آیا درمانی برای ریزش مو وجود دارد؟
دلیل ریزش بیش از حد مو چیست؟ آیا مراقبت نامناسب از مو می‌تواند سبب ریزش مو شود؟ آیا پزشك می‌تواند برای توقف ریزش مو کاری انجام دهد؟...؟...

درمان ریزش مو

چرخه رشد طبیعی مو 2 تا 6 سال طول می‌كشد. در طول این دوره هر مو تقریبا یك سانتیمتر در ماه رشد می‌کند.

حدود 90 درصد مو‌های رو ی پوست سر شما در هر زمان، در این مرحله رشد قرار دارند .نزدیك به 10 درصد از موهای سر شما در هر زمان در مرحله استراحت قرار دارند. بعد از 2 تا 3 ماه موهایی که در مرحله استراحت قرار دارند، می‌ریزند و موهای جدید شروع به رشد می‌كنند.

بنابراین طبیعی است که هر روز مقداری موی سر به عنوان بخشی از این چرخه بریزد .اما ممكن است برخی افراد بیشتر از حد معمول دچار  این نوع ریزش مو شوند. ریزش مویی از این نوع ممکن است در  مردان، زنان و كودكان رخ دهد.

بیشتر بدانید : بهترین درمان برای ریزش مو چیست ؟

بیشتر بدانید : تغذیه ای برای پیشگیری از ریزش مو

دلیل ریزش بیش از حد مو چیست؟

شماری از عوامل می‌توانند ریزش بیش از حد مو را  باعث شوند. برای مثال، 3 تا 4 ماه بعد از بیماری  یا جراحی سنگین، ممكن است مقدار زیادی از موی شما بطور ناگهانی ریزش پیدا كند. این ریزش مربوط  به استرس ناشی از بیماری و موقتی است.

مشكلات هورمونی ممكن است سبب ریزش مو شود. اگر غده تیروئید شما پرکار یا كم كار باشد ممكن است موهای شما بریزد. این ریزش معمولا با درمان بیماری تیروئید برطرف می‌شود.

ریزش مو ممكن است در صورتی که هورمون‌های جنسی مردانه (آندروژن‌ها) و زنانه) استروژن‌ها) از تعادل خارج شوند، نیز رخ دهد. تصحیح این عدم تعادل هورمونی ممکن است در نهایت باعث توقف ریزش موی شما شود.

بسیاری از زنان از ماه سوم بارداری به بعد دچار ریزش مو می‌شوند. این ریزش مو نیز مربوط به هورمون‌ها است. در حین بارداری، میزان بالای برخی هورمون‌ها باعث نگهداری موهایی می‌شود که در شرایط عادی ‌باید می‌ریختند.

هنگامی که هورمون‌ها به میزان پیش از دوره‌ بارداری باز می‌گردد، موهای بلند شده می‌ریزد و دوره‌ی طبیعی رشد و ریزش مو مجددا شروع می‌شود.

برخی داروها می‌تواند سبب ریزش مو شود. این گونه ریزش موقتی است و وقتی مصرف دارو را متوقف كنید بهبود می‌یابید.

داروهایی كه می‌تواند سبب ریزش مو شود شامل رقیق كننده خون (یا به عبارت دیگر  داروهای ضد انعقاد)، داروهایی كه برای درمان نقرس استفاده می‌شوند، داروهایی كه در شیمی درمانی برای درمان سرطان مورد استفاده قرار می‌گیرند، ویتامین) A اگر بیش از حد مصرف شود)، قرص‌های ضدبارداری و قرص‌‌های ضد افسردگی است.

برخی عفونت‌ها می‌توانند سبب ریزش مو شود. عفونت قارچی سر ممکن است سبب ریزش مو در كودكان شود. قارچ به راحتی با داروی ضد قارچ درمان می شود.

در نهایت، ریزش مو  ممکن است جزئی از یک بیماری زمینه‌ای‌ باشد، مانند لوپوس یا دیابت.

از آنجایی كه ریزش مو ممكن است نشانه زودرس این بیماری‌ها باشد، مهم است که علت اصلی ریزش مو را یافت، تا بتوان آن را درمان کرد.

آیا مراقبت نامناسب از مو می‌تواند سبب ریزش مو شود؟

اگر مو هایی‌تان را دم‌اسبی یا دم موش می‌کنید یا از بیگودی سفت استفاده می‌کنید، کشیده‌شدن مو ممکن است باعث  نوعی ریزش مو شود كه "طاسی کششی" (traction alopecia) نامیده می‌‌شود.

اگر این كشیده‌شدن مو قبل از اینكه جوشگاه زخم روی پوست سر ایجاد شود، متوقف شود، موهای شما به وضعیت رشد طبیعی خود بازمی‌گردد. اما اگر جوشگاه به وجود آید، باعث از دست‌دادن دائمی مو می‌شود.

استفاده از روغن‌های داغ بر روی موها یا مواد شیمیایی که در فرهای دائم (perms) وجود دارد، ممكن است سبب التهاب پیاز مو شود، و به ایجاد جوشگاه زخم و ریزش مو بینجامد.

طاسی عادی چیست؟

عبارت "طاسی عادی" معمولا به معنای طاسی با الگوی مردانه یا طاسی با الگوی دائمی است.

طاسی مردانه شایع‌ترین علت ریزش مو در مردان است. این نوع ریزش مو در مردها معمولا  صفتی ارثی است. مردانی كه از سنین جوانی موهای‌شان شروع به ریزش می‌كند، در معرض طاسی وسیع‌تری در سنین بالاتر خواهند بود.

در طاسی مردانه، ریزش مو  به طور معمول باعث عقب رفتن خط مو و بی‌مویی فرق سر می‌شود.

زنان نیز ممكن است دچار طاسی با الگوی زنانه شوند. در این شکل طاسی موها در تمام پوست سر نازک می‌شوند.

 آیا پزشك می‌تواند برای توقف ریزش مو کاری انجام دهد؟

شاید. پزشك ممكن است سوالاتی در مورد رژیم غذایی‌‌تان، داروهایی که مصرف می‌كنید، بیماری‌های اخیرتان، و چگونگی مراقبت‌تان از  موهای‌تان بپرسد.

اگر زن باشید، پزشك  ممكن است سوالاتی در مورد چرخه قاعد‌گی‌تان، بارداری و یائسگی بپرسد.

دکترتان ممكن است بخواهد شما را مورد معاینه جسمی انجام دهد تا علل دیگر ریزش مو را جستجو كند. در نهایت. آزمایش خون یا بیوبسی یا تکه‌برداری بافتی (برداشتن نمونه کوچکی از سلول‌ها و بررسی آن زیر میكروسكوپ) از پوست سر شما ممكن است مورد نیاز باشد.

آیا درمانی برای ریزش مو وجود دارد؟

بسته به نوع ریزش موهای‌تان می‌توان برای آن راه درمان پیدا كرد. اگر داروها دلیل ریزش موهای‌تان است، ممكن است پزشك داروی‌تان را عوض کند. تشخیص و درمان عفونت می‌تواند به توقف ریزش مو كمك كند. تصحیح اختلال هورمونی ممکن است از ریزش موهای بعدی جلوگیری كند.

برخی از داروها ممكن است از  پیشرفت طاسی عادی یا طاسی مردانه را کند کنند، یا از پیشرفت آن جلوگیری كنند.

محلول موضعی ماینوكسیدیل نام تجاری Rogain

که بدون نسخه قابل تهیه است. این دارو  به طور موضعی بر روی پوست سر استعمال می‌شود. هم مردان و زنان می‌توانند از این دارو استفاده كنند.

داروی دیگر برای درمان طاسی، فیناستراید نام تجاری Propecia

این دارو تنها با نسخه قابل دسترسی است. این دارو که به صورت قرص عرضه می‌شود، تنها برای مردان تجویز می‌شود.

ممكن است حداکثر 6 ماه طول بكشد تا معلوم شود این داروها بر روی شما تاثیر دارند یا  نه.

اگر درمانی برای نوع ریزش مویی که شما دارید، در دسترس نباشد، می‌توانید  یا مدل موی‌تان را عوض کنید یا از کلاه‌گیس، هرپیس، بافتن مو یا جایگزینی موی مصنوعی استفاده کنید.

بیشتر بدانید : مو و روشهای مراقبت از آن

بیشتر بدانید : درمان ریزش مو با 7 راه موثر!!

بیشتر بدانید : علت اصلی ریزش مو چیست و برای جلوگیری از ریزش مو چه کنیم؟

گردآوری: گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع: همشهری آنلاین