روزه گرفتن در ماه رمضان فوایدی برای بدن دارد، اما اگر اصول درست روزه داری رعایت نشود، ضررهای زیادی برای بدن دارد

سحری مقوی و افطاری سبک چیست؟ 

روزه گرفتن در روزهایی که هوا رو به گرمی می گذارد، کار آسانی نیست به خصوص برای نوجوانانی که عادت دارند در طول روز انواع نوشیدنی ها و خوراکی ها را به فاصله کوتاه از هم میل کنند و گاهی دچار اضافه وزن هم هستند و همچنین برای روزه اولی هایی که به سن تکلیف رسیده اند و قرار است به مدرسه بروند، روزه بگیرند و سحرها نیز همپای خانواده از خواب بیدار شوند.

اما شما هم قبول دارید تا این سختی ها نباشد لذت روزه داری را نمی فهمیم. این بار از شما  نوجوانان عزیز می خواهیم برای یک ماه  اعضای خانواده را مدیریت کنید و برنامه های افطار وسحری را با مشورت مادر بریزید و این تجربه را برای زندگی آینده تان ذخیره کنید. در ادامه به نکاتی در خصوص روزهای ابتدایی ماه رمضان برای همه اعضای خانواده  اشاره می کنیم.

بیشتر بدانید : نتایج یک تحقیق جهانی جالب راجع به روزه داری

بیشتر بدانید : روزه گرفتن برای چه بیمارانی ممنوع است؟

 افطارهای سبک

غذای سبک و مختصر مثل شیرگرم، فرنی و شیر برنج هنگام افطار و استفاده از سبزی ها و میوه ها و زیاده روی نکردن در مصرف مواد غذایی شیرین، از جمله نکات مهم تغذیه ای دراین ماه است.


نوشیدن آب سرد در افطار درست است؟

یکی از عادات غذایی غلط روزه داران، این است که به دلیل تشنگی زیاد افطار را با آب یا نوشیدنی های سرد شروع می کنند اما توصیه می شود افطار را با  نوشیدنی های گرم یا ولرم مانند آب ولرم، چای کم رنگ و شیرگرم آغازکنند.

خرما یا کشمش سبب کنترل اشتها می شود و از پرخوری هنگام افطار ممانعت می کند. خرما در ماه مبارک رمضان در تنظیم قند خون بسیار مفید است و توصیه می شود در وعده افطار تا حد امکان 3 تا 5 عدد خرما مصرف شود.

استفاده  متناوب از غذاهای گرم و سرد در سفره افطار، علاوه بر این که معده را دچار مشکل می کند به دندان ها نیز آسیب می رساند. به آرامی روزه خود را با یک عدد خرما یا کمی نمک و نوشیدنی گرم خاکشیر یا آب ولرم آغاز کنید و بعد از آن چند لقمه نان و پنیر و سبزی میل کنید و بعد از فاصله ای که بین مایعات و غذاهای جامد می دهید، به معده فرصت شناسایی ماده غذایی را بدهید.

سوپ حلیم و آش هم  مناسب است به شرطی که در  خوردن آن زیاده روی و هر  روز از آن میل نکنید بلکه  به تناوب، از این پیش غذاها میل کنید به عنوان مثال 2 یا 3 شب در میان .

مصرف آب زیاد هنگام صرف افطار سبب اختلال در هضم مواد غذایی می شود، بعد از صرف سحری نیز بسیاری از هموطنان عزیز از بیم تشنگی در طول روز مقدار فراوانی آب می نوشند که عادت صحیح غذایی نیست.


سحری مقوی

در وعده های سحر تا حد امکان به جای مصرف انواع شیرینی ها مثل زولبیا و بامیه که فقط حاوی انرژی و فاقد مواد مغذی هستند، از مواد غذایی طبیعی شیرین مثل خرما، کشمش و انواع میوه استفاده شود؛ افراط در مصرف انواع شیرینی، چاقی و اضافه وزن را به دنبال خواهد داشت.

از نوشیدن بیش از اندازه چای در وعده سحری اجتناب کنید چون چای باعث افزایش دفع ادرار و از دست رفتن نمک های معدنی موردنیاز بدن شما در طول روز می شود.

