غذا و مواد مغذی آجرهای ساختمان بدن هستند كه به شكل‌گیری اندامها كمك می‌كنند. یك رژیم غذایی مناسب و صحیح می‌تواند بدن را در برابر بیماری‌ها حفاظت كند.


 
به گفته كارشناسان تغذیه، رژیم غذایی برای كودك ، نیازمند مراقبت و برنامه‌ریزی ویژه و خاصی است نیازها و احتیاجات به انرژی و ریز مغذی‌ها نسبتا زیاد است،اما اشتهای كودكان اغلب اندك است و بچه‌ها معمولا در غذا خوردن بد قلق و بهانه‌گیر هستند به این ترتیب رژیم غذایی كودك باید شامل وعده‌های غذایی كوچك، اما به دفعات بیشتر و سرشار از مواد مغذی باشد.
 
مواد مغذی مهم برای كودكان یك تا 4 سال عمدتا عبارتند از:
 
آهن: ‌فقر آهن در این گروه سنی به دلیل بالا بودن نیاز بدن به این ماده معدنی، بسیار شایع است اما اغلب دریافت آهن از طریق رژیم غذایی پایین است به ویژه اگر مصرف گوشت بسیار اندك باشد و یا اصلا در برنامه غذایی گنجانده نشود؛ همچنین مصرف همزمان مواد غذایی سرشار از ویتامین c به جذب حداكثر آهن كمك می‌كند، از این رو بهتر است در وعده‌های غذایی عصر یك لیوان آب پرتقال گنجانده شود. 
 
آهن برای ساخته شدن گلبول‌های قرمز خون و حمل اكسیژن به تمام نقاط بدن مورد نیاز است. مهمترین منابع حاوی آهن شامل منابع گوشتی مانند گوشت گاو و گوشت گوسفند، منابع گیاهی مانند غلات غنی‌ شده، نان، میوه‌های خشك شده، تخم مرغ، دانه‌ها و سبزیجات سبز و  برگ پهن مانند هویج و كلم بروكلی هستند.

كلسیم:  كلسیم برای رشد استخوان‌ها و دندان‌ها ضروری است.
 کلسیم ماده مغذی است که برای تقویت استخوان‌ها و دندان‌ها، لخته شدن خون و رشد سلول‌های عصبی ضروری است. محصولات لبنی چون شیر، ماست، پنیر، سبزیجات سبز تیره، كنسرو ماهی وماهی با استخوان‌های نرم و آب میوه‌های غنی شده، از منابع غنی كلسیم به شمار می‌آیند.

ویتامین A : ویتامین A برای سلامت پوست مورد نیاز است و اغلب ممكن است در رژیم‌های غذایی این گروه سنی وجود نداشته باشد.
 ویتامین A برای شكل‌گیری و حفظ سلامت پوست، مو و غشاها، برای رشد دندان‌ها و استخوان‌ها و برای كمك به دید در تاریكی مورد نیاز است.
 
سبزیجات و میوه‌های زرد و نارنجی رنگ مانند فلفل، گوجه فرنگی و انبه، سبزیجات سبز تیره، جگر و محصولات لبنی از منابع مهم حاوی ویتامین A هستند.

ویتامین C : برای سیستم ایمنی و رشد بدن اهمیت دارد. این ویتامین همچنین به جذب آهن به ویژه از منابع غذایی غیر گوشتی كمك می‌كند. دریافت ویتامین C اغلب در بین كودكانی كه میوه و سبزیجات به مقدار كم مصرف می‌كنند، پایین است.
این ویتامین برای ساختار استخوان‌ها، غضروف و ماهیچه‌ها مورد نیاز است. همچنین به سلامت سیستم ایمنی بدن و جذب آهن كمك می‌كند مركبات، توت‌ها و سبزیجاتی كه پخته نمی‌شوند، سیب‌زمینی و آب میوه‌ها سرشار از ویتامین C هستند.

ویتامین D : در امر متابولیسم كلسیم ضروری است و می‌تواند در نتیجه عملكرد نور ‌آفتاب بر روی پوست بدن، سنتز شود. در فصل زمستان و در صورتی که  برای خروج از منزل لباس كامل و زیاد به تن كودكتان می‌پوشانید اطمینان حاصل كنید كه منابع حاوی ویتامین D را در رژیم غذایی او به همراه مكمل‌ها به صورت قرص یا شربت كه حاوی این ویتامین هستند، بگنجانید.
این ویتامین به تشكیل استخوان‌ها و دندان‌ها و فعالیت سیستم عصبی و قلب كمك می‌كند.
 
ماهی‌های روغنی مانند ماهی تن، ساردین و ماهی آزاد به علاوه مارگارین غنی شده و محصولات لبنی از مهمترین منابع حاوی ویتامین D محسوب می‌شوند.
 
