lifestyle-top-1
تازه های اصول آشپزی

اگر می خواهید زیتون را خود در منزل عمل آورید این مطلب به شما کمک می کند تا این کار را به بهترین وجه انجام دهید.

روشهای از بین بردن تلخی زیتون

اصولا زیتون ها به سه صورت كنسروی - شكسته و بی هسته هستند . زیتون شكسته زیتونی است كه  تلخی آن گرفته شده است و زیتون بی هسته همان زیتون كنسروی است (روغن كشی نشده است) و برای تهیه ی زیتون پرورده و یا تزیین كردن با فلفل قرمز و بسته بندی های خوشگل استفاده می شود.

پس از آنکه میوه های زیتون بر روی درخت به حداکثر رشد خود رسیدند و کمی از حالت رنگ سبز تیره به سبز روشن تغییر رنگ دادند ، میوه ها را چیده و پس از جداسازی برگ و زیتونهای نامرغوب و  آفت زده، میوه ها را توسط دستگاهی مخصوص  می شکنند، بطوریکه هسته زیتون سالم بماند و علت شکستن زیتون ،نفوذ آب جهت گرفتن تلخی زیتون می باشد.

در هرحال همه زیتون ها یك تلخی دارند و تنها راه گرفتن تلخی آنها خواباندن در آب نمك و شستشوی چند باره ی آنها است تا طعم تلخی آن به حد مورد انتظار شما از بین برود .( می توان در روز حدود سه الی چهار بار زیتون ها را می شویم و مجددا در آب نمك بریزیم )
در آخر كه طعم مطلوب را پیدا كرد مجدا زیتون ها را در آب نمك بریزید شوری آن به اندازه ای باشد كه خوراك آن برای شما مطبوع است (نه بی نمك و نه شور) و مثلا اگر در سطل های پلاستیكی سایز ماست های سه كیلویی می ریزی روی آن 1 یا 2 قاشق روغن زیتون و گلپر (یك قاشق ) بریز معمولا زیتون را در جای خنك می گذارند وسعی كن این جای خنك یخچال نباشد.

معمولا زیتون‌های سبز یا زیتون‌هایی كه اندكی مانده تا رسیده شوند را برای مدتی در محلول‌های قلیایی می‌خوابانند تا تلخی گوشت آنها گرفته شود. سپس مدتی در آب می‌خوابانند و سرانجام در ظرف محتوی محلول كم‌نمك (مخلوط آب، نمك و سركه) نگه می‌دارند یا اینكه از همان ابتدا فرآیند گرفتن تلخی را تنها با آب‌نمك انجام می‌دهند.

زیتون را به این روش حتی در خانه نیز می‌توان عمل آورد، اما به دلیل وقت‌گیر بودن این فرآیند، بیشتر مصرف‌كنندگان، زیتون آماده را ترجیح می‌دهند. بعضی از زیتون‌ها پس از عمل آوردن سیاه می‌شوند. اگر زیتون پس از بیرون آوردن از قلیاب مدتی در معرض هوا قرار ‌گیرد، رنگش به سیاهی می‌زند. البته رنگ زیتون بیش از همه به نوع آن مربوط می‌شود.
در مورد محلول های قلیایی خوراكی ( تركیب آب و بی كربنات ها مثل جوش شیرین و آهك (كه برای مربای بالنگ استفاده می شود )
 
 

گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : ircook.com

 

 

 
loading...


نوشتن دیدگاه


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها  
01394-10-07 14:01
به نقل از مرتضی مددپور:
با عرض سلام. درمطلب شما مشاهده کردم ک ذکر کردین، زیتون شکسته زیتونی است که روغن گیری شده. در صورتی که این موضوع صحیح نمی باشد. زیتون برای روغن کشی باید اول حتما لهیده شود حتی هسته آن نیز باید خرد شود به طوری که حالت خمیری پیدا کند. بعد به دو صورت:1) تحت فشار مانند پرس(با منگنه های قدیمی). 2) نیروی گریز از مرکز که دستگاه های تمام اتوماتیک جدید انجام میدهند. پس تا زیتون چرخ و لهیده نشود روغنش گرفته نمی شود. باید بگویم زیتون شکسته حتی مقدار چربی بیشتری نسبت به زیتون کنسروی دارد به دلیل این که برای شیرین کردن آن از سود سوزآور که باعث سوزاندن و از بین بردن درصدی از چربی میشود در تهیه زیتون شکسته به کار نرفته و تمام چربی ذاتی خود زیتون در آن پایدار می ماند. اگر نیاز به بحث در این مورد باشد حاضر به پاسخ‌گویی هستم. 09113323199. خواهشا مطلب اشتباه را تصحیح نمایید زیرا زیتون شکسته بهترین نوع زیتون با تمام خواص طبیعی وارگانیک می باشد.


با سلام
کاربر گرامی با تشکر از پیشنهاد شما. مطلب مورد نظر کامل شد.
پاسخ دادن | پاسخ به نقل قول | نقل قول کردن
lifestyle-left-1
lifestyle-left-2

loading...

 
X