ترفندهایی برای داشتن انرژی بیشتر در دوران قاعدگی
 در دوران قاعدگی زنان کم انرژی می شوند و احساس خستگی می کنند که باید با روش هایی مثل ورزش کردن،استراحت بیشتر و... به حفظ انرژی خود کمک کنند

 انرژی خود را در عادت ماهیانه خود حفظ کنید

تشخیص اینکه چه عواملی در خستگی دوران قاعدگی موثر است دشوار است زیرا عوامل زیادی ممکن است دخیل باشند.

تغییرات هورمونی در طول قاعدگی، تغییراتی در سطح هورمون ها ایجاد می کند که می تواند احساس خستگی در فرد ایجاد کند. در طی یک چرخه معمول ۲۸ روزه، استروژن به مدت دو هفته افزایش می یابد، سپس پس از تخمک گذاری به شدت کاهش می یابد و هفته های قبل و در طی دوره قاعدگی در سطح پایین باقی می ماند.

سطح استروژن قبل از شروع چرخه قاعدگی به سرعت اوج می گیرد و سپس به سرعت کاهش می یابد، که می تواند باعث خستگی و کندی شود.

برخی از خانمها با کاهش سطح استروژن، کاهش متناوب انتقال دهنده عصبی سروتونین را تجربه می کنند. داشتن سطح کم سروتونین با افسردگی و خستگی ارتباط دارد، بنابراین کاهش سطح سروتونین می تواند به توضیح خستگی این دوره کمک کند.

علاوه بر این، از دست دادن خون در دوران قاعدگی می تواند به خستگی ناشی از از دست دادن آهن کمک کند. اگر خونریزی شدید باشد یا از قبل مستعد کاهش سطح آهن باشند، این ممکن است منجر به کم خونی موقتی شود، بیماری ناشی از کمبود آهن است که با علائمی از جمله خستگی همراه است.

عوامل سبک زندگی، از جمله کم آبی و استرس، نیز می توانند در خستگی این دوره موثر باشند. – اینها دلایل کلی خستگی هستند وتنها مخصوص دوران قاعدگی نیستند – هیدراته ماندن و کاهش استرس در دوران قاعدگی می تواند به رفع خستگی کمک کند.

تغییر سبک زندگی می تواند به رفع خستگی این دوره کمک کند.

1-بیشتر خوابیدن

در دوران قاعدگی بهتر است با احساس خستگی خود مبارزه نکنید. سعی کنید خواب اضافی را که بدن شما هوس می کند، انجام دهید. هر شب بیش از ۷ ساعت خواب توصیه می شود.

2-مدیریت کردن استرس

کنترل استرس می تواند به جلوگیری از سطح بالای کورتیزول کمک کند، که بر سایر هورمون های بدن تأثیر می گذارد و منجر به خستگی می شود.

3-ورزش کردن

ورزش می تواند به شما انرژی بیشتری بخشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان داد که به طور خاص، ورزش هوازی مانند دویدن می تواند به خستگی مرتبط با دوران قاعدگی کمک کند.

4-مصرف کردن میان وعده های سالم

خوردن غذاهای کامل و پرهیز از غذاهای فرآوری شده می تواند به کاهش علائم خستگی کمک کند. خوردن غذاهای سالم و طبیعی به جلوگیری از اختلالات هورمونی بیشتر کمک می کند.

5-مصرف کردن داروهای ضد بارداری

اگر خستگی دوره تأثیر زیادی در زندگی شما دارد، می توانید با پزشک خود در مورد گزینه کنترل بارداری هورمونی صحبت کنید. برای برخی از زنان، داروهای ضد بارداری خوراکی ممکن است علائم خستگی را کمتر کنند.

اگر خستگی دوران قاعدگی آنقدر شدید باشد که در عملکرد روزمره شما تداخل ایجاد کند، باید با پزشک خود صحبت کنید تا مطمئن شوید که هیچ نگرانی اساسی در زمینه سلامتی وجود ندارد.

برای زنانی که خستگی آنها شدیدتر است و حتی پس از چرخه قاعدگی ادامه دارد، باید از نظر کم خونی فقر آهن و اختلالات تیروئید بررسی شوند.

اگرچه برخی از خستگی های دوره قاعدگی طبیعی است، اما اگر تغییر در سبک زندگی باعث بهبود سطح انرژی شما نشود، با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بدانید : علت نامنظم شدن پریود زمانی که باردار نیستید

بیشتر بدانید : در زمان پریود از انجام این کارها جدا بپرهیزید

بیشتر بدانید : 6 رنگ خون قاعدگی و 6 نکته ای که درباره سلامتی شما می گوید

بیشتر بدانید : بخور و نخورهای دوران قاعدگی

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع:fa.shafaqna.com