مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !اغلب افراد این مقدار زمان صرف مسواک زدن...

 

مسواک زدن صحیح حداقل دو دقیقه طول خواهد کشید. درست شنیدید یعنی معادل 120 ثانیه !
اغلب افراد این مقدار زمان صرف مسواک زدن نمی کنند. برای اینکه این مدت زمان را خوب حس کنید سعی کنید هنگام مسواک زدن از یک تایمر استفاده کنید.
برای اینکه دندان ها را صحیح مسواک نمایید مسواک را با حرکت کوتاه و با ضربه ملایم بر روی سطوح دندان حرکت دهید. بر روی خط لثه، سطوح دور از دسترس دندان های عقب، بخشهای نزدیک پرکردگیها، تاج دندانها و بقیه ترمیمها توجه بیشتری اعمال کنید. برای پاک کردن کامل هر ناحیه به ترتیب زیر عمل کنید :
  • ابتدا سطوح خارجی دندانهای بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید .
  • سطوح داخلی دندان های بالا و سپس دندان های پایین را مسواک بزنید.
  • سطوح جونده را پاک کنید.
  • برای اینکه نفس خوشبوتری داشته باشید مسواک را به ملایمت بر روی سطح زبان بکشید.

 

  

 

 

برای پاک کردن باکتری ها
و داشتن نفس خوشبوتر، به آرامی سطح زبان را مسواک بزنید.

به آرامی سطوح خارجی، داخلی
 و جونده هر یک از دندان ها را باحرکت لرزشی عقب – جلو مسواک بزنید.

مسواک را با زاویه 45 درجه بر روی خط لثه قرار داده و با دور کردن از خط لثه بر روی دندان کشیده و یا به صورت پیچشی حرکت دهید.


انتخاب مسواک مناسب

اینکه از میان انواع مختلف مسواک هایی که در شکل ها و اندازه های مختلف در بازار موجودند، کدامیک را بخریم می تواند موجب سردرگمی ما شود. در اینجا به نکاتی که در انتخاب مسواک باید به آنها توجه کرد اشاره می کنیم:
بیشتر متخصصین دندان بر این باور هستند که مسواک های دارای موهای نرم برای زدودن پلاک و ذرات باقیمانده از دهان بهترین عملکرد را دارند. مسواک های زبر موجب آسیب رساندن به بافت لثه می شوند.مسواک های سرکوچک از این مزیت برخوردار هستندکه بهتر میتوانند به تمام نواحی دهان از جمله سطوح دور ازدسترس دندان ها ی عقب برسند.
 از میان انواع مسواک با دسته های متفاوت (مانند دسته های دارای برجستگی و غیر لغزنده و یا دارای گلوگاه انعطاف پذیر)، شکل های مختلف سر (نوک تیز یا مستطیلی) ، مدل های برس (موجدار، مسطح یا گنبدی شکل)
مسواکی را بردارید که راحت تر می توانید با آن کار کنید. بهترین مسواکها آنهایی هستند که با اندازه دهان شما همخوانی داشته و به آسانی به تمام نقاط دهان برسند.
برای بسیاری از افراد مسواک های برقی جایگزین مناسبی محسوب می شوند چرا که مسواک های برقی وظیفه پاک کردن دندان ها را بهتر انجام می دهند. به ویژه برای افرادی که مسواک زدن برای آنها سخت است یا از ناراحتی های جسمی رنج می برند.
 
 
تهیه شده توسط: واحد تحقیق و توسعه شرکت پاکشو  – مهندس احمد صدر و مهندس مهدی صالحی
 www.seemorgh.com/health 
اختصاصی سیمرغ 
 
 
 مطالب پیشنهادی:
بعد از نوشابه خوردن، بلافاصله مسواک نزنيد!
مسواک بزنید تا بیماری قلبی نگیرید!!
نکته هایی برای سلامتی دندانها
ایرانی ها مسواک زدن بلد نیستند