطالعاتی در ابتدای قرن جدید داشته باشد. پیكاسو در آوریل 1904 در پاریس اقامت كرد و در آنجا به وسیله آثار امپرسیونیست خود به شهرت رسید.
 
تابلوی «نی زن» در سال 1923
 
پرتره پيكاسو. اين تصوير در سالهای 1901 تا 1904 كشيده شده است كه به آن، «دوره آبی» نقاشی پيكاسو گفته می‌شود.
 
مردی با ماندولين (يكی از ابزارهای موسيقی). كه مربوط به آغاز دوران نقاشی كوبيسم از سوی پيكاسو در سال 1911 است.
 
ويولن. در سال 1912. با استفاده از كاغذهای رنگی، نقاشی شده و تكه های روزنامه روی كارتن. در اين سالها پيكاسو عناصر ويژه نقاشی خود را تجربه می‌كند.
 
پرتره اولگا در صندلی. در سال 1917. پيكاسو هنگام اقامت در رم با «اولگا كوكلواف»، رقاص روسی آشنا و عاشق او می‌شود.
 
پائولو. او فرزند پيكاسو و اولگا بود كه سه سال پس از ازدواجشان يعنی در سال 1924 ديده به جهان گشود. پائولو زينت بخش بسياری از تابلوهای پيكاسو بود.
 
زن در حال مطالعه. سال 1935. پيكاسو طی سالهای 1934 تا 1937 يكسری نقاشی از زنان در حال مطالعه، در حال نقاشی يا در حال درس خواندن در درون يك اتاق كشيد كه آنها را پشت يك ميز، پنجره يا كنار تابلو نشان می‌دهد.
 
پرتره دورا مار. 1937. دورا مار يك عكاس جوان بود كه چند روزی را در ساحل آبی با پيكاسو گذراند و به معشوق او تبديل گشت.
 
زنی كه گريه می‌كند. 1937. تصوير زنی را با صورتی بهم ريخته، قطره های اشك و چشمهای كوچك نشان می‌دهد كه تحت تاثير تابلوی معروف پيكاسو موسوم به «گرونيكا» در سال 1937 و متاثر از درگيريهای جنگ داخلی اسپانيا كشيده شده است.
 
گردآوری: گروه فرهنگ و هنر سیمرغ
www.seemorgh.com/culture
منبع: jamejamonline.ir
 
مطالب پیشنهادی:
کوبیسم
زیبائی شناسی کافی ، تاریخ زشتی را بدانیم
از بینوایان آبی رنگ تا روزهای شاد گل‌های رز
نگاهی به تابلوی گرنیکا اثر پابلو پیکاسو
 
 


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

ارسال
تازه ترین اخبار فرهنگ و هنر
شوخی پیمان قاسم خانی با لیگ 2 در جشنواره فیلم فجرشوخی پیمان قاسم خانی با لیگ 2 در جشنواره فیلم فجر

پیمان قاسمخانی معتقد است کسانی که وارد سینمای کمدی می‌شوند، می‌دانند که قرار نیست در جشنواره‌ای جایزه بگیرند و لیگ دو سینما محسوب می‌شوند

ads-culture-left-2


Depression.jpg

اگر در زمینه اضطراب و افسردگی نیاز به راهنمایی و مشاوره دارید

مشکل خود را با یکی از مشاوران آنلاین ما در میان بگذارید

 
X