کالری شیرینی های نوروزی چقدر است؟
شیرینی و  تنقلات شکردار بخش جدا نشدنی آیین نوروز و مراسم دید و بازدید عید هستند و طبیعتاً در ایام نوروز حجم بیشتری نسبت به سایر روز های سال شیرینی می‌خوریم. شاید بد نباشد بدانیم که این شیرینی ها چقدر کالری نهفته در خود دارند و میتوانند چه آثاری بر سلامتی مان بگذارند

کالری شیرینی های نوروزی، سوهان تا قطاب و باقلوا

کالری سوهان

كمتر كسی است كه به سوهان خوشمزه قم  علاقه نداشته باشد. میزان روغن بالایی كه در تهیه این شیرینی خوشمزه استفاده می‌شود، كالری آن را بسیار زیاد می‌كند. علاوه بر آن افزودن مغزها به‌ویژه پسته سبب افزایش كالری آن به شكل جداگانه هم می‌شود.
به‌طور متوسط هر 100 گرم سوهان معادل 550 كیلوكالری است و اگر هر تكه سوهان را معادل 20 گرم در نظر بگیریم، كالری هر سهم از آن حدود 110 كیلوكالری می‌شود که این میزان كالری برای یك شیرینی تقریبا بالاست. انواع جدید محصولات سوهان كه تركیب سوهان با گز است، كالری آن را از این مقدار هم بیشتر می‌كند.

محتویات : آرد جوانه گندم، آرد سفید، شكر، كره، عسل، بادكا، گلاب، زعفران، هل، خلال بادام و پسته

بیشتر بدانید : کالری سوزی بیشتر برای کاهش وزن با 3 تغییر ساده!!

کالری نان نخودچی

یكی از محبوب‌ترین شیرینی‌های عید كه شاید كمتر كسی آن را دوست نداشته باشد. اصل این شیرینی مربوط به شیرینی‌های سنتی قزوین است كه با آرد نخودچی، روغن، پودر شكر و هل درست می‌شود. از آنجاكه سایز این شیرینی كوچك است، شاید انتخاب مناسبی برای خوردن باشد، چرا كه كالری دریافتی مسلما خیلی بالا نخواهد بود. میزان كالری موجود در یك نان نخودچی متوسط حدود 37 تا 45 كالری است.

محتویات: آرد نخودچی، روغن، پودرشكر و پودر هل

کالری دانماركی (گل محمدی)

شیرینی دانماركی تقریبا در هر شهری تولید می‌شود اما اصل تولید آن در كشورمان مربوط به تهران است. به‌ طور متوسط در هر 100 گرم از شیرینی دانماركی حدود 500 كیلوكالری انرژی نهفته است، بنابراین در یك سهم شیرینی دانماركی كه تقریبا بین 30 تا 40 گرم است حدود 150 تا 200 كیلوكالری انرژی وجود دارد. پس شمایی كه حداقل به محض دیدن شیرینی دانماركی چهار تا پنج عدد از آن را بی هیچ مكثی می‌خورید، حداقل هزار كالری را در یك چشم بهم زدن، نوش‌جان كرده‌اید!

محتویات : شیر، روغن، آرد، شكر، تخم‌مرغ، كره، پودر خمیر مایه، نمك، اسانس وانیل، كرم شیرینی برای داخل شیرینی، زرده تخم‌مرغ، شكر و آب

کالری گز

گز شیرینی محبوب اصفهانی‌هاست كه طرفداران زیادی دارد. در تهیه این شیرینی خوشمزه ممكن است از مغز بادام و مغز پسته هم استفاده شود. از لحاظ كالری در هر تكه از گز محتوی مغز بادام یا پسته تفاوت چندانی وجود ندارد. ضمنا تفاوتی هم از نظر کالری درگزی که داخل آرد باشد یا در بسته‌بندی جداگانه وجود ندارد. در هر 100 گرم گز، حدود 380 كیلوكالری انرژی نهفته است و اگر وزن تقریبی هر تكه گز معادل 12 گرم باشد، بنابراین هر تكه معادل 5/ 45 كیلوكالری دارد.

محتویات: شكر، آب، بادكا همان گلوكوز مایع از نشاسته ذرت، سفیده تخم‌مرغ، گلاب و مغز پسته

کالری نان خامه‌ای

هیچ كجای ایران نان خامه‌ای‌هایش به پای تهران نمی‌رسد. این شیرینی واقعا خوشمزه، اما با كالری بسیار بالاست. البته به‌طور معمول شیرینی نان خامه‌ای در سایز‌های مختلف تولید می‌شود همچنین نوع خامه درون آن در میزان كالری نهایی‌اش موثر است. به‌ طور متوسط در هر 100 گرم از این شیرینی 500 كیلوكالری انرژی وجود دارد، بنابراین شیرینی خامه‌ای‌های سایز كوچك كه وزنی حدود 50 گرم دارند، كالری‌شان به 250 كیلوكالری در هر سهم می‌رسد. حالا در نظر بگیرید شیرینی خامه‌ای‌های سایز بزرگ را!

محتویات: آرد، تخم‌مرغ، روغن، آب، شكر، وانیل، نمك، پودر قند و خامه

کالری قطاب

قطاب شیرینی خوشمزه و لذیذ یزدی‌هاست. از آنجایی‌كه این شیرینی بسیار خوش‌طعم و دلچسب است ممكن است افراد هیچ احتیاطی در مصرف آن نكنند، اما باید بدانید كه این شیرینی خوشمزه بسیار پركالری است و به‌ طور تقریبی در هر قطاب حدود 120 كیلوكالری، انرژی وجود دارد، بنابراین سعی كنید در مصرف این شیرینی خوشمزه پركالری، تعادل داشته باشید.

محتویات : زرده تخم‌مرغ، پودر قند، ماست، روغن جامد یا كره، بیكینگ پودر، آرد، پودربادام، پودر قند و هل كوبیده

کالری قرابیه

قرابیه شیرینی معروف و رسمی تبریزی‌هاست كه به سبب داشتن مغز بادام و پسته از لحاظ ارزش غذایی و داشتن منبع آهن گیاهی در سطح خوبی قرار دارد، اما به موازات این ویژگی‌ها از كالری بسیار بالایی هم برخوردار است. به‌ طور تقریبی در هر قرابیه حدود 200 كیلوكالری انرژی وجود دارد که این میزان كالری برای یك شیرینی بسیار بالاست، بنابراین از مصرف زیاد آن اگر به تناسب اندام‌تان علاقه دارید، باید بپرهیزید. میزان كالری قرابیه قزوین تقریبا 40 كیلوكالری در هر سهم است.

محتویات : بادام پوست گرفته خام، شكر، سفیده تخم‌مرغ، مخلوط مغز پسته و بادام و شكر

کالری نان برنجی

وقتی سخن از شیرینی نان برنجی به میان می‌آید، همه ناخودآگاه یاد كرمانشاه می‌افتند. البته در قزوین هم شیرینی نان برنجی به شكل سنتی تولید می‌شود. نان برنجی‌های كرمانشاه از لحاظ وزنی از نان برنجی‌های قزوین درشت‌ترند و مسلما كالری بالاتری هم دارند. به‌ طور متوسط در هر نان برنجی تولید شده در قزوین حدود 37 تا 45 كالری وجود دارد اما در یك شیرینی نان برنجی كرمانشاه این مقدار بالاتر بوده و حدود 50 تا 55 كیلوكالری انرژی در آن نهفته است.

محتویات : پودر قند، كره، آرد برنج، تخم مرغ، گلاب، زعفران و خلال پسته

کالری باقلوا

باقلوا، شیرینی سنتی چند شهر از ایران است كه از مهم‌ترین آنها می‌توان به باقلوای قزوین، باقلوای یزد، باقلوای كاشان، باقلوای كرمان، باقلوای تبریز و. . . اشاره كرد. البته در این میان باقلوای قزوین و یزد شناخته‌شده‌تر از بقیه است. البته این روزها باقلوای استانبولی هم طرفداران زیادی پیدا كرده است.
باقلوای هر شهر تقریبا دستور پخت متفاوتی دارد، بنابراین كالری آن فرق می‌كند. باقلوای استانبولی و باقلوای یزد به سبب آنكه شیره و شهد بیشتری نسبت به باقلوای قزوین دارند، از كالری بالاتری هم برخوردارند. به‌طور كلی هر 100 گرم باقلوا محتوی 500 كیلوكالری است و اگر هر تكه باقلوا حدود 20گرم باشد، بنابراین كالری هر تكه 100 كیلوكالری خواهد بود.

محتویات : تخم‌مرغ، نمك، روغن مایع، آرد، شیر، شكر، گلاب، آب، پودرقند، پودر بادام، پودرفندق و پودر هل

بیشتر بدانید : طرز تهیه باقلوای سه رنگ برای نوروز امسال

کالری كلمپه

كلمپه شیرینی مقوی و بسیار خوشمزه كرمانی‌هاست. در تهیه این شیرینی خوشمزه از خرما و مغز گردو هم استفاده می‌شود كه ارزش غذایی و كیفی این شیرینی را بالا می‌برد. میزان كالری كلمپه باتوجه به قطر خمیر (میزان كلفتی خمیر) و مقدار محتویات داخلش متفاوت است، اما به‌طور کلی تقریبا در یك سهم از شیرینی كلمپه با خمیر متوسط حدود 120 تا 140 كیلوكالری انرژی وجود دارد، بنابراین در مصرف آن تعادل را رعایت كنید.

محتویات : آرد، روغن جامد یا كره، تخم‌مرغ، شكر، شیر، هل و وانیل، خرمای بدون هسته، مغز گردوی خرد شده، هل، جوزهندی، رازیانه و زنجبیل و پودر پسته


بیشتر بدانید : کالری سوزی پیلاتس برای کاهش وزن چقدر است؟

بیشتر بدانید : اگر تنبل هستید اینگونه کالری بسوزانید

بیشتر بدانید : کالری سوزی در 15 دقیقه با چند حرکت ساده!

بیشتر بدانید : 25 روش برای سوزاندن 500 کالری در یک روز


گردآوری : گروه سبک زندگی سیمرغ
seemorgh.com/lifestyle
منبع : مجله سیب سبز