روزه داران باید از مصرف تنقلات زیاد در فاصله افطار تا سحر بپرهیزند زیرا این قبیل مواد، دیر هضم هستند و سبب می‌شوند هنگام سحر به دلیل پری معده میل به غذا کاهش پیدا کند.

به طور کلی توصیه می شود به جای غذاهای چرب و سرخ کرده از غذاهای آب پز و بخارپز استفاده شود. بهتر است بدون سحری روزه نگیریم، به خصوص در نوجوانان، روزه بدون سحری توصیه نمی شود زیرا این موضوع سبب افت شدید قند خون و تحلیل عضلانی می شود که بسیار زیان آور است و در حقیقت شام کامل در آخر شب، به هیچ عنوان نمی تواند جایگزین سحری شود.

بهتر است کربوهیدرات های مرکب در سحر مصرف شود چرا که مدت بیشتری هضم آن طول می کشد و باعث می شود شما کمتر گرسنه شوید؛ حلیم منبع عالی پروتئین و خرما نیز منبع عالی قند، ‌فیبر کربوهیدرات، پتاسیم و منیزیم است.


فاصله افطار تا سحر
رمضان

مغزها غنی از پروتئین و فیبر و دارای حداقل چربی است. موز نیز یک منبع خوب پتاسیم، منیزیم و کربوهیدرات است، ضمن این که مصرف زیاد آب یا آب میوه در صورت امکان در فاصله بین افطار و قبل از خواب، باعث تأمین آب مورد نیاز بدن می شود.

گاهی اوقات افراد می خواهند با حذف وعده سحر به کاهش وزن بیشتری دست پیدا کنند که این کار 100 درصد اشتباه است.


قابل توجه نوجوانان در ماه رمضان

وعده سحری باید شبیه وعده ناهار باشد به ویژه برای دانش آموزان، کارمندان و کارگران و کسانی که می خواهند طی روز فعالیت قبلی خود را داشته باشند. در وعده سحر بهتر است از کربوهیدرات های پیچیده مانند نان های سبوس دار، برنج قهوه ای و همچنین میوه و سبزی فراوان استفاده کنیم چون این مواد دیرتر از معده تخلیه می شوند و تا ساعات طولانی تری از روز، آب را در اختیار بدن قرار می دهند و کمتر احساس تشنگی می کنیم.

خوردن دسرهای خیلی شیرین ، غذاهای شور و سرخ کرده را توصیه نمی کنیم چون علاوه بر سوء هاضمه، ایجاد تشنگی خواهند کرد.

پلوهای مخلوط با گوشت، حبوبات و سبزیجات  انواع استانبولی و دمپخت ها، گزینه های مناسبی برای وعده سحر هستند.خوردن دوغ صنعتی که به آن نمک بیشتری اضافه می شود، نوشابه های گاز دار و شربت ها بر خلاف تصور، منجر به تشنگی بیشتری در ساعات اولیه روز خواهد شد و نوشیدن قهوه و چای زیاد نیز به دلیل ادرار آور بودن، در ساعات اولیه روز آب بدن را دفع خواهند کرد.

قطعا  نخوردن و ننوشیدن در روزهای گرم سخت است  اما شما را صبور می کند وتاثیر بسیار مطلوبی بر روح و روان شما دارد. گاهی ممکن است خانواده ها نگران سلامت فرزند خود باشند که به عنوان مثال به کلیه آن ها آسیب برسد . در این شرایط می توانند با پزشک خود مشورت کنند و از رساله یا دفتر پاسخ گویی به احکام مرجع تقلیدشان کمک بگیرند.

حذف وعده سحر به دلیل طولانی شدن گرسنگی و کاهش قند خون، منجر به کاهش یادگیری، کاهش حافظه خستگی، خواب آلودگی و تشنگی در طول روز خواهد شد و به دلیل تجزیه ناقص چربی ها منجر به بوی بد دهان در ساعت پایانی روز می شود.


بیشتر بدانید : روزه داری از دیدگاه تغذیه

بیشتر بدانید : سنگ کلیه و روزه گرفتن ماه رمضان

بیشتر بدانید : فشارخونی‌ها روزه بگیرند یا نه؟

بیشتر بدانید : اصول روزه داری از دیدگاه طب سنتی


گردآوری : گروه سلامت سیمرغ
seemorgh.com/health
منبع : khorasannews.com


 
 

پربیننده های این بخش

 
X