كودكان و خردسالان می‌توانند ویتامین‌های A و C و D را به مقدار بیشتر از طریق مكمل‌ها دریافت كنند. این ویتامین‌ها را می‌توانید از مراكز بهداشتی محلی تهیه كرده و طبق دستور مصرف كنید.
 
این مواد مغذی همگی برای كودك شما در این رده سنی مورد نیاز هستند اما آنچه كه دانستن آن در این مرحله مهم است این است كه در وعده‌های غذایی این مواد به چه ترتیبی باید استفاده شوند تا تمام ریزمغذی‌ها و مواد معدنی مهم به بدن كودك برسد.
 
كربوهیدرات‌های نشاسته‌ای كه شامل نان، برنج، ماكارونی، غلات و سیب‌زمینی می‌شوند باید همواره با وعده‌های غذایی مصرف شود.
 
از مقادیر زیاد سیب‌زمینی مانند سیب‌زمینی كبابی و سیب‌زمینی شیرین استفاده كنید.
 
سعی كنید از نان كامل و یا نان گندم سیاه به جای نان سفید و قهوه‌ای استفاده كنید چرا كه به نسبت حاوی فیبر بیشتری هستند.ماكارونی نیز كربوهیدارت مناسبی است. بسیاری از كودكان انواع مختلف ماكارونی را همراه با سس گوجه فرنگی، پنیر و یا سس گوشت مصرف می‌كنند. برای صبحانه از غلات غنی شده تهیه شده از تمام انواع غلات استفاده كنید.  
میوه‌ها و سبزیجات نیز باید اغلب خورده شوند و بهتر است كه به پنج نوبت در روز تقسیم شود. از میوه‌ها در پودینگ‌ها، به عنوان میان وعده‌ها و نیز خرد شده در پای‌ها استفاده كنید.
 
میوه‌ها و سبزیجات یخ زده و كنسروی می‌توانند به اندازه انواع تازه آن‌ها مغذی باشند. سبزیجات را می‌توان هم به صورت خام و هم به صورت پخته مصرف كرد. اگر كودك شما به خوردن سبزیجات تمایل نشان نمی‌دهد، سعی كنید آن‌ها را در انواع سوپ‌ها، سس‌ها و پیتزاها بگنجانید.
 
شیر و فرآورده‌های لبنی منابع مهمی از كلسیم هستند. مقدار مناسب مصرف شیر 500 تا 600 میلی‌گرم در روز است. 
 
بهتر است از شیر پر چرب استفاده كنید. شیر با چربی متوسط از سن 2 سالگی تنها زمانی به كودك داده می‌شود كه مجموع برنامه غذایی حاوی مقدار كافی انرژی باشد. از شیر همچنین می‌توانید در تهیه نوشیدنی‌ها، غلات، پودینگ‌ها و در تهیه سس‌ها استفاده كنید.
 
گاهی به جای شیر می‌توانید به كودك پنیر یا ماست بدهید.به برخی غذاها مانند سیب‌زمینی پخته، ماكارونی و تخم‌مرغ می‌توانید پنیر اضافه كنید.
 
از ماست به عنوان میان وعده‌های غذایی استفاده كنید. گوشت، ماهی و جایگزین‌ها باید 2 بار در روز مصرف شوند. گوشت گاو، بوقلمون و مرغ همگی مناسب هستند. برخی كودكان ترجیح می‌دهند گوشت را به صورت نرم و مرطوب همراه سس یا آبگوشت مصرف كنند.
 
ساردین خرد شده، ماهی آزاد، ماهی تن و گوشت‌های سرد مكمل‌های مناسبی برای پر كردن ساندویچ‌ها هستند.
 
ماهی به همراه سس سفید یا سس پنیر سرشار از مواد مغذی است. از تخم مرغ چه به صورت آب پز و یا در ساندویچ‌ها و یا به صورت املت استفاده كنید. در غذای كودك می‌توانید حبوبات و دانه‌های مختلف مانند عدس، لوبیای پخته و نخود بگنجانید.
 
غذاهای چرب و شیرین شامل چربی‌های گسترده، روغن‌های طبخ غذا، شكر، بیسكویت، كیك، شیرینی‌ها، شكلات، خامه، بستنی و نوشیدنی‌ها حاوی قند هستند. این مواد خوراكی نباید در دفعات زیاد به كودك خورانده شود و در صورت مصرف باید در مقادیر اندك خورده شود.
 
مصرف زیاد از حد این مواد خوراكی میل كودك را برای مصرف غذاهای مغذی‌تر و بهره‌مندی از یك رژیم غذایی با كیفیت‌تر دچار اشكال می‌كند. به علاوه خوراكی‌ها و آشامیدنی‌های قندی احتمال پوسیدگی دندان‌ها را افزایش می‌دهد. برخی از نوشیدنی‌های بدون قند و رژیمی هم حتی می‌توانند موجب پوسیدگی دندان‌ها شوند از این رو شیر و آب بهترین نوشیدنی‌ها در بین وعده‌های غذا محسوب می‌شوند.
 

 

 
 
 

X