برای جلوگیری از مشکلات عاطفی و احساسی در سالمندان ، بهتر است به عادات غذایی آن‌ها احترام بگذاریم و هر نوع تغییر با ملایمت و به شکلی دوستانه ‌ایجاد شود ...

ـ نحوه‌ی سروغذا مورد پسند باشد و در مکان مناسبی میل شود .

ـ برای جلوگیری از مشکلات عاطفی و احساسی در سالمندان ، بهتر است به عادات غذایی آن‌ها احترام بگذاریم و هر نوع تغییر با ملایمت و به شکلی دوستانه ‌ایجاد شود .

ـ در صورت وجود بی خوابی و کم خوابی از دادن چای و قهوه پیش از خواب خودداری شود . در کم خوابی ، مصرف یک لیوان شیر گرم پیش از خواب مؤثر است .

ـ در صورت تمایل به مصرف یک غذای کامل ،‌ باید وعده ی سنگین را برای ناهار توصیه کنیم .افزایش تعداد وعده‌های غذایی و کاهش حجم غذا در هر وعده .

ـ در سالمندانی که به دلیل داشتن دندان‌های مصنوعی قادر به جویدن غذا نیستند ، غذاهای زیر توصیه می‌شود : برنج نرم به صورت کته ، گوشت‌های نازک قیمه‌ای آب پز و نرم ، سیب زمینی پخته و پوره شده ، سبزی‌های پخته و پوره شده ، آب میوه ، نان‌های نرم و مکمل دار ، مرغ پخته و آب آن ، تخم مرغ پخته ، شیر ، ماست و پنیر .

ـ غذاهای غیرمجاز برای سالمندان عبارتند از غذاهای چرب سرخ شده ، سس‌ها ، تخم مرغ نیمرو ، حبوبات کم پخت ، ‌سبزی‌های نفاخ ، پیاز ،‌ پیازچه ، تربچه ، شلغم ، کلم ، هندوانه ، خربزه و گاهی لپه ، عدس و لوبیا.

ـ گوشت‌های کم چرب شامل : ماهی ، مرغ بدون پوست ، گوشت گوساله تازه به صورت خورشتی و بیفتکی ، دنده ، فیله ران و سردست .

ـ تخم مرغ بهتر است به صورت یک روز در میان و یا دو روز در میان ، استفاده شود و در صورت کلسترول خون بالا مصرف آن ممنوع است .

ـ با توجه به مشکل یبوست در سالمندان ، مصرف کافی مایعات و مواد پر فیبر مانند نان کامل گندم و میوه‌هایی مثل گلابی رسیده ، آلو و آلوزرد اهمیت دارد .

ـ برخی از سالمندان ممکن است مبتلا به فشارخون بالا باشند ؛ در‌این موارد ،‌ رژیم غذایی کم سدیم و در صورت نیاز کاهش وزن پیشنهاد می‌شود .

ـ برای متنوع کردن برنامه‌ی غذایی می‌توان در تهیه انواع فرنی و پوره به جای آرد گندم از جو سیاه ، ارزن ، ذرت ، جو و گندم استفاده کرد .

ـ سیب به دلیل داشتن پکتین زیاد باعث کاهش چربی و کلسترول می‌شود ؛ بنابراین بهتر است روزانه یک تا دو عدد سیب میل شود .

ـ اضافه کردن پودر فندق و بادام به حریره‌ها و پتاژهای غلات برای تأمین منیزیم ضروری به نظر می‌رسد.
 
گردآوری:گروه سبک زندگی سیمرغ
www.seemorgh.com/lifestyle
منبع:iranmania.com
 
مطالب پیشنهادی:
لاغری شما به خواب شما بستگی دارد
رژیم لاغری و سویا
چگونه در پیاده‌روی کالری بیشتری بسوزانیم؟
هفت قانون طلایی برای خوردن
نقش فعاليت بدنی در تنظيم وزن بدن
 
 
 

پربیننده های این بخش

 
X