لاغری و تناسب اندام مسئله ای است که آرزوی خیلی هاست، اما لاغری زیاد هم پیامدهایی در پی دارد، چند نکته در این مطلب بیان می شود که به چاق شدن افراد لاغر کمک می کند

 چطور چاق شویم؟

برای حفظ وزن سالم توجه به میزان کالری دریافتی بسیار مهم است، به این معنا که :

کالری دریافتی = کالری مورد نیاز بدن

بدن ما برای تامین سوخت هر یک کیلوگرم از وزن خود روزانه 30 کالری نیاز دارد.

بنابراین اگر در مقابل هر یک کیلوگرم از وزن خود 30 کالری دریافت کنیم مقدار سوخت مورد نیاز آن روز را تامین کرده و وزن بدن ما ثابت خواهد ماند. اما اگر بیش از 30 کالری مصرف کنید، مطمئنا غذاهای اضافه تبدیل به چربی (دنبه) می شود.

حال اگر کمتر از 30 کالری برای هر یک کیلوگرم از وزن خود مصرف کنیم بدن برای تامین این کمبود به سوزاندن بافت های خود اقدام می کند و به لاغری منجر می شود .

لاغرهای عزیز باید بدانند که کالری موجود در یک موز درشت 30 برابر کالری موجود در 30 عدد خیار می باشد. ولی حقیقتی که باعث تعجب است این است که ما شاهد این هستیم که لاغرها درمیهمانی ها وجشن ها وعروسی ها چاقو به دست مشغول پوست کردن خیار ها هستند. ولی چاق ها مشغول غارت کردن موز ها وشیرینی ها هستند .

تغذیه سالم

همچنین به این نکته توجه داشته باشید که کالری غذاها نقش یکسان در افزایش وزن ندارد . مثلا یک لیوان شیر خرما 250 کالری دارد ویک ران مرغ بریان (بدون نان) 250 کالری دارد . با وجود اینکه هر دو غذا دارای کالری یکسان هستند ولی نقش آن ها درافزایش وزن متفاوت است .

غذاهای کربوهیدراتی در افزایش وزن نقش مهم تری ایفا می کنند. مثلا مصرف 500 کالری خرما و بادام خیلی بیشتر از 500 کالری موجود در دو ران مرغ باعث افزایش وزن میشود.

همچنین یک کفگیر پلو که 250 کالری دارد، همراه یک ران مرغ 250 کالری که مجموعا 500 کالری دارند، نسبت به 500 کالری مرغ تنها(پروتئین) تاثیر بیشتری دارند .

برای افزایش وزن بهتر است از مصرف غذاهای چرب قبل از غذا خود داری کنید  وفراموش نکنید بعد از وعده های غذا حد اقل 5 عدد خرما یا یک ماده شیرین دیگری میل فرمایید .

دکتر Robert h. Lusting متخصص تغذیه جدید در آمریکا ثابت کرد که:

نیمی از قندها و شیرینجات مصرفی ما تبدیل به چربی می شود و نیم باقی مانده در چرخه سوخت می رود ، این حقیقت تلخ از شکر شیرین یک زنگ خطر برای چاق ها و مژده ای برای لاغرها می باشد. این حقایق را با اسلایدهای توضیحی در همایش تغذیه برای چاق ها و لاغرها کاملا توضیح می دهم .


بیشتر بدانید : چاق شدن سریع با این دستورهای غذایی خوشمزه

بیشتر بدانید : برای چاق شدن چی بخوریم؟ چاق کننده های طبیعی و سالم

بیشتر بدانید : در آینده چاق خواهید شد، اگر این نشانه ها را دارید


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : kermany.com


 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X