آیا می توانیم به بچه ها پنیر بدهیم؟ بهترین زمان پنیر دادن به بچه ها
 پنیر یک ماده غذایی مقوی است اما از آنجایی که پنیر با شیر درست می شود، متخصصین توصیه می کنند در سنین پایین به کودکان پنیر داده نشود، در ادامه به این مطلب پرداخته می شود

از چه زمانی کودک می‌تواند پنیر بخورد

مادرها همیشه برای دادن خوراکی‌های مختلف به کودکانشان حساسیت به خرج می‌دهند و نگران هضم آن در معده کودک هستند. در این مطلب، بهترین زمان برای دادن پنیر به کودک و مزایای آن را بررسی می کنیم.

معمولا بین ۶ تا ۹ ماهگی که کودک توانایی جویدن و خوردن غذاهای مختلف را پیدا می‌کند، می‌توان پنیر را به رژیم غذایی اش اضافه کرد. البته بیشتر متخصصان توصیه می‌کنند برای دادن پنیر به کودک تا یک سالگی صبر کنید.

از  آن جا که پنیر از شیر گرفته می‌شود و شیر یکی از علت‌های ناراحتی معده و دل درد در کودکان است، متخصصان توصیه می‌کنند پنیر دادن به کودک را خیلی زود شروع نکنید، البته متخصصان تغذیه اعتقاد دارند در زمان تبدیل شیر به پنیر با شکسته شدن پروتئین‌های شیر که باعث دل درد می‌شود،  مشکلی برای کودک ایجاد نخواهد شد.

از طرف دیگر برخی کودکان از بدو تولد به شیر و لبنیات حساسیت دارند بنابراین برای دادن پنیر به کودکانی که دچار حساسیت هستند باید بیشتر صبر کنید تا متخصص اطفال به شما اجازه دهد.


چگونه پنیر را به کودک معرفی کنیم؟
کودکان در حال غذا خوردن

هنگامی‌که به این نتیجه رسیدید کودک شما برای خوردن پنیر کاملا آماده است، چند روش برای معرفی پنیر به او وجود دارد:

  1. لقمه‌های پنیر به اندازه‌ای باشد که کودک بتواند آن‌ها را با دست بگیرد. برای بچه‌های یک ساله، لقمه‌های غذا باید به اندازه ناخن انگشتان دستشان باشد تا بتوانند به راحتی آن را قورت دهند.

  2. مخلوط کردن پنیر با سبزیجات پخته شده و خشک کردن آن.

  3. اضافه کردن کمی پنیر به تخم‌مرغ وقتی در حال درست کردن نیمرو هستید. 

بیشتر بدانید : پنیر برای صبحانه بهتر است یا شام؟

بیشتر بدانید : پنیر تبریز، سفید یا خامه‌ای؟

بیشتر بدانید : انواع پنیر و موارد استفاده از پنیر ها را بهتر بشناسیم

بیشتر بدانید : کودکان بصورت روزانه به چه مقدار کلسیم نیاز دارند


